Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Datové CDMA Eurotelu: další informace pro vás

V druhém květnovém týdnu by Eurotel měl spustit svoji mobilní datovou síť založenou na CDMA2000. Jaké rychlosti a ceny nám Eurotel nabídne?

Pokud se Eurotelu podaří dodržet svá předchozí prohlášení, měl by květnu  spustit provoz své bezdrátové datové sítě založené na technologii CDMA2000 EV-DO v pásmu 450 MHz. Zatím potvrzený termín hovoří o 5. květnu.  Od této sítě si čtenáři slibují větší dostupnost rychlého internetu za paušální cenu a to také odráží očekávání, s nimiž zákazníci tuto síť vyhlíží.

Na oficiální informace je zatím stále příliš brzo,  máme pro vás alespoň další - byť zatím stále neoficiální - detaily. Samozřejmě s oblíbenou výhradou, že vše může být nakonec jinak.

Modemy zatím jen externí

Displej modemu GTran detekoval síť...První zajímavou zprávou je již potvrzená informace o dodavateli modemů - ty bude Eurotel nakupovat od korejského výrobce GTran. Modem vidíte na obrázku (přetiskujeme titulní stránku manuálu k modemu). Eurotel jeho uvedení na trh neodbývá, k dispozici je česká dokumentace a dokonce počeštěný software.

GTran zatím nabízí pro pásmo 450 MHz pouze externí modem GPC-6420, PCMCIA verze bude k dispozici až na podzim letošního roku (někde citovaný termín říjen berte s rezervou). Modem se připojuje k počítači USB kabelem (existuje RS-232 verze) a na externím displeji zobrazuje informace o přenosu dat. Dodávaný software je určen pro Windows, zběhlejší linuxáři by ale neměli mít problémy s rozchozením modemu i pod Linuxem. 

Titulní stránka manuálu modemu GTran pro Eurotel CDMA EVDO

 

Eurotel GTran CDMA modem zezadu - pod deklem je baterka...Tento modem podporuje plné rychlosti CDMA2000 EV-DO, takže se nemusíte bát, že byste při jeho nákupu byli odkázáni na nějakou omezenou rychlost, jako je tomu v případě GPRS Class u modemů pro GSM sítě.

Narozdíl od běžných modemů z GSM sítí je ale tento vybaven baterií aby nezatěžoval napájením počítač - jak modem vypadá pod zadním krytem, vidíte na obrázku vlevo. Ono také při špičkovém odběru 840 mA by mělo USB s napájením problémy. Baterie vydrží bez napájení externím adaptérem 2 hodiny provozu, 4 dny pohotovosti a nabíjí se 4 hodiny na plnou kapacitu. Hmotnost modemu je 100 gramů.

Eurotel nabídne ještě další modemy v externím provedení a to pravděpodobně od společností AnyData nebo Giga Telecom. Modem bude možno zakoupit v dotované verzi s úpisem - cena dotovaného modemu bude v řádu dvou tisícikorun, nedotovanou verzi odhadujeme na tisícovek osm.

modem od Gigy pro CDMA2000 - se seriovým portem

Rychlost

Je asi nasnadě, že rychlost CDMA sítě bude vyšší, než je tomu v případě GPRS. O kolik to bude, je vzrušeně debatováno. V tomto případě uživatelé sdílejí pásmo 2,4 Mb/s pro stahování dat a 153 Kb/s pro odesílání dat a modem GTran jej umí využít celé. Na megabitové rychlosti se ale netěšte, při stahování bude rychlost odpovídat zhruba čtvrtmegabitové lince s efektivní rychlostí kolem 200 Kb/s pro download. Linka je asymetrická, horší to tedy bude pro odesílání dat. Zde rychlost postačí na posílání pošty, stahování webu či nějaké to menší odesílání FTP, na sdíleném kanále 153 Kb/s pro všechny uživatele v rámci jednoho sektoru (těch může být až 60), ale zapomeňte na spuštění vlastního web serveru a podobné pásmově náročné záležitosti.

I v případě dalších kvalitativních ukazatelů je na tom služba citelně lépe, než GPRS. Zpoždění (latence) se pohybuje kolem 200 ms, což asi bohužel zklame příznivce akčních multiplayer her, pro které by se hodila latence zhruba poloviční, pořád je to ale méně jak třetinová latence oproti GPRS.  Také jitter je výrazně nižší, přesné hodnoty ale budou záviset na konkrétních lokalitách a jejich využití.

Lokality

Eurotel CDMAÚkolem CDMA sítě nebude konkurovat ADSL - na to nemá ani technickými parametry a konec konců na to nebude ani mít cenou. CDMA bude spíše (a především) doplňkem ADSL sítě, protože nabídne pokrytí hlavně v lokalitách, kam ADSL zatím nezasahuje, i když je jasné, že města jako Praha  a Brno budou na seznamu pokrytých. V současné době má Eurotel více jak tři desítky základnových stanic ve stadiu spuštění či finalizace, další jsou ve fázi příprav a dá se čekat, že porostou jako houby po dešti. Eurotel má připravenou jak techniku, tak lokality.

Na snímku Petra Hály je BTS s anténami pro CDMA v Brně - Líšni, ta spodní panelová anténa vlevo je CDMA.

