Systém Firefox chce být trojkou. Objeví se i ve špičkových modelech

aktualizováno 
Společnost Mozilla má se svým operačním systémem pro smartphony velké plány. Firefox se podle zástupce firmy stane třetím nejrozšířenějším operačním systémem pro chytré telefony.

Alcatel OneTouch Fire s Firefox OS | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Zatím se předpokládalo, že nedávno představený operační systém Firefox bude určen pouze pro jednoduché a levné telefony. Li Gong, viceprezident mobilní divize společnosti Mozilla, však na konferenci Global Mobile Internet Conference odhalil daleko sebevědomější plány.

Jak informuje server Computer World, podle Li Gonga má systém Firefox nakročeno, aby se stal třetím nejrozšířenějším operačním systémem pro chytré telefony hned po Androidu a iOS od Applu. V plánech je totiž uvedení systému i ve špičkových chytrých telefonech.

Gong uvádí, že segment levných smartphonů je dobrý odrazový můstek. Systém Firefox chce však růst, a tak se dostane i do vrcholných modelů. "Ale bude chvíli trvat, než vytvoříme fungující ekosystém," dodává Gong. Systém Firefox by se například mohl objevit ve špičkových smartphonech od Sony, se kterým Mozilla spolupracuje.

Už v červenci se začnou prodávat první smartphony se systémem Firefox na vybraných trzích v Jižní Americe a v Evropě. Mozilla spolupracuje kromě Sony také s LG, Huawei, ZTE a Alcatelem. Podle Gonga chce smartphony s Firefoxem zařadit do svého portfolia 18 operátorů.

Firefox je otevřený systém

Gong označuje systém Firefox za zcela otevřený. "Jsme naprosto transparentní. Všechny produkty, všechny plány, dodávky, funkce, opravy chyb, vše je otevřené.  Každý se může podívat, kam směřujeme," říká Gong a dodává: "Firefox je nejen open source, ale celý proces je otevřený. Žádné poplatky, nic."

Viceprezident mobilní divize Mozilly označuje za open source i Android, ale podle něj jeho vývoj probíhá za zavřenými dveřmi bez možnosti zásahu operátorů a výrobců smartphonů. "Oni mohou provést v Androidu změny pouze jednou do doby, než je uvedena nová verze systému," dodává Gong.

Podíl chtějí i Ubuntu a Tizen

Analytici jsou však ohledně dramatických změn na trhu se smartphony skeptičtí. O pozice totiž začnou bojovat i další systémy, jako jsou Ubuntu ve verzi pro chytré telefony nebo Tizen. S tím má plány světová jednička Samsung. Pro řadu výrobců smartphonů ovšem může být Firefox vhodnou alternativou k Androidu, jehož trh zcela ovládl Samsung.

Podle Gonga má systém Firefox šanci v tom, že je postaven na HTML5. Programování v HTML5 je široce rozšířené, a tudíž se pro Firefox budou snadno vyvíjet nové aplikace. Klíčovým faktorem bude cena. Gong dodává, že vzhledem k podobně vybaveným smartphonům s konkurenčními systémy budou chytré telefony s Firefoxem levnější.

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

Vymysleli výřez displeje, který není v displeji

Koncepty smartphonů značky ZTE

Kam s předním fotoaparátem? Někdo volí klasický výřez displeje, modernější řešení je už „průstřel“ v rohu displeje,...

Toto jsou hlavní trendy smartphonů pro letošní rok. Dva už můžete mít

Samsung Galaxy S10 a Galaxy S10+

Podle zdrojů od výrobců komponentů pro smartphony budou letos klíčové tři trendy. A výrobci doufají, že tyto inovace...

Došla jim trpělivost se smombies. Vyvinuli proto speciální varovný systém

Ilustrační snímek

Svůj zrak často fixují na displeje smartphonů, kvůli čemuž zcela ignorují okolní dění. Bezhlavě pak třeba vstupují do...

Najdete na iDNES.cz