Falešné vyzvánění se stává regulérní fóbií. Mást může i bučení krav

aktualizováno 
Pocit, že vám v kapse či někde v okolí vibruje telefon, ale ve skutečnosti to není pravda, se stává regulérní fóbií. O tomto novém fenoménu už vznikla i řada studií. Ta nejnovější uvádí, že lidi mate i obyčejné bučení krav. Připadá jim totiž, jako kdyby mobil vibroval na tvrdé podložce.
Po telefonu saháme i ve chvíli, kdy nevyzvání. Ilustrační foto

Po telefonu saháme i ve chvíli, kdy nevyzvání. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Do povědomí společnosti se fenomén falešných vibrací dostal poprvé před pěti lety, informuje server npr.com. Nedávno o takzvaném "phantom vibrations syndrome" či hypovibochondrii vznikla první regulérní vědecká studie.

Vědci z Indiana University - Purdue University Fort Wayne v ní oslovili bezmála tři stovky studentů, z nichž 89 procent potvrdilo, že se s falešnými vibracemi někdy v životě setkalo. Citují například Valerii Kuslerovou, která pracuje na ranči s dobytkem a jejíž vjemy jsou silně ovlivněny zvuky, které krávy vydávají.

Cítíte fiktivní mobilní vibrace? Pak jste extroverti nebo neurotici

"Kravské bučení je velmi tlumené, zní to trochu jako 'errrrrr', což je velmi podobný zvuk, jako když můj telefon vibruje na stole nebo v kabelce," uvádí Kuslerová. Pro bližší pochopení jejích slov web rádia NPR odkazuje na záznam rozhlasové reportáže, v níž lze oba zvuky porovnat (najdete ho zde).

Případ Kuslerové je však velmi specifický. Bez ohledu na dobytkem vyluzované zvuky ovšem stejné pocity popisují nezávisle na sobě stovky lidí. Výzkumy ukazují, že zmíněný syndrom je úzce spjatý především s vlastnictvím chytrého telefonu.

Kromě drtivé většiny oslovených studentů popisovali stejný zážitek s týdenní až měsíční frekvencí i pracovníci nemocnice. V průzkumu z roku 2010 se k falešným vibracím přiznalo 76 procent ze 176 oslovených zdravotnických pracovníků.

Od telefonu je potřeba si odpočinout

Podle Larryho Rosena, výzkumného psychologa, jež se zabývá tím, jak nové technologie ovlivňují lidskou mysl, jsme svědky vzniku nové fóbie. "V našem mozku se dnes spouští něco, co je zcela odlišné od toho, co se v něm dělo jen pár let nazpět," říká. Jako příklad uvádí pocit svědění v kapse, kdy před pár lety by se na místě automaticky podrbal, zatímco dnes vidí příčinu v mobilním telefonu.

"Kdybyste se mě před deseti, možná pěti lety zeptali, co bych udělal, kdybych cítil svědění v kapse, asi bych se poškrábal," říká Rosen s tím, že je to jedna z mála situací, na níž lze demonstrovat změny, jak lidský mozek zpracovává informace.

"Neliší se to příliš od toho, kdy má člověk neustálé nutkání mýt si ruce. Neříkám, že je to posedlost, ale tvrdím, že se v ní může velmi snadno změnit," tvrdí Rosen.

A i když ve zmíněné studii zároveň devět z deseti studentů uvedlo, že syndrom falešných vibrací je nijak neobtěžuje, doporučuje Rosen oprostit se jednou za čas od používání mobilů. "Jedna z věcí, ve které jsem i přes svůj pro-technický přístup neoblomný, je občasné oproštění se od moderních technologií. Stačí přitom krátká doba, možná jen třicet minut nebo hodina," radí prevenci psycholog.

Stává se vám, že slyšíte vibrovat telefon, i když to není pravda?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

ANO 5095
NE 1564
Autor:

Nejčtenější

Neomezená data T-Mobilu mají nakonec jeden háček. Je v roamingu

T-Mobile omezuje přes léto rychlost dat v roamingu

Na sociálních sítích se někteří uživatelé T-Mobilu podivovali nad tím, že jim v roamingu neomezená data běží pomaleji...

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Další z rubriky

Note 10 dostává jasnější kontury. Poprvé bude ve dvou velikostech

Chystaný Samsung Galaxy Note 10 Pro a Note 10

Note 9 se od „osmičky“ nijak výrazně nelišil, ale o to větší změny má přinést očekávaná desátá edice nejlepšího...

Samsung přibalí k mobilům řady S10 bezdrátová sluchátka za 4 tisíce

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Lákavou akci si Samsung připravil pro zájemce o modely z řady Galaxy S10. Těm, kdo si u vybraných partnerů pořídí jeden...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

Najdete na iDNES.cz