Google chrlí verze Androidu, ale trvá mu, než je nahraje do vašich mobilů

  0:09aktualizováno  0:09
Google představil a zároveň i vydal novou verzi mobilního systému Android 9.0 Pie. Každým rokem je nová verze operačního systému od Googlu uvedena dříve, ale do smartphonů se dostává pozdě, nebo vůbec.

Android 9 Pie | foto: Google

Google vydává nové verze svého mobilního operačního systému jako na běžícím pásu, ale uživatelé si jich neužijí. Letos vydal Android 9 Pie už 6. srpna. To je od uvedení verze Jelly Bean v červenci roku 2012 vůbec nečasnější termín v daném roce.

Nová verze Androidu je oficiální, pár vyvolených ji už může vyzkoušet

Android 9.0 Pie

Loni vydal Google Android 8 Oreo sice jen o pár dní později, 21. srpna, a rok předtím verzi 7 Nougat pak 22. srpna. Verze Marshmallow, Lollipop a KitKat byly vydávány až ke konci roku buď v říjnu, nebo až v listopadu. Přitom do smartphonů se nové verze systému Android dostávají se značným zpožděním. To sice není tak úplně chyba Googlu, spíše jednotlivých výrobců smartphonů, ale Google by na ně mohl trochu přitlačit a nebo změnit svoji strategii.

V současné době je nejnovější Android 9 Pie logicky k dispozici vlastním, avšak nijak závratně rozšířeným smartphonům Pixel. Dostal ho už i smartphone Essential PH-1, což je ale zcela okrajový a neúspěšný model. Nově se proslýchá, že by jej také měla obdržet Nokia 7 Plus.

Chrlení nových verzí systému Android je však ze strany Googlu tak trochu sisyfovská práce. Android loni v srpnu uvedené verze 8.0 Oreo má stále pouze jen 12,1 procenta aktivních smartphonů. VedLe toho pak stojí dva roky starý Android Nougat s podílem 30,8 procenta. Ještě o rok starší verze Marshmallow má podle nejaktuálnějších oficiálních údajů Googlu k 23. červenci 23,5 procenta smartphonů. 

Android 9 Pie

Android 9 Pie

Nejvíc zarážející je ovšem rozšíření verzí Lollipop a KitKat. První má stále podíl mezi aktivními smartphony 20,4 procenta, druhá verze má podíl 9,1 procenta. To není vůbec málo, tyto zastaralé verze se nacházejí na téměř třetině androidů. Google totiž už tyto verze systému Android ani oficiálně nepodporuje. Novější verze Lollipop dostala poslední oficiální bezpečnostní záplatu letos v březnu. 

Z toho plyne, že Google vydává stále rychleji nové verze svého mobilního systému, ale většina uživatelů z toho nic nemá. Mimo vylepšení jsou nové verze Androidu samozřejmě i bezpečnější a podporují nové funkce, o kterých si uživatelé starších verzí mohou nechat zdát. 

Vyzkoušeli jsme nový Android P. Přináší velkou změnu v ovládání

Android P

Pokud se bude opakovat scénář s loňskou verzí Oreo, tak ta se dostala na „úctyhodný“ podíl 0,7 procenta mezi aktivními smartphony až v letošním lednu. Google proto připravil Project Treble, který má ulehčit výrobcům aktualizaci na nejnovější systém. 

Project Treble byl uveden v rámci Androidu 8.0 Oreo a zatím to  na velký průlom nevypadá. Díky projektu Treble sice lze vyzkoušet beta verzi nejnovějšího Androidu 9.0 Pie už na několika málo vybraných smartphonech (Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Nokia 7 Plus, Oppo R15 Pro, Vivo X21, OnePlus 6), oficiální distribuce to však není. 

Androidu by tak měla pomoci verze One, která byla už v roce 2014 původně zamýšlena jako odlehčená verze mobilního systému od Googlu určená pro ty nejjednodušší smartphony pro rozvojové trhy. Postupně se ale dostává i do těch nejlepších modelů, jako je například Nokia 8 Sirocco. 

Výhodou Androidu One je, že je zcela „čistý“, tedy bez nadstaveb a dodatků jednotlivých výrobců. To se ovšem výrobcům nelíbí. Někteří zkrátka chtějí do svých smartphonů přidat něco vlastního, ať už to je zachování unikátní podoby, nebo něco, na čem mohou vydělávat.

Navíc Google dostal od Evropské komise rekordní pokutu za zvýhodňování svých služeb na úkor možných konkurenčních. Google totiž vlastní systém na rozdíl od již prakticky jediného konkurenčního systému iOS od Applu licencuje různým výrobcům. Ti musí s jeho podmínkami přednostního využití služeb Googlu souhlasit, jinak Android používat nemohou. Google tak bude muset změnit svoji strategii. Buď svůj systém „uzavře“ a začne si vyrábět smartphony sám, nebo ho naopak více „otevře“. To ale pořád neznamená, že se zlepší distribuce nových verzí systému.

Autor:
  • Nejčtenější

Nejlevnější neomezená data má T-Mobile. Už neskrývá původně tajný tarif

Nové tarify včetně těch bez datového omezení představil T-Mobile už koncem srpna, od září pak na svém webu nabízel dva...

Patří mezi nejlepší mobily na světě. Mají radar a vyfotí i noční oblohu

Podle očekávání představil Google své nové mobilní telefony Pixel 4. Přístroje, o kterých už úniky informací prozradily...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

To by mohla být opravdová mobilní bomba. Premiéra se blíží

Jedna legenda se stejným jménem tu už byla, chystaná novinka by se legendou stát mohla. Motorola v listopadu představí...

Apple má problém. Displeje nových iPhonů se prý velmi snadno poškrábou

Apple novým iPhonům nedopřál jen nejmodernější hardware, mezigeneračně vylepšil i konstrukci. Vedle zvýšené...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

O pět minut rychlejší nabití samsungu stojí tisíc korun. Vyplatí se?

Samsung Note 10+ umí bleskové 45W nabíjení, ovšem s přibaleným adaptérem na něj nedosáhnete. Vyplatí se koupě rychlejší...

Pro pár mobilů zničili Jobsův rolák i boxerské rukavice z masakru v Manile

Jobs, Ali či Beatles. Tři zdánlivě nesouvisející pojmy. Jedno však mají společné, všechny se zapsaly do dějin. Všem...

Apple má problém. Displeje nových iPhonů se prý velmi snadno poškrábou

Apple novým iPhonům nedopřál jen nejmodernější hardware, mezigeneračně vylepšil i konstrukci. Vedle zvýšené...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz