EU potřebuje peníze, chce zdanit chytré telefony. Víme, kolik zaplatíte

aktualizováno 
Dluhová krize stále není u konce a Evropská unie hledá další příležitosti, jak získat peníze na sanaci špatných úvěrů. Eurokomisař Luc Bertrand navrhuje zdanit chytré mobily. A to podle toho, jak chytré jsou. Za nejlepší modely by tak zákazníci zaplatili navíc až 1 750 korun.
EU uvalí speciální daň na smartphony. Ilustrační snímek

EU uvalí speciální daň na smartphony. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Daň je pro unijní pokladnu lákavá. V Evropě se loni prodalo zhruba 250 milionů smartphonů a podle předběžného klíče by se z tohoto počtu přístrojů podařilo vybrat až sedm miliard eur, což je v přepočtu závratných 180 miliard korun. Zhruba tuto sumu Evropská unie právě investovala do sanace kyperského bankovního systému.

Nová daň je zatím ve stádiu návrhu, který musí schválit Evropský parlament. Ale podle předběžného schvalovacího kolečka v podvýborech to vypadá, že jeho schválení by mělo projít. A priori negativně se k návrhu francouzského eurokomisaře staví jen poslanecký klub Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice. A ta nemá sílu konsenzus ostatních poslanců přehlasovat.

Nejhůř dopadnou levné modely

Nová daň by se podle návrhu, který má redakce Mobil.cz k dispozici, měla týkat všech mobilních telefonů, které lze označit za chytré, tedy takzvané smartphony s otevřeným operačním systémem. Naopak obyčejné mobily se zdanění vyhnou. Daň nebude nastavena plošně, ale bude odstupňovaná podle míry "chytrosti" konkrétního přístroje. Paradoxně nejhůře dopadnou levné přístroje. Za ty se sice bude absolutně platit méně, ale v porovnání s jejich cenou daň vystoupá na desítky procent.

Důvod, proč se Evropská unie odhodlala k tomuto kroku, je prostý: smartphony jsou dnes velmi žádané a patří mezi nejprodávanější spotřební zboží, jehož prodeje meziročně stále rostou. Navíc zákazníci přístroje často obměňují, takže přísun financí do unijní pokladny bude kontinuální. To by třeba u televizí neplatilo.

Eurokomisař Luc Bertrand navíc připouští, že Unie chce využít ještě jedno telekomunikační specifikum: "Většina smartphonů, které se v rámci Evropské unie prodají, jsou dotované operátory. A v tomto případě se daň podaří rozprostřít mezi zákazníky a operátory," uvádí Bertrand.

Petice proti dani

Inspirace na Kypru

EU se rozhodla přispět strádající kyperské ekonomice. Za to však žádá zdanění vkladů v tamních bankách nad základní hodnotu 100 tisíc eur (asi 2,6 milionu korun). Daň v některých případech může dosáhnout až na 80 procent vkladu. Více zde.

Výrobcům smartphonů se návrh nové daně samozřejmě nelíbí, ale zatím ho žádná z předních firem oficiálně nekomentovala. To samé platí o operátorech, kteří mají s eurokomisaři své dlouholeté zkušenosti (například úspěšný atak komisařky Redingové proti vysokým roamingovým poplatkům - více zde).

Nejvíce se zatím ozývají nezávislí prodejci, jichž by se daň dotkla nejvíce, protože ji nemohou schovat do dotací jako operátoři. Největší polský nezávislý prodejce mobilů, obchodní síť Pyszna Komorka, už interpeloval všechny polské europoslance, ale podle všeho bezúspěšně. Proto alespoň spustil internetovou petici proti nové dani. Zatím ji podepsalo přes 50 tisíc lidí.

Daň se nelíbí ani českým prodejcům. Majitel sítě prodejen MZH Marcel Prchal se s daní rozhodně nechce smířit: "Budou se pašovat telefony jako před vstupem do Unie. Ale tentokrát z Ruska nebo z Číny. Doplatí na to velké značky, lidé si budou kupovat laciné čínské smartphony pod rukou. Je to prostě další eurozhůvěřilost." Naopak tuzemští operátoři se zatím k nové dani vyjadřovat nechtějí.

Podle návrhu by zdanění probíhalo podle následujícího klíče: daň bude platit na všechny přístroje, do kterých lze nahrávat aplikace a které jsou schopny připojení k internetu. Sazba se bude zvyšovat podle typu internetového připojení, podle velikosti paměti a podle velikosti displeje. Původně se měl danit i výkon procesorů, ale tento návrh neprošel. Podle Bertranda totiž mohou výrobci takty procesorů záměrně snižovat.

Spočítejte si daň za váš smartphone

Daň ze smartphonu si můžete spočítat sami podle tabulky. Upozorňujeme, že uvedené částky zatím nejsou konečné, ale již by se neměly výrazně měnit.

Připojení*Paměť vnitřní**Velikost displeje
GPRS1 eurodo 1 GB1 eurodo QVGA1 euro
EDGE3 eurdo 2 GB3 eurdo HVGA3 eur
3G5 eurdo 5 GB5 eurdo WVGA5 eur
HSDPA10 eurdo 8 GB10 eurdo qHD10 eur
HSUPA15 eurdo 16 GB15 eurdo HD15 eur
LTE20 eurnad 16 GB20 eurfull HD20 eur

* Platí se vždy za nejvyšší variantu, kterou přístroj podporuje, nikoliv za kumulaci technologií.

** Pokud telefon podporuje paměťové karty, tak se připlácí dalších 10 eur bez ohledu na velikost karty.

V případě nejnovějších modelů, jako jsou HTC One nebo Samsung Galaxy S 4, tak bude daň činit 70 eur, tedy v přepočtu přibližně 1 750 korun. Jelikož tyto modely stojí přibližně 16 tisíc korun, činí daň přibližně 11 procent z ceny.

U základních modelů pak bude výhodou co nejslabší výbava. Ale běžně daň úplně nízká nebude. Třeba za Samsung Galaxy Pocket, který stojí asi 2 500 korun, zaplatíte navíc 26 eur, což je nezanedbatelných 650 korun a zároveň čtvrtina ceny.

Nokia obrátila

V kontextu nové daně je zajímavý veletoč finské Nokie. Ta se dlouhodobě snažila o zařazení svých modelů z řady Asha mezi smartphony, ač to jsou obyčejné mobily. Jenže v kontextu nové daně naopak začala všechny přesvědčovat, že tyto modely žádnými smartphony nejsou. Pokud by se totiž zdanění vyhnuly, získala by Nokia v kategorii nejlevnějších přístrojů nezanedbatelnou výhodu.

Případný podpis pod petici proti nové dani můžete připojit zde.

Autor:

Nejčtenější

Neomezená data pobláznila Čechy. Vysoký zájem ochromil web operátora

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Od čtvrtka dává T-Mobile na léto neomezená mobilní data. Čerpat je lze nejen s tarify, které obsahují mobilní data, ale...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

Bez těchto aplikací na dovolenou nejezděte. Můžou ji zachránit

Ilustrační snímek

Chytrý telefon je naším společníkem i v době letních dovolených. Nemusí přitom sloužit pouze ke spojení s rodinou a...

Ředitel O2: Chystáme nové tarify a 5G může zcela změnit mobilní trh

Novým generálním ředitelem O2 je Jindřich Fremuth

Generální ředitel operátora O2 Jindřich Fremuth v rozhovoru pro Mobil.iDNES.cz potvrzuje přípravu nových tarifů a...

KOMENTÁŘ: Konečně máme neomezená data, radujme se. Anebo raději ne?

ilustrační snímek

Polovina června 2019 posunula Česko mezi moderní mobilní země. Tak by optimista mohl reagovat na první neomezené...

Další z rubriky

Samsung přibalí k mobilům řady S10 bezdrátová sluchátka za 4 tisíce

Modelová řada Samsung Galaxy S10

Lákavou akci si Samsung připravil pro zájemce o modely z řady Galaxy S10. Těm, kdo si u vybraných partnerů pořídí jeden...

Facebook zaplatí za šmírování mobilu. Chce vědět, jaké aplikace používáte

Ilustrační snímek

Facebook začal prostřednictvím speciální aplikace sledovat, jaké konkrétní aplikace lidé na smartphonech používají....

Dramatický propad. Huawei čeká pokles prodeje smartphonů až o 60 procent

Huawei P30 Lite

Obchodní restrikce ze strany Spojených států budou mít zřejmě masivní dopad na tržby společnosti Huawei. V letošním a...

Najdete na iDNES.cz