ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Applu se nelíbí jednotná nabíječka EU. Nechce se vzdát svého konektoru

  • 125
Evropská komise už deset let chce jednotnou nabíječku pro drobnou elektroniku, především pro mobily. V poslední době výzvu zopakovala, protože se to podle ní nepodařilo prosadit. Velmi důrazně se proti jednotné nabíječce ozval Apple, podle kterého bude mít tato snaha negativní vliv na inovace.

Původní výzva Evropské komise je už hodně vousatá. Pochází z roku 2009 a nutno dodat, že tehdy měla opodstatnění. V té době už sice na trh začaly pronikat první moderní smartphony, které většinou měly tehdy relativně moderní konektor micro USB, jenže u obyčejných mobilů to byla obvykle konektorová džungle. 

Většina výrobců používala vlastní konektory a ty byly se samotnou nabíječkou spojené napevno. Dokonce i jednotlivý výrobce někdy používal víc konektorů současně, některé modely měly starší variantu, jiné už novou. Vzájemně nekompatibilní, takže tři mobily v rodině často vyžadovaly tři různé nabíječky. Proto Evropská komise chtěla micro USB za jednotný konektor.

Uběhlo deset let a situace je výrazně odlišná. V podstatě jsou na trhu tři konektory: starší micro USB, nový USB-C a Apple používá svůj konektor Lightning. Už to je výrazná redukce, navíc je zde další podstatná změna. Dnes drtivá většina nabíječek, a to i těch od Applu, používá systém s oddělitelným kabelem. 

Takže i když se v domácnosti sejdou tři přístroje s odlišnými konektory, tak stačí jedna nabíječka a tři kabely. Toho lze využít i pro dnes běžné univerzální nabíječky s více konektory nebo klidně i pro USB zástrčky do zdi, pokud si je někdo doma nainstaloval. Respektive lze u některých přístrojů využít bezdrátové nabíjení, kde dnes většina přístrojů podporuje systém QI.

Jenže z praktického hlediska, když jsou třeba v domácnosti tři telefony, tak stejně jedna obyčejná nabíječka nestačí. Takže buď je potřeba nějaká univerzální s více konektory, nebo prostě pro každý přístroj jedna. Evropská komise nyní navrhuje, aby se přístroje a nabíječky kupovaly samostatně. Jenže to se výrobcům moc líbit nebude. Už třeba z toho důvodu, že benefitem mnoha aktuálních smartphonů je rychlé nabíjení, které vyžaduje specifickou nabíječku. A tu by si zákazník musel koupit samostatně, protože s tou starou, co má doma, by nabíjel výrazně pomaleji.

Zatím se významně ozval Apple. Ten vydal prohlášení, podle kterého jde návrh Evropské komise proti inovacím: „Věříme, že regulace, která vynucuje shodu konektorů zabudovaných do všech smartphonů, inovace potlačuje, nikoli povzbuzuje. A poškodila by evropské spotřebitele i celou ekonomiku.“ 

Apple dále připomíná, že kdyby v roce 2009 komise nařídila používat konektor micro USB, tak by nevznikly modernější typy konektorů USB-C a Lightning. Místo toho navrhla dobrovolný přístup, který přinesl redukci ze zhruba třiceti tehdy používaných konektorů na tři současné. V blízké budoucnosti pak zůstanou standardem jen dva: USB-C a Lightning.