Google ignoruje Windows Phone a navíc jim vypne synchronizaci Gmailu

  15:30aktualizováno  15:30
Naděje, že Google brzy připraví své důležité aplikace pro operační systém Windows Phone, prozatím padla. Clay Bavor, zodpovědný za Google Apps, v rozhovoru pro magazín V3 řekl, že firma zatím nová Windows podporovat nebude.

Obrazovky Windows Phone 8 | foto: technobuffalo.com

Od počátku existence operačního systému Windows Phone připravil Google pro tuto platformu jedinou a navíc poněkud polovičatou vyhledávací aplikaci, která svým komfortem rozhodně neodpovídá vyhledávání na jiných platformách.

Řada příznivců systému od Microsoftu doufala, že se tento stav s příchodem nových Windows Phone 8 změní. Ostatně, na jiných frontách se již slušná ofenzíva aplikací rozjela. Google se však k podpoře nových mobilních Windows (ale také stolních Windows 8) zatím nepřidá a nebude pro tyto systémy vyvíjet své aplikace.

V rozhovoru pro britský magazín V3 to řekl Clay Bavor produktový šéf aplikací Google: "Neplánujeme vyvíjet aplikace pro Windows. Pečlivě si vybíráme oblasti, kam investujeme, a půjdeme tam, kam míří uživatelé. Ti však zatím u Windows Phone nebo Windows 8 nejsou." Google tak tvrdí, že nová mobilní i stolní Windows nejsou zatím zajímavá z hlediska uživatelské základny.

Situace je však ještě o něco horší. Už 30. ledna vypne Google podporu protokolu Exchange ActiveSync (EAS) u své e-mailové služby Gmail. Na stávajících zařízeních bude synchronizace fungovat dál, ale nové telefony se už k Gmailu přes EAS nepřipojí. To je komplikace právě pro uživatele Windows Phone. Systém totiž na microsoftí protokol EAS spoléhá jak při synchronizaci e-mailů, tak kontaktů a kalendáře ze služeb Google.

Firma bude nadále podporovat pouze IMAP synchronizaci e-mailů a protokoly CalDAV pro synchronizaci kalendáře a CardDAV pro kontakty. Ty však mobilní systémy od Microsoftu nepodporují, a uživatelé nových Windows Phone přístrojů tak přijdou o možnost dostat do telefonu své kontakty a kalendář z Gmailu.

Pro synchronizaci e-mailů budou muset použít protokol IMAP, který nepodporuje push-synchronizaci pošty. Řešení IMAP, CalDAV a CardDAV už používají například uživatelé iOS. Majitelé iPhonů a iPadů mají navíc výhodu v tom, že Google pro ně připravil speciální Gmail aplikaci, která podporuje push-synchronizaci pošty.

Pro uživatele stolních Windows 8 neznamená současný postup Googlu žádný velký problém, protože uživatelé stejně používají většinu Google aplikací on-line a v systému fungují původní verze programů (třeba Google Earth). Pro mobilní Windows Phone je to však značná komplikace.

"Pokud se to (množství uživatelů nových Windows - pozn. red.) změní, budeme tam samozřejmě investovat," dodává sice Bavor, avšak není možné se zbavit pocitu, že Google nechce aplikace pro systém od Microsoftu vyvíjet jednoduše proto, že je to konkurent. Tím, že Google nebude Windows Phone podporovat, totiž sníží pravděpodobnost, že se mnozí uživatelé pro tento systém rozhodnou. A právě komplikace v oblasti Gmailu o těchto záměrech vypovídá ještě více.

Strategie Googlu je v prudkém kontrastu s tím, jak podporuje konkurenční iOS. Pro něj například firma připravila zbrusu novou mapovou aplikaci a nabízí pro tento systém špičkové aplikace dalších svých služeb. Jenže rozdíl je v tom, že Google pomohl vlastně iOS díky svým aplikacím vyrůst a teď mu systém díky podpoře aplikací generuje slušné příjmy.

Ovšem podpora Windows Phone by vyžadovala relativně vysoké investice a příjmy by zatím byly malé. Časem by mohly narůstat, jenže Google si zřejmě spočítal, že pro něj bude výhodnější, pokud se pokusí díky nepodpoře svých služeb růst platformy zpomalit nebo úplně zastavit.

Zbavit se konkurenta v první  fázi je nejjednodušší a mnozí odborníci se domnívají, že podobný postup zvolí Google i v případě nového systému BlackBerry 10. Ten by sice měl umožnit běh androidích aplikací, jenže ty od Googlu mohou být oficiálně instalované pouze z Play Storu a jejich instalací odjinud na přístroje BlackBerry by uživatelé porušili licenční podmínky.

Microsoft musí u svých Windows Phone doufat, že uživatelé budou ochotni se vzdát své existence v Google světě a budou ochotni přejít na jeho alternativní služby. Co se Gmailu týče, bude zřejmě Microsoft muset rychle do svého systému zabudovat podporu nových protokolů, jinak se zřejmě dočká rozhořčených reakcí zákazníků, kteří budou chtít do svých nových Windows Phone přístrojů dostat data ze své e-mailové schránky u Google. Aplikace nezávislých vývojářů totiž mnoho nepomohou, jejich napojení na Google služby a uživatelský komfort neodpovídají standardům, které Google předvádí u programů pro Android a iOS.

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

Další z rubriky

Vyzkoušejte se, jestli se vyznáte ve smartphonových zkratkách

Designově originální smartphony: Alcatel 5, Huawei P20 lite, Nokia 7 Plus, Sony...

Ve specifikacích smartphonů se nachází celá řada zkratek, které běžně používáme, přitom vlastně ani nevíme, co...

Číňané jsou patrioti, smartphony Huawei kupují jako diví

Huawei Mate 20 Pro

Největší světový trh se smartphony se v posledním loňském čtvrtletí propadl o výrazných jedenáct procent. V Applu kvůli...

Pražská ikona patří pět dní Samsungu. Roztančil ji ve jménu Galaxy S10

Na Galaxy S10 láká Samsung laserovou show na Tančícím domě.

Vrcholná modelová řada Galaxy S slaví letos desáté výročí. Její nejnovější generaci představí Samsung ve středu 20....

Najdete na iDNES.cz