Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 17. srpna 2022 Petra

ČTÚ: Připojení k internetu přes rezidenční čísla je ilegální

Mnozí o tom spekulují, řada lidí o tom diskutuje a Mobil.cz vám nyní přináší jediné relevantní stanovisko k celému problému připojování k internetu přes běžná telefonní čísla, které se stalo populární zejména v souvislosti s novými tarify Českého Telecomu Víkend a Volno.

V čem je problém

Český Telecom od 1. září představil dva nové tarifní programy Telefon Víkend a Telefon Volno a dva nové tarifní doplňky Víkend a Volno. Tarify Víkend nabízejí volání zdarma po celém území ČR do všech fixních sítí o víkendech a státních svátcích. Tarify Volno pak k víkendům přidávají shodnou nabídku i pro dobu mimo špičku a pro noční hodiny v pracovní dny. Volání zdarma je omezeno dobou hovoru 30 minut, po této době se účtuje běžná minutová sazba dle vašeho tarifu. Pokud hovor přerušíte a budete vzápětí volat na stejné číslo, voláte opět zdarma.

Volání zdarma je určitě pozitivní věc, která na první pohled s sebou nepřináší žádné problémy. Opak je ale bohužel pravdou. Český Telecom totiž ve své síti nemůže technicky (a legálním způsobem) rozlišit hlasová, faxová a datová volání, a tak se toto volání zdarma vztahuje i na posílání faxů po republice, přímá datová spojení dvou počítačů (třeba na hraní některých starších her), vzdálené přístupy do firemních sítí a samozřejmě také na datové hovory na čísla, která v rozporu s číslovacím plánem nabízejí přístup k Internetu – tedy rezidenční (nebo tzv. geografická) čísla. Řada těchto čísel je přitom dle číslovacího plánu přidělena Českému Telecomu, další z čísel provozuje například Czech On Line či Tiscali a patrně by se mohla podobná čísla vyskytnout i v sítích dalších operátorů (pozor, je důležité rozlišovat mezi ISP, který využívá číslo některého z fixních operátorů k umožnění přístupu na internet, a operátorem, který má dané číslo přiděleno v souladu s Číslovacím plánem).

Oficiální stanovisko ČTÚ

A co na používání rezidenčních (klasických) telefonní čísel jako je 2xx xxx xx pro připojení k internetu říká předseda ČTÚ – Ing. David Stádník?  

Číslovací plán veřejných telefonních sítí, zveřejněný v Telekomunikačním věstníku (dále jen "TV") v částce 9/2000, ve znění změny č. 1, zvěřejněné v částce 7/2002 TV a změny č. 2 zveřejněné v částce 10/2004 TV, ve své příloze C stanovuje pro přístup k síti Internet čísla se SAC (Service Access Code) 971 a 976 pro přístup se zvláštním tarifem. Používání jiných, např. i geografických čísel by proto bylo v rozporu s Číslovacím plánem veřejných telefonních sítí.

Postih může uložit ČTÚ až do výše 5 mil. Kč právnické nebo fyzické osobě podnikající podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, tzv. Živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů, § 97, odst. