Menší nové hodinky Applu dostaly větší baterii, velké nikoli

  • 3
Společnost iFixit, která se specializuje na demontáž spotřební elektroniky a hodnotí ceny jednotlivých dílů a celkovou servisovatelnost, rozebrala novou generaci hodinek od Applu. Pitva odhalila novou baterii.

V iFixit už dříve rozebrali 44mm variantu nových Watch, které jsou v porovnání s loňským modelem téměř identické. Odhalili nový světelný senzor pod OLED displejem, jeho vylepšené ovladače a lepší řízení spotřeby.

Fotogalerie

Novinkou je zabudovaný kompas, který usnadňuje orientaci na mapách. Čipset dostal dvojnásobnou paměť (32 GB), ale obsahuje stejnou grafickou jednotku. Baterie u větší verze hodinek se zvětšila jen nepatrně, iFixit uvádí 1,4procentní zlepšení. O to zajímavější byla pitva menší varianty hodinek. Ukázalo se, že baterie má nové kovové zapouzdření. Obvykle jsou články obaleny jen tenkou fólií, což platí i pro 44mm verzi hodinek.

Kovový obal podle techniků iFixit zabírá méně prostoru, fóliový obal má totiž rozměrnější těsnění. Právě to dovolilo článek mezigeneračně zvětšit. Zatímco 40mm verze loňských Series 4 měla baterii kapacity 224,9 mAh (0,858 Wh), aktuální edice se pyšní 245 mAh (0,944Wh) akumulátorem. Nárůst je tedy přibližně desetiprocentní.

Dalším benefitem je pevnost takového řešení, hliníkový obal je pochopitelně mnohem pevnější. Díky tomu nehrozí nechtěné proražení baterie při servisních opravách. Je otázkou, proč Apple ke stejnému řešení nepřistoupil také u většího modelu. Více energie a tím větší výdrž na jedno nabití by uživatelé bezpochyby ocenili. 

Nové hodinky od Applu se naučily nepřetržitě ukazovat čas

Apple Watch Series 5

Nová generace pouhou evolucí loňské

Loňské Series 4 znamenaly vůči předchozí generaci značný pokrok. Hodinky z původních velikostí 38 a 42 mm narostly na 40 a 44 milimetrů, což umožnilo použití větších obrazovek. Vylepšen byl také procesor a k hlavním novinkám bezpochyby patřil pokročilý snímač srdeční činnosti, který umí vykreslit elektrokardiogram. Další zdravotní funkce byla detekce pádu, kterou zajišťoval vylepšený gyroskop (více v článku: Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch).  

Series 5 se nese zejména ve znamení funkce always-on, díky které displej hodinek nezhasíná, ale pouze přechází do úsporného režimu. Zobrazuje základní informace při extrémně nízké obnovovací frekvenci.

Po hardwarové stránce hodinky dostaly zmíněnou větší paměť, ovšem výkonově si čipová sada zřejmě nepolepšila. První indicií bylo, že Apple výkon srovnával s procesorem ze Series 3, druhou pak zjištění techniků z iFixit o použití stejné grafické jednotky.