Z kopírování SIM karet získali miliony a drahá auta. Teď je čeká vězení

  15:12aktualizováno  15:12
Poněkud napilno měl americký student Joel Ortiz. Ve svých dvaceti letech si totiž přišel k více než pěti milionům dolarů (zhruba 112,5 milionu korun). Cesta k takovému jmění ovšem nebyla legální. K účtům obětí, a to včetně kryptopeněženek, se dostal duplikováním SIM karet. Ve vězení stráví deset let. Nejde o jediný takový případ.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Podle zástupce okresního návladního kalifornského okresu Santa Clara obviněný hacker s výší trestu souhlasil. Ortiz tak bude historicky prvním člověkem odsouzeným z krádeže duplikováním SIM. Americké úřady věří, že Ortizův případ bude exemplárním trestem, který bude dostatečným varováním pro ostatní hackery.

Jak podotýká portál Motherboard, Ortiz je jedním z mála loni zatčených hackerů, kteří si k vysokému finančnímu obnosu pomohli právě nezákonným duplikováním SIM karet předem vytipovaných obětí. Po vystavení duplikátu SIM získají přístup nejen k e-mailové komunikaci či do účtu na sociálních sítích, ale i k internetovému bankovnictví a do kryptopeněženky.

Mezi loni zatčenými byli například devatenáctiletý Xzavyer Narvaez či jednadvacetiletý Nicholas Truglia, oba byli obviněni z krádeže bitcoinů v hodnotě přesahující jeden milion dolarů (více než 22 milionů korun). Narvaez si za ukradené bitcoiny pořídil luxusní sportovní vozy.

Vystavení duplikátu SIM není přitom zřejmě až tak složité, zákazníci mohou o výměnu SIM svého operátora běžně požádat třeba v případě jejího poškození či při přechodu na nový telefon vyžadující jiný rozměr karty. Hackerům stačí pouze dostatek osobních informací o oběti a posléze přesvědčivé vystupování při vyřizování přenosu telefonního čísla oběti na jimi zřízenou SIM.

Nutno dodat, že ani jeden z výše zmíněných obviněných nepatří mezi rekordmany. Tím je jednadvacetiletý Joseph Harris, který je považován za jednoho z neproduktivnějších „SIM swapperů“. Ten si tímto způsobem přišel ke 14 milionům dolarů, tedy v přepočtu k 315 milionům korun.

Zástupce okresního návladního nicméně věří, že každé zatčení jednotlivce, který tímto způsobem okrádá nic netušící oběť, je dostatečným varovným signálem pro celou tuto zločineckou komunitu. Musí si být vědomi, že bezpečné útočiště nenajdou ani v suterénu svého domu, ani v domě své matky a že budou do jednoho postupně vypátráni a zatčeni.

Desetiletý nepodmíněný trest, k němuž bude Joel Ortiz odsouzen 14. března, má být jasným vzkazem, že americké úřady nebudou takový typ zločinu tolerovat. Zástupce státního návladního dodal, že vyšetřovatelé jsou v současnosti na stopě dalším „SIM swapperům“.

Autor:
 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Vypečený dárek ke každému xiaomi. Antivir měl zadní vrátka

Xiaomi Mi Mix 3 boduje poctivou vysouvací konstrukcí a špičkovou výbavou. I...

Malware je asi to poslední, co by uživatel ve svém smartphonu uvítal. Jenže škodlivý kód může být v zařízení hned po...

Xiaomi vyzrálo na konkurenci. Prodává nejlevnější top model

Xiaomi Mi 9

Nejnovější špičkový smartphone od Xiaomi, model Mi 9, vypadá neodolatelně. Má nejvyšší výkon mezi androidími...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Další z rubriky

Apple bude muset platit za iPhony poplatky Qualcommu

Qualcomm je největším prodejcem čipových sad pro smartphony

Společnost Apple se překvapivě dohodla s výrobcem čipů Qualcomm na urovnání sporu o porušování patentních práv při...

Pozor, na dovolené by vás mobil za volantem mohl stát jmění

Ilustrační snímek

Italští ministři a poslanci dostali k posouzení přepracovaný zákon o silničním provozu, který by měl mimo jiné výrazně...

Xiaomi chce už letos zlevnit skládací smartphony na polovinu

Chystaný ohebný smartphone Xiaomi na renderu

Není pochyb, že první ohebné smartphony způsobí v daném segmentu zemětřesení. Samsung a Huawei své prvotiny brzy uvedou...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz