(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Z kopírování SIM karet získali miliony a drahá auta. Teď je čeká vězení

  • 10
Poněkud napilno měl americký student Joel Ortiz. Ve svých dvaceti letech si totiž přišel k více než pěti milionům dolarů (zhruba 112,5 milionu korun). Cesta k takovému jmění ovšem nebyla legální. K účtům obětí, a to včetně kryptopeněženek, se dostal duplikováním SIM karet. Ve vězení stráví deset let. Nejde o jediný takový případ.

Podle zástupce okresního návladního kalifornského okresu Santa Clara obviněný hacker s výší trestu souhlasil. Ortiz tak bude historicky prvním člověkem odsouzeným z krádeže duplikováním SIM. Americké úřady věří, že Ortizův případ bude exemplárním trestem, který bude dostatečným varováním pro ostatní hackery.

Jak podotýká portál Motherboard, Ortiz je jedním z mála loni zatčených hackerů, kteří si k vysokému finančnímu obnosu pomohli právě nezákonným duplikováním SIM karet předem vytipovaných obětí. Po vystavení duplikátu SIM získají přístup nejen k e-mailové komunikaci či do účtu na sociálních sítích, ale i k internetovému bankovnictví a do kryptopeněženky.

Mezi loni zatčenými byli například devatenáctiletý Xzavyer Narvaez či jednadvacetiletý Nicholas Truglia, oba byli obviněni z krádeže bitcoinů v hodnotě přesahující jeden milion dolarů (více než 22 milionů korun). Narvaez si za ukradené bitcoiny pořídil luxusní sportovní vozy.

Vystavení duplikátu SIM není přitom zřejmě až tak složité, zákazníci mohou o výměnu SIM svého operátora běžně požádat třeba v případě jejího poškození či při přechodu na nový telefon vyžadující jiný rozměr karty. Hackerům stačí pouze dostatek osobních informací o oběti a posléze přesvědčivé vystupování při vyřizování přenosu telefonního čísla oběti na jimi zřízenou SIM.

Nutno dodat, že ani jeden z výše zmíněných obviněných nepatří mezi rekordmany. Tím je jednadvacetiletý Joseph Harris, který je považován za jednoho z neproduktivnějších „SIM swapperů“. Ten si tímto způsobem přišel ke 14 milionům dolarů, tedy v přepočtu k 315 milionům korun.

Zástupce okresního návladního nicméně věří, že každé zatčení jednotlivce, který tímto způsobem okrádá nic netušící oběť, je dostatečným varovným signálem pro celou tuto zločineckou komunitu. Musí si být vědomi, že bezpečné útočiště nenajdou ani v suterénu svého domu, ani v domě své matky a že budou do jednoho postupně vypátráni a zatčeni.

Desetiletý nepodmíněný trest, k němuž bude Joel Ortiz odsouzen 14. března, má být jasným vzkazem, že americké úřady nebudou takový typ zločinu tolerovat. Zástupce státního návladního dodal, že vyšetřovatelé jsou v současnosti na stopě dalším „SIM swapperům“.