Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

EU potřebuje peníze, chce zdanit chytré telefony. Víme, kolik zaplatíte

Dluhová krize stále není u konce a Evropská unie hledá další příležitosti, jak získat peníze na sanaci špatných úvěrů. Eurokomisař Luc Bertrand navrhuje zdanit chytré mobily. A to podle toho, jak chytré jsou. Za nejlepší modely by tak zákazníci zaplatili navíc až 1 750 korun.
EU uvalí speciální daň na smartphony. Ilustrační snímek

EU uvalí speciální daň na smartphony. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daň je pro unijní pokladnu lákavá. V Evropě se loni prodalo zhruba 250 milionů smartphonů a podle předběžného klíče by se z tohoto počtu přístrojů podařilo vybrat až sedm miliard eur, což je v přepočtu závratných 180 miliard korun. Zhruba tuto sumu Evropská unie právě investovala do sanace kyperského bankovního systému.

Nová daň je zatím ve stádiu návrhu, který musí schválit Evropský parlament. Ale podle předběžného schvalovacího kolečka v podvýborech to vypadá, že jeho schválení by mělo projít. A priori negativně se k návrhu francouzského eurokomisaře staví jen poslanecký klub Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice. A ta nemá sílu konsenzus ostatních poslanců přehlasovat.

Nejhůř dopadnou levné modely

Nová daň by se podle návrhu, který má redakce Mobil.cz k dispozici, měla týkat všech mobilních telefonů, které lze označit za chytré, tedy takzvané smartphony s otevřeným operačním systémem. Naopak obyčejné mobily se zdanění vyhnou. Daň nebude nastavena plošně, ale bude odstupňovaná podle míry "chytrosti" konkrétního přístroje. Paradoxně nejhůře dopadnou levné přístroje. Za ty se sice bude absolutně platit méně, ale v porovnání s jejich cenou daň vystoupá na desítky procent.

Důvod, proč se Evropská unie odhodlala k tomuto kroku, je prostý: smartphony jsou dnes velmi žádané a patří mezi nejprodávanější spotřební zboží, jehož prodeje meziročně stále rostou. Navíc zákazníci přístroje často obměňují, takže přísun financí do unijní pokladny bude kontinuální. To by třeba u televizí neplatilo.

Eurokomisař Luc Bertrand navíc připouští, že Unie chce využít ještě jedno telekomunikační specifikum: "Většina smartphonů, které se v rámci Evropské unie prodají, jsou dotované operátory. A v tomto případě se daň podaří rozprostřít mezi zákazníky a operátory," uvádí Bertrand.

Petice proti dani

Inspirace na Kypru

EU se rozhodla přispět strádající kyperské ekonomice. Za to však žádá zdanění vkladů v tamních bankách nad základní hodnotu 100 tisíc eur (asi 2,6 milionu korun). Daň v některých případech může dosáhnout až na 80 procent vkladu. Více zde.

Výrobcům smartphonů se návrh nové daně samozřejmě nelíbí, ale zatím ho žádná z předních firem oficiálně nekomentovala. To samé platí o operátorech, kteří mají s eurokomisaři své dlouholeté zkušenosti (například úspěšný atak komisařky Redingové proti vysokým roamingovým poplatkům - více zde).

Nejvíce se zatím ozývají nezávislí prodejci, jichž by se daň dotkla nejvíce, protože ji nemohou schovat do dotací jako operátoři. Největší polský nezávislý prodejce mobilů, obchodní síť Pyszna Komorka, už interpeloval všechny polské europoslance, ale podle všeho bezúspěšně. Proto alespoň spustil internetovou petici proti nové dani. Zatím ji podepsalo přes 50 tisíc lidí.

Daň se nelíbí ani českým prodejcům. Majitel sítě prodejen MZH Marcel Prchal se s daní rozhodně nechce smířit: "Budou se pašovat telefony jako před vstupem do Unie. Ale tentokrát z Ruska nebo z Číny. Doplatí na to velké značky, lidé si budou kupovat laciné čínské smartphony pod rukou. Je to prostě další eurozhůvěřilost." Naopak tuzemští operátoři se zatím k nové dani vyjadřovat nechtějí.

Podle návrhu by zdanění probíhalo podle následujícího klíče: daň bude platit na všechny přístroje, do kterých lze nahrávat aplikace a které jsou schopny připojení k internetu. Sazba se bude zvyšovat podle typu internetového připojení, podle velikosti paměti a podle velikosti displeje. Původně se měl danit i výkon procesorů, ale tento návrh neprošel. Podle Bertranda totiž mohou výrobci takty procesorů záměrně snižovat.

Spočítejte si daň za váš smartphone

Daň ze smartphonu si můžete spočítat sami podle tabulky. Upozorňujeme, že uvedené částky zatím nejsou konečné, ale již by se neměly výrazně měnit.

Připojení*Paměť vnitřní**Velikost displeje
GPRS1 eurodo 1 GB1 eurodo QVGA1 euro
EDGE3 eurdo 2 GB3 eurdo HVGA3 eur
3G5 eurdo 5 GB5 eurdo WVGA5 eur
HSDPA10 eurdo 8 GB10 eurdo qHD10 eur
HSUPA15 eurdo 16 GB15 eurdo HD15 eur
LTE20 eurnad 16 GB20 eurfull HD20 eur

* Platí se vždy za nejvyšší variantu, kterou přístroj podporuje, nikoliv za kumulaci technologií.

** Pokud telefon podporuje paměťové karty, tak se připlácí dalších 10 eur bez ohledu na velikost karty.

V případě nejnovějších modelů, jako jsou HTC One nebo Samsung Galaxy S 4, tak bude daň činit 70 eur, tedy v přepočtu přibližně 1 750 korun. Jelikož tyto modely stojí přibližně 16 tisíc korun, činí daň přibližně 11 procent z ceny.

U základních modelů pak bude výhodou co nejslabší výbava. Ale běžně daň úplně nízká nebude. Třeba za Samsung Galaxy Pocket, který stojí asi 2 500 korun, zaplatíte navíc 26 eur, což je nezanedbatelných 650 korun a zároveň čtvrtina ceny.

Nokia obrátila

V kontextu nové daně je zajímavý veletoč finské Nokie. Ta se dlouhodobě snažila o zařazení svých modelů z řady Asha mezi smartphony, ač to jsou obyčejné mobily. Jenže v kontextu nové daně naopak začala všechny přesvědčovat, že tyto modely žádnými smartphony nejsou. Pokud by se totiž zdanění vyhnuly, získala by Nokia v kategorii nejlevnějších přístrojů nezanedbatelnou výhodu.

Případný podpis pod petici proti nové dani můžete připojit zde.

Autor:
  • Nejčtenější

Embargo mělo Huawei zničit. Jenže ten teď dává světovým značkám lekci

Premium

Nejpozději v roce 2020 měl být Huawei světovou jedničkou v produkci a prodejích smartphonů. Tak to alespoň vypadalo na začátku roku 2019. Jenže přišel květen a americké embargo. S Huaweiem to dlouho...

5. října 2024

Všimli byste si těchto vysílačů? Maskují se třeba jako strom

Při letošním putování po zajímavých základnových stanicích tuzemských operátorů jsme tentokrát s T-Mobilem zamířili mimo Prahu. A to do přírody, naším cílem byly totiž dvě BTS v méně osídlených...

7. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zavibruj a odhal podvodníka. Smartphony se naučí novou fintu

Podvodné telefonáty se neomezují jen na hlas, podvodníci už díky umělé inteligenci umí zfalšovat svou podobu i během videohovoru. Smartphony se však v takovém případě umí chytře bránit jednoduchou...

1. října 2024  7:02

Chytré hodinky umí pumpovat. Musí proto mít dvojitý řemínek

Huawei představil druhou generaci chytrých hodinek řady D. Je to řada speciální, některé funkce chybí, ale v některých to je přeborník. Speciální druhý řemínek umožňuje měření krevního tlaku. Hodinky...

2. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konečně, Xiaomi do Česka veze první skládačku. Začíná špičkovým véčkem

Po několikaměsíčním čekání zamíří na český trh ohebná novinka výrobce Xiaomi. Jeho véčko bude první model s ohebným displejem, který bude v tuzemsku značka nabízet, zároveň i přibude vážný konkurent...

30. září 2024

Smartphone chtějí skládat různými způsoby. Už si to nechali patentovat

Jeho někdejší mateřská značka nedávno překvapila nevšední trojskládačkou, nicméně ani Honor nezůstává pozadu. Nechal si totiž patentovat unikátní skládací mechanismus, díky kterému se dá smartphone...

7. října 2024  7:02

Všimli byste si těchto vysílačů? Maskují se třeba jako strom

Při letošním putování po zajímavých základnových stanicích tuzemských operátorů jsme tentokrát s T-Mobilem zamířili mimo Prahu. A to do přírody, naším cílem byly totiž dvě BTS v méně osídlených...

7. října 2024

Úchvatně tenká skládačka. Test Honoru Magic V3

Tvrzení, že jsou ohebné telefony moc velké, už nějakou dobu neplatí. Model Honor Magic V3 zmenšil i velký formát „kniha“ do těla běžného smartphonu. A my nestačíme zírat. S tím se však pojí i vysoká...

6. října 2024

Embargo mělo Huawei zničit. Jenže ten teď dává světovým značkám lekci

Premium

Nejpozději v roce 2020 měl být Huawei světovou jedničkou v produkci a prodejích smartphonů. Tak to alespoň vypadalo na začátku roku 2019. Jenže přišel květen a americké embargo. S Huaweiem to dlouho...

5. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...