Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Datové CDMA Eurotelu: další informace pro vás

V druhém květnovém týdnu by Eurotel měl spustit svoji mobilní datovou síť založenou na CDMA2000. Jaké rychlosti a ceny nám Eurotel nabídne?

Pokud se Eurotelu podaří dodržet svá předchozí prohlášení, měl by květnu  spustit provoz své bezdrátové datové sítě založené na technologii CDMA2000 EV-DO v pásmu 450 MHz. Zatím potvrzený termín hovoří o 5. květnu.  Od této sítě si čtenáři slibují větší dostupnost rychlého internetu za paušální cenu a to také odráží očekávání, s nimiž zákazníci tuto síť vyhlíží.

Na oficiální informace je zatím stále příliš brzo,  máme pro vás alespoň další - byť zatím stále neoficiální - detaily. Samozřejmě s oblíbenou výhradou, že vše může být nakonec jinak.

Modemy zatím jen externí

Displej modemu GTran detekoval síť...První zajímavou zprávou je již potvrzená informace o dodavateli modemů - ty bude Eurotel nakupovat od korejského výrobce GTran. Modem vidíte na obrázku (přetiskujeme titulní stránku manuálu k modemu). Eurotel jeho uvedení na trh neodbývá, k dispozici je česká dokumentace a dokonce počeštěný software.

GTran zatím nabízí pro pásmo 450 MHz pouze externí modem GPC-6420, PCMCIA verze bude k dispozici až na podzim letošního roku (někde citovaný termín říjen berte s rezervou). Modem se připojuje k počítači USB kabelem (existuje RS-232 verze) a na externím displeji zobrazuje informace o přenosu dat. Dodávaný software je určen pro Windows, zběhlejší linuxáři by ale neměli mít problémy s rozchozením modemu i pod Linuxem. 

Titulní stránka manuálu modemu GTran pro Eurotel CDMA EVDO

 

Eurotel GTran CDMA modem zezadu - pod deklem je baterka...Tento modem podporuje plné rychlosti CDMA2000 EV-DO, takže se nemusíte bát, že byste při jeho nákupu byli odkázáni na nějakou omezenou rychlost, jako je tomu v případě GPRS Class u modemů pro GSM sítě.

Narozdíl od běžných modemů z GSM sítí je ale tento vybaven baterií aby nezatěžoval napájením počítač - jak modem vypadá pod zadním krytem, vidíte na obrázku vlevo. Ono také při špičkovém odběru 840 mA by mělo USB s napájením problémy. Baterie vydrží bez napájení externím adaptérem 2 hodiny provozu, 4 dny pohotovosti a nabíjí se 4 hodiny na plnou kapacitu. Hmotnost modemu je 100 gramů.

Eurotel nabídne ještě další modemy v externím provedení a to pravděpodobně od společností AnyData nebo Giga Telecom. Modem bude možno zakoupit v dotované verzi s úpisem - cena dotovaného modemu bude v řádu dvou tisícikorun, nedotovanou verzi odhadujeme na tisícovek osm.

modem od Gigy pro CDMA2000 - se seriovým portem

Rychlost

Je asi nasnadě, že rychlost CDMA sítě bude vyšší, než je tomu v případě GPRS. O kolik to bude, je vzrušeně debatováno. V tomto případě uživatelé sdílejí pásmo 2,4 Mb/s pro stahování dat a 153 Kb/s pro odesílání dat a modem GTran jej umí využít celé. Na megabitové rychlosti se ale netěšte, při stahování bude rychlost odpovídat zhruba čtvrtmegabitové lince s efektivní rychlostí kolem 200 Kb/s pro download. Linka je asymetrická, horší to tedy bude pro odesílání dat. Zde rychlost postačí na posílání pošty, stahování webu či nějaké to menší odesílání FTP, na sdíleném kanále 153 Kb/s pro všechny uživatele v rámci jednoho sektoru (těch může být až 60), ale zapomeňte na spuštění vlastního web serveru a podobné pásmově náročné záležitosti.

I v případě dalších kvalitativních ukazatelů je na tom služba citelně lépe, než GPRS. Zpoždění (latence) se pohybuje kolem 200 ms, což asi bohužel zklame příznivce akčních multiplayer her, pro které by se hodila latence zhruba poloviční, pořád je to ale méně jak třetinová latence oproti GPRS.  Také jitter je výrazně nižší, přesné hodnoty ale budou záviset na konkrétních lokalitách a jejich využití.

Lokality

Eurotel CDMAÚkolem CDMA sítě nebude konkurovat ADSL - na to nemá ani technickými parametry a konec konců na to nebude ani mít cenou. CDMA bude spíše (a především) doplňkem ADSL sítě, protože nabídne pokrytí hlavně v lokalitách, kam ADSL zatím nezasahuje, i když je jasné, že města jako Praha  a Brno budou na seznamu pokrytých. V současné době má Eurotel více jak tři desítky základnových stanic ve stadiu spuštění či finalizace, další jsou ve fázi příprav a dá se čekat, že porostou jako houby po dešti. Eurotel má připravenou jak techniku, tak lokality.

Na snímku Petra Hály je BTS s anténami pro CDMA v Brně - Líšni, ta spodní panelová anténa vlevo je CDMA.

Pokud vás lokality CDMA zajímají konkrétně na těchto stránkách GSMwebu najdete seznam BTS prozatím odhalených lidmi. Jsou tu města jako Blansko, Karlovy Vary, Liberec, Pardubice, Uherské Hradiště, Zlín či Ždár nad Sázavou, seznam měst je už dnes ale větší a bude růst, navíc narozdíl od seznamu ADSL lokalit zahrnuje i vzdálenější okolí v okruhu cca 20 km od základnové stanice.

A cena

Nedalo se očekávat, že Eurotel nabídne cenu pro CDMA připojení na nižší úrovni, než za jakou dnes nabízí své GPRS připojení a prakticky vůbec se nečekalo, že by podlezl cenu ADSL mateřského Telecomu. Regulerní cena se bude tedy pohybovat na úrovni 1200 Kč měsíčně bez DPH, Eurotel také chystá sníženou promocenu pro první měsíce. Cena je paušální bez ohledu na množství přenesených dat. Eurotel tedy cenu nasazuje mírně nad svoje GPRS připojení Data Nonstop a počítá s tím, že uživatelé využívající GPRS jako stacionární připojení rádi připlatí  stokorunky za vyšší kvalitu a přejdou na CDMA.

Dlužno podotknout, že připojení zůstává stále mobilní, jediným zádrhelem je externí forma modemu a prozatimní nedostupnost PCMCIA karet pro notebooky. Nicméně modem lze vzít spolu s notebookem do tašky na chatu či do práce a volně jej zde používat.

Dobrá nabídka

Eurotel přichází na nedočkavý a lačný trh se zajímavou nabídkou. Už v případě GPRS připojení se ukázalo, že trh ve své nedočkavosti akceptuje tisícikorunovou cenu a Eurotel má, kam z ní ustupovat. Spolu s rychle se rozšiřující plošnou dostupností CDMA Eurotel nebude mít problém najít řadu zákazníků. Služba je svými parametry určena pro domácí připojení a SOHO trh, zejména pro lidi, kteří jsou mimo oblasti pokryté ADSL a kteří nejsou dostateční hračičkové a experimentátoři, aby se zabývali výstavbou či připojováním do komunitních sítí. I pro komunitní sítě ale bude CDMA zajímavé - jako primární připojení tam, kde je s jinými druhy paušálních linek problém.

Je také dobré si povšimnout, že Eurotel hodlá CDMA udržet striktně jako datovou síť - ačkoliv je tu možnost nabídnout CDMA telefony (včetně datových přenosů) a tedy nabízet i Giga z710ihlasové hovory, Eurotel se moudře rozhodl s hlasem si život nekomplikovat a ponechat ho tam, kde ho má odladěný a vyzkoušený. Eurotel také rozjetím CDMA neruší svoji NMT síť, pouze sníží její frekvenční příděl, čímž se zbavuje potíží, co se závazky vyplývajícimi z provozu NMT.

Jen tak na okraj: jak by se vám líbil mazlíček na obrázku vlevo? Jde o mobilní telefon Giga Z710i prodávaný v rumunské síti Zapp. Datové přenosy via USB kabel, váha 80 gramů, displej TFT 262 tisíc barev, 128 MB paměti, WAP, BREW, Java, GPS, kalendář, polyfonní vyzvánění atd. Vše pro CDMA2000 v pásmu 450 MHz. Inu, za takový mobil by nebylo třeba se stydět ani v GSM...

 

Autor:
  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Samsung, nebo Motorola? Srovnali jsme největší soupeře mezi véčky

Pokud vybíráte nový ohebný smartphone s véčkovou konstrukcí, máte na českém trhu v prémiovém segmentu letošních modelů jen dvě možnosti. Jsou jimi Motorola Razr 50 Ultra a Samsung Galaxy Z Flip 6....

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...