GSM brána Nokia 22 zlevní volání a zrychlí data

  • 1
Integrovaná anténa, netradiční vzhled a podpora HSCSD jsou jedny z hlavních charakteristik nejnovější GSM brány Nokia s analogovým výstupem.

Nokia si držela mezi GSM branami velmi dobrou pověst především díky funkcím a kvalitní zvukové části. Před několika lety představený PremiCell nabízel duální provoz i posílání textových zpráv, přestože ve své době mnohý uživatel netušil, k čemu by tyto funkce u své pobočkové ústředny využil. Pak ale nastalo dlouhé období čekání, v němž čeští výrobci dokázali vyvinout modely, jež je postavily mezi evropskou elitu. Jak obstojí právě uváděná Nokia 22?

Nokia 22 pohled z boku

Nejen číselným označením nám Nokia dává jasně najevo, že vyvinula od samého základu úplně nový produkt. Kromě odlišného designu uživatele překvapí rozdělení přístroje na dvě do sebe přesně zapadající části. Vrchní, tvořená především GSM modulem, má na starosti komunikaci s mobilní sítí, zatímco šedivá „základna“ disponuje analogovým rozhraním pro připojení k pobočkové ústředně nebo telefonu. Nemáte-li volný port na státním přenašeči, tak vám nabídne ještě výstup určený pro pobočku.

Nokia 22 pohled z boku nahled

GSM část

Základem celé brány je právě ona šedivě zabarvená část. Najdete na ní vstup pro napájecí adaptér, sériové rozhraní a u konkurence méně tradiční anténu. Většina produktů totiž počítá s tím, že bude nasazena také v prostorách budov, kde operátoři nemají dostatečné pokrytí. S tímto problémem si ale Nokia poradila a do nabídky dokoupitelného příslušenství zařadila speciální kabel s požadovaným FME konektorem externí antény.

Indikaci všech základních stavů má na starosti pětice zelených LED diod. Z jejich svitu se snadno dozvíte o připojení napájení, příchozím hovoru, požadavku na zadání kódu PIN (popřípadě PUK) a také přijetí nové textové zprávy. Především při instalaci pak oceníte možnost zobrazení intenzity signálu. V manuálu máte sice tabulku s přibližnými hodnotami přijímané úrovně, ale obecně platí, že čím více kontrolek svítí, tím lépe, ideálně tedy všech pět.

Hovor

Samotné spojení je čisté, dobře srozumitelné a nemůže být k němu nejmenších výhrad. Připojíte-li k bráně telefon s tónovou volbou, můžete zadáním vhodného kódu nastavovat hlasitost v deseti možných stupních. Bohužel, lze regulovat pouze příchozí část, tzn. nemůžete sladit úrovně hovoru používané v celém telefonním systému i pro odchozí volání.

Data

Podpora vysokorychlostních datových přenosů HSCSD má jednu zásadní nevýhodu. K jejímu zprovoznění si totiž musíte dokoupit zvláštní příslušenství, což není nic jiného než sériový kabel a CD s obslužným softwarem. Pokud chcete ušetřit, můžete spoléhat na to, že Nokia používá standardní sadu AT příkazů. Stačí jen vhodným inicializačním řetězcem rozšířit standardní modem nainstalovatelný v daném operačním systému, nejčastěji tedy Windows, a už dokážete přenášet rychlostí až 43,2 kbps. Ke správě SMS lze samozřejmě použít většinu běžně nabízených softwarů.

Nokia 22 zadnicastnahled

Představovaná GSM brána Nokia 22 si své uživatele získá především mezi příznivci této finské značky a ve firmách, kde vyžadují rychlý přenos dat. Za 17 490 Kč včetně DPH by si ale zasloužila větší možnost konfigurace základních parametrů volání či funkce jako například hromadné odmítání příchozích volání.