Pokud vás lokality CDMA zajímají konkrétně na těchto stránkách GSMwebu najdete seznam BTS prozatím odhalených lidmi. Jsou tu města jako Blansko, Karlovy Vary, Liberec, Pardubice, Uherské Hradiště, Zlín či Ždár nad Sázavou, seznam měst je už dnes ale větší a bude růst, navíc narozdíl od seznamu ADSL lokalit zahrnuje i vzdálenější okolí v okruhu cca 20 km od základnové stanice.

A cena

Nedalo se očekávat, že Eurotel nabídne cenu pro CDMA připojení na nižší úrovni, než za jakou dnes nabízí své GPRS připojení a prakticky vůbec se nečekalo, že by podlezl cenu ADSL mateřského Telecomu. Regulerní cena se bude tedy pohybovat na úrovni 1200 Kč měsíčně bez DPH, Eurotel také chystá sníženou promocenu pro první měsíce. Cena je paušální bez ohledu na množství přenesených dat. Eurotel tedy cenu nasazuje mírně nad svoje GPRS připojení Data Nonstop a počítá s tím, že uživatelé využívající GPRS jako stacionární připojení rádi připlatí  stokorunky za vyšší kvalitu a přejdou na CDMA.

Dlužno podotknout, že připojení zůstává stále mobilní, jediným zádrhelem je externí forma modemu a prozatimní nedostupnost PCMCIA karet pro notebooky. Nicméně modem lze vzít spolu s notebookem do tašky na chatu či do práce a volně jej zde používat.

Dobrá nabídka

Eurotel přichází na nedočkavý a lačný trh se zajímavou nabídkou. Už v případě GPRS připojení se ukázalo, že trh ve své nedočkavosti akceptuje tisícikorunovou cenu a Eurotel má, kam z ní ustupovat. Spolu s rychle se rozšiřující plošnou dostupností CDMA Eurotel nebude mít problém najít řadu zákazníků. Služba je svými parametry určena pro domácí připojení a SOHO trh, zejména pro lidi, kteří jsou mimo oblasti pokryté ADSL a kteří nejsou dostateční hračičkové a experimentátoři, aby se zabývali výstavbou či připojováním do komunitních sítí. I pro komunitní sítě ale bude CDMA zajímavé - jako primární připojení tam, kde je s jinými druhy paušálních linek problém.

Je také dobré si povšimnout, že Eurotel hodlá CDMA udržet striktně jako datovou síť - ačkoliv je tu možnost nabídnout CDMA telefony (včetně datových přenosů) a tedy nabízet i Giga z710ihlasové hovory, Eurotel se moudře rozhodl s hlasem si život nekomplikovat a ponechat ho tam, kde ho má odladěný a vyzkoušený. Eurotel také rozjetím CDMA neruší svoji NMT síť, pouze sníží její frekvenční příděl, čímž se zbavuje potíží, co se závazky vyplývajícimi z provozu NMT.

Jen tak na okraj: jak by se vám líbil mazlíček na obrázku vlevo? Jde o mobilní telefon Giga Z710i prodávaný v rumunské síti Zapp. Datové přenosy via USB kabel, váha 80 gramů, displej TFT 262 tisíc barev, 128 MB paměti, WAP, BREW, Java, GPS, kalendář, polyfonní vyzvánění atd. Vše pro CDMA2000 v pásmu 450 MHz. Inu, za takový mobil by nebylo třeba se stydět ani v GSM...

 

Autor:
  • Nejčtenější

Byla to fuška, ale našli jsme ideální laciný smartphone. Jinak je to bída

Přestože teoreticky umí nejlevnější a nejdražší smartphony to samé, co umožňuje operační systém, tak v praxi to je jako...

Česká specialita předplacených SIM karet vadí policii. Pro zákazníky je výhodou

Premium Jsou sice tak trochu v pozadí tarifní nabídky, to však neznamená, že by nebyly ničím atraktivní. Před 26 lety se díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Katastrofy i konec byznysu. Toto jsou největší průšvihy mobilních značek

Výrobci smartphonů nejsou neomylní. Někdy udělají chybu a znemožní se před celým světem, jindy se nastřádá taková...

Papírová fotka za deset korun. Vyzkoušeli jsme tiskárnu k mobilu

Domácí tiskárna na fotografie od Xiaomi představuje rychlou a snadnou metodu, jak si pohodlně naplnit klasické album...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na velikosti záleží, řekli si u Applu a zákazníci budou překvapeni

Proč řešit příští iPhony, když už jsou informace k těm dalším. Podle posledních úniků Apple příští rok zvětší prémiové...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Co nás čeká v příští verzi systému pro iPhony? Chystá se deníček aktivity

Vývojářská konference Applu se kvapem blíží a s ní i odhalení nové verze operačního systému iOS 17. Apple zatím dost...

Špatná zpráva pro Google. Řada pixelistů uvažuje, že zběhne

Společnost Statista se ve svém nedávném globálním spotřebitelském průzkumu zajímala i o to, jak loajální jsou uživatelé...

Tak levné 5G mobily ještě nikdy nebyly. Nejlevnější je za hubičku

Smartphony s podporou 5G donedávna stály nejméně 5 tisíc korun. Aktuálně se situace mění, a ten nejlevnější se s cenou...

Reklamština jako vyšitá. Vybrali jsme perly výrobců smartphonů

Někdy se nestačíme divit, co výrobci smartphonů v propagačních materiálech dokážou vyzdvihovat. Jindy je to spíš...

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....