Greenpeace: Největší zelenáč je Nokia

aktualizováno 
Zatímco označení zelenáč je v našich končinách bráno víceméně negativně, v zahraničí jde o prestižní ocenění výrobců spotřební elektroniky. Chcete vědět, kdo je nejblíže takovému titulu? Vybíráno bylo i mezi výrobci mobilních telefonů.

Greenpeace na komíně - Horolezci hnutí Greenpeace ráno obsadili 100 metrů vysoký komín chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí. | foto: Greenpeace

Organizace Greenpeace zveřejnila žebříček  poukazující na přístup čtrnácti výrobců elektroniky k životnímu prostředí. 

Na špičce se umístila finská Nokia za mobily a americký Dell za notebooky. Světová mobilní dvojka Motorola obsadila až předposlední, třinácté místo.

Nokia a Dell mají společný pohled na problematiku toxických materiálů ve svých výrobcích.

Finský hegemon už také od konce minulého roku nepoužívá v mobilech škodlivé PVC a zvažuje další omezení bromových zpomalovačů. Oba výrobci také dohlíží na ekologickou recyklaci svých výrobků.

Jak se hodnotilo

Hodnoceno bylo nejen používání škodlivých chemikálií a nakládání s nimi, ale i přístup firem k likvidaci elektronického odpadu.

Sestavené hodnocení je součástí průvodce zvaného "Guide to Greener Electronics", který má za úkol najít toho pravého "zelenáče". Zatímco u nás je tento výraz zažitý pro označení začátečníka, Greenpeace jej považuje za čestný titul ekologického výrobce.

"Tento žebříček nám poskytuje velmi efektivní nástroj, jak odstartovat závod o nejvyšší pozici v našem hodnocení," komentuje výsledkovou listinu Iza Kruszewská z centrály Greenpeace. Věří, že jejich hodnocení bude dostatečně motivovat výrobce ke zlepšení jejich přístupu k životnímu prostředí.

"V Čechách připravujeme rozběhnutí kampaně za zelenější elektroniku na konec podzimu," upřesňuje situaci Jan Freidinger z Greenpeace.

Nejlepší je Dell a Nokia

Nejblíže zelenáčskému titulu jsou výrobci Nokia a Dell, kteří společně obsadili první příčku v hodnocení. Oba výrobci věří, že dokáží svým individuálním přístupem změnit nakládání se svými vyřazenými výrobky, a razí cestu omezování toxických chemikálií již při samotné výrobě produktů.

Nokia tak na konci roku 2005 oprostila všechny nové modely od polyvinylchloridu (PVC) a od příštího roku se chystá upustit od používání bromových zpomalovačů hoření (BFRs). Ty tvoří skupinu více než 70 organických sloučenin bromu, jež se užívají jako přísada mající zabránit hoření nebo zpomalit šíření ohně.

"Nokia se stala členem evropského výboru proti používání nebezpečných látek, navíc se také pečlivě stará o recyklaci použitých telefonů, kdy jsou přístroje rozebírány a jednotlivé díly jdou na speciální recyklaci," upřesňuje Šárka Osmančíková z českého zastoupení Nokie.

Podobně se k výrobě a likvidaci svých produktů staví i americký Dell. Hovoří o stejně ambiciózních plánech týkajících se omezení škodlivých látek jako největší výrobce mobilních telefonů. Dell se však soustředí na výrobu notebooků a PDA zařízení.


Ukazatel ekologičnosti výrobců mluví zcela jasně

Nejhorší mezi výrobci mobilů je Motorola

Další významný americký hráč a světová dvojka mezi výrobci mobilních telefonů, Motorola, obsadila ostudně předposlední pozici žebříčku (13.). Před ní se umístil výrobce notebooků Acer (12.) a počítačový gigant Apple (11.). V hodnocení pak postupně stoupají společnosti Fujitsu Siemens, Toshiba, Panasonic, LG, Sony, Samsung a Sony Ericsson.

Hewlett Packard pak obsadil bramborovou pozici, na samém konci žebříčku skončilo Lenovo, které odkoupilo notebookovou divizi IBM. To se sice nepotýká se silnými nedostatky v nakládání se škodlivými látkami, dle Greenpeace by se ale mělo oproti konkurenci zlepšit ve všech hodnocených kritériích.

"Jsme velmi zklamáni zejména výsledky společnosti Apple. Jelikož je považována za světového lídra v designu a marketingu, měla by jít příkladem a stát se stejně důležitým hráčem na poli inovací týkajících se životního prostředí," komentuje výsledky Kruszewská.

Upřednostňuje se výroba

Společnosti mají do budoucna možnost v žebříčku Greenpeace neustále šplhat nahoru, jelikož se bude aktualizovat každé tři měsíce. Musí se však smířit i s trestnými body v případě, že ekologičtí aktivisté zjistí v přijatých informacích jakékoli pochybnosti. V současné době je hodnocení sestaveno pouze z veřejně dostupných informací umístěných na světových stránkách výrobců.

Hodnocení se přitom více soustředí na omezení chemikálií při samotné výrobě produktů, jejich recyklace má váhu nižší. Důvodem je fakt, že v případě chemicky "čistých" odpadů lze docílit i ekologičtější likvidace, jelikož likvidované produkty již toxické látky neobsahují.

Autor:

Nejčtenější

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Ten nepřehlédnete. Vystouplý fotoaparát nových iPhonů bude obrovský

iPhone 11

Podoba nových iPhonů chystaných na září už je víceméně známá. Ještě více o tom, jak budou novinky vypadat, prozrazují...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Nejlepší fotomobil za (skoro) přijatelné peníze. Test Google Pixel 3a

Google Pixel 3A

Střední třída je nabitá spoustou smartphonů, od novinek přes výprodejové kusy vyšších tříd. A všechny mají co...

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Další z rubriky

Black Shark, Poco a Realme. Víte, kdo vlastní tyto mobilní značky?

Zdánlivě nesouvisející mobilní značky jsou provázanější, než se na první pohled...

Že společnost Huawei vlastní značku Honor, je známý fakt. Ale víte, co má společného třeba Blackberry s Alcatelem? Nebo...

Pozor, přes tisíc aplikací sbírá vaše data, i když jim to zakážete

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Výzkumníci odhalili velký objem aplikací z obchodu Google Play, které o vás sbírají data i přes to, že k tomu nemají...

Aplikace měla ukázat, kdo volá. Byl to jen tahák na peníze

Ilustrační snímek

Podvodná aplikace Number Finder pro mobily s Androidem lákala od uživatelů předplatné. Tvrdila, že umí identifikovat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz