Není to tak dávno, kdy celou produkci GSM bran drželo pevně v rukou jen několik málo firem. Za poslední rok se však situace nečekaně obrátila a na našem trhu se začaly objevovat doslova desítky výrobků. Kromě zkušených českých vývojářů na našem trhu prezentují svá zařízení i méně známí výrobci ze zahraničí, mezi něž bezpochyby patří i izraelský Quasar. Po zdařilém modelu MyLink přichází s o něco profesionálnějším modelem, distribuovaným pod označením Cellulink 101.
Pozornost upoutá především masivním, celokovovým šasi, jehož vrchní část zakrývá tmavě zelené plexisklo. Po jeho snadném odsunutí se ukáže držák mobilního telefonu, propojovací kabel a dvojice indikačních LED diod. Na rozdíl od většiny bran v této kategorii tak zůstává veškerá elektronika očím uživatele skryta. Alespoň není zbytečně dávána v šanc "dovednostem" nezkušeného uživatele, od něhož se v případě Cellulinku očekává naprosté minimum. Pokud dokáže zastrčit kabely do patřičných konektorů, má instalaci více méně za sebou. Žádná složitá nastavení zde nepřicházejí v úvahu, neboť všechny vlastnosti jsou bez možnosti změny dány od výrobce.
Námi testovaný model byl uzpůsoben pro telefony Nokia 5110/6110/6150/kompatibilní, k dispozici je však i modifikace pro Ericsson. Po připojení datového kabelu, obdobně jako v těžké hands-free sadě, se mobil automaticky přepne do profilu "vozidlo", v němž vypne vyzváněcí tóny a vše nechá na vnější elektronice. Jistý zásah je však přesto nutný. V každém případě musíte ručně nastavit hlasitost hovoru na maximum a rozumné je také vypnutí zadávání PIN kódu. Ani jedno totiž brána obsluhovat neumí.
Pochvalu si však zaslouží samotná telefonní část. Zdařilé oddělení GSM části od analogového výstupu zamezuje sebemenšímu brumlání při sestavování spojení, i když bránu připojíte k běžnému telefonu a umístíte je nedaleko od sebe. Zřejmě proto byla zvolena právě kovová konstrukce. Dobrý dojem dělá i sestavování samotného spojení. Hovor je čistý a nezkreslený. Zajímavým způsobem si Cellulink poradí s oblíbenou situací, kdy vyzvednete a v tu chvíli někdo zavolá. Začne totiž na výstupní linku přehrávat líbivou melodii. Pokud zavěsíte, linka se rozezvoní a hovor můžete opětovným vyzvednutím přijmout. Odchozí volání se vám však v daný okamžik uskutečnit nepodaří, neboť na volbu nikterak nezareaguje. Možná by stálo za úvahu, aby po vytočení libovolné číslice bylo příchozí volání odmítnuto.
Představovaná GSM brána Quasar Cellulink 101 se vyznačuje dobrým zpracováním, výbornou kvalitou hovoru a snadnou instalací. Na druhou stranu by ji výrazně vylepšilo vysílání tarifikačních impulsů, ideálně pak ještě automatické zadávání PINu a správa krátkých textových zpráv. Pro běžný provoz však bohatě postačí. V prodeji by měla být za necelých 15 tisíc.