Exkluzivně: vyzkoušeli jsme reálné auto ovládané mobilním telefonem

aktualizováno 
Slušelo by se vykřičet do světa větu "konec pokutám za parkování!" Vývojářská společnost DevelCar si právě na této zkušenosti založila živnost a vyvíjí aplikaci pro mobilní telefony, díky které lze ovládat váš automobil na dálku. Byli jsme u první zkušební jízdy.

Strahovská společnost DevelCar nám umožnila nahlédnout na unikátní aplikaci do mobilních telefonů, díky které můžete po malé úpravě ovládat svůj automobil na dálku. Jde však o první vývojářskou verzi, která má stále velké množství omezení.

"Auto musí být samozřejmě automat," říká Jan Kalous, čerstvý absolvent technické univerzity a zakladatel společnosti. "S manuálem by to asi také šlo, celá technologie by ale byla mnohem náročnější," dodává.

Zázrak? Ne, "modrozub"...

Srdcem systému je speciální řídící jednotka, která se velmi snadným způsobem napojí na stávající řídící jednotku automobilu. Díky ní může komunikovat s mobilním telefonem pomocí technologie Bluetooth a přijímat tak příkazy ze speciální aplikace.

Jednotka spolupracuje s hydraulickými ovladači brzdového a plynového pedálu a servomotorem napojeným na mechaniku řízení. Po spárování s mobilním telefonem lze tyto části velmi jednoduše ovládat. K celé bezdrátové obsluze postačí jen kurzorový kříž či joytick na vašem mobilu.

Omezení jsou značná

Použitá technologie však s sebou přináší první omezení: "Jsme samozřejmě omezeni dosahem 'modrozubu'. Do budoucna bychom ale rádi ovládali auto přes mobilní síť," reaguje na naši skepsi Antonín Fiala, jeden z pěti členů vývojářského týmu.

Zároveň nám přednesl svou futuristickou myšlenku, která počítá s plným ovládáním většiny podstatných částí automobilu a s použitím GPS a kamerového systému tak, abyste s autem mohli odjet odkudkoli i v případě, že jste od něj na kilometry vzdáleni.

"To je ale samozřejmě daleká budoucnost nehledě na to, že 'auto bez řidiče' asi nebudete moci použít zcela legálně," vysvětluje Fiala ve chvíli, kdy s ukázkovým automobilem Saab 9-3 2.0T automat řízeným mobilním telefonem krouží po strahovském parkovišti.

Stačí malá aplikace

K ovládání auta přitom používá mobilní telefon postavený na operačním systému Symbian S60. "Není problém vyvinout program i pro jinou platformu," upozorňuje Kalous. Malá jednoduchá aplikace je ještě viditelné dítko vývojáře a během testování dokonce občas zamrzla.

Telefon se s řídící jednokou automobilu automaticky spáruje až ve chvíli, kdy auto nastartujete a v telefonu spustíte příslušnou aplikaci. Po spárování již máte z pravého automobilu trošku větší hračku z vašich dětských let. Ovládat lze volant (vpravo, vlevo) a plynový a brzdový pedál (nahoru, dolů).

"Do budoucna samozřejmě počítáme s tím, že auto mobilem nastartujeme, budeme jím ovládat blinkry, světla či centrální zamykání," říká Kalous, kterého vidina takové technologie osvítila ve chvíli, kdy na místě, kam zaparkoval, své auto nenašel.

Konec pokutám za parkování

"Odtáhli mi ho. Celý den jsem obvolával úřady, abych zjistil kam. Chtěl jsem takovým situacím předejít, a to jakkoli," vypráví. V tu chvíli si prý vzpomněl právě na podobnou hračku z dětství. "Řekl jsem si, že by bylo super moci přeparkovat i ve chvíli, kdy nejste poblíž. Dnes však vidím využití naší technologie mnohem účelněji - například na letištích," dodává.

A jak jsme se o společnosti DevelCar dozvěděli? Možná vám napoví dnešní datum (1. dubna 2007)...

Upozornění: Všechny osoby i technologie ovládání automobilu jsou smyšlené a podobnost s realitou je čistě náhodná

Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Studentům zabavují mobily. Za vrácení chtějí výkupné

Ilustrační snímek

Zabavení mobilu vyučujícím není nic neobvyklého, zpravidla se však žák či student svého mobilu dočká po konci výuky....

Největší evropský trh padá. Vládne mu Apple, ale nejvíc roste Huawei

iPhone XS Max

Největším evropským trhem se smartphony je Velká Británie. Stejně jako na dalších světových trzích i zde došlo podle...

Takto budou vyzvánět nové samsungy. Poslechněte si melodii

Samsung představil novou úpravu specifické vyzváněcí melodie vrcholné řady...

K řadě mobilů, ačkoli je nevidíte, poměrně snadno přiřadíte jejich výrobce. Stačí, aby zazvonily. Mnozí uživatelé se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz