Žáci třetí bé operují s utrženým sluchátkem už od roku 1976. Další, ale už opravdové mobily, na sebe nechaly dlouho čekat.
Když se v roce 1999 objevil v cyberpunkovém Matrixu neohrožený Neo se svou vystřelovací Nokií 8110, způsobil tím hysterii nejen mezi fanoušky mobilních telefonů.
V té době byl totiž model 8110 již delší dobu v zapomnění. Ve filmu si však získal takovou popularitu, že se mu dostalo pocty znovuzrození. Speciální matrixová edice byla rázem vyprodána. - více zde
Do té doby nepříliš známý telefon se i přes svou cenu stal prodejním hitem. Pro mobilní telefony tak začala zlatá éra a filmaři i výrobci pochopili, že nový model mobilu v kultovním filmu dokáže vydělat oběma stranám.
V druhém díle Matrix Reloaded už ale hlavní hrdina svůj mobilní arzenál změnil a přesedlal na speciální model od Samsungu, který byl ale vyroben přímo pro tento film. Výrobce jej označil jako N270. - více zde
Mobily začaly v amerických filmech
Když pomineme Macha a Šebestovou, tak se první mobilní telefony začaly objevovat ve filmu již na konci osmdesátých let. Tehdy šlo ale o příběhy především z prostředí bankéřů a burzy (Wall Street). Mobilní telefon tou dobou totiž nebyl běžnou součástí každodenního života.
Mobilní komunikace využívala od počátku i druhá strana společnosti - zločinci. Nepořádek vzniklý neopatrným zacházením s pistolí v autě musel vyřešit Samuel L. Jackson operativním telefonátem Jimmymu, který zajistil profesionálního čističe pro takovéto případy.
Záliby gangsterů v mobilních telefonech, které pohotově řeší situaci, si v roce 1993 všiml Quentin Tarantino ve svých historkách z podsvětí - Pulp Fiction. Stará Motorola s vytahovací anténou se pak objevovala v mnoha amerických filmech první poloviny devadesátých let.
Výrobci ve filmech propagují novinky
Telefony se do filmů dostávají hlavně jako reklama pro jejich výrobce. Typickým produktem této snahy je česká teenagerská komedie Rafťáci, kde se objevily hned tři modely Nokie. Nehledě na to, že neoficiální finská hymna rušila děj v pravidelných intervalech.
Reklamní záměr najdeme ale i v takovém holywoodském trháku, jako je zpracování světového knižního bestselleru Šifra mistra Leonarda. Kdo film viděl v kině, mohl v nadživotní velikosti spatřit výrazné detaily dosud neuvedeného modelu W850i v bílé barvě. - více o SE W850i zde
Novinky a stylové kousky výrobci propagují i v seriálech. Agentka Sidney Bristow tak v seriálu Alias vyzkouší během několika sérií například Nokie 8290, 8390 či tenkou žiletku Razr od Motoroly.
Zájem umístit svůj telefon do filmu roste samozřejmě s kultovností připravovaného snímku. V třetím díle Mission Impossible se tak vedle Toma Cruise objevují hned tři Nokie, a to 6822, 6170 a N92.
Hrdina všech hrdinů James Bond pak využívá upravené mobily, které disponují nečekanými vlastnostmi. V roce 1997 překvapil padouchy speciálem od Ericssonu, který nejenže na dálku ovládal vozy BMW, ale ještě fungoval jako snímač otisků prstů a paralyzér s napětím 20 000 voltů.
Problémy mobilů ve filmech
Filmoví hrdinové mají se svými telefony stejné problémy jako lidé v reálném světě. Jen se jim nehody stávají pravidelně v nevhodné okamžiky. "Nejčastějším problémem je vybitá baterie a nebo absence signálu," řekl Ondřej Váša z kulturní redakce iDNES.
S vybitým mobilem jako filmovým kliše se můžete setkat v mnoha akčních filmech jako třeba Colaterall s Tomem Cruisem. Velmi oblíbené je pak v hororových snímcích, kdy hlavní hrdiny opustí baterie či signál v ten nejnevhodnější okamžik.
Jaké jste poznali mobily ve filmech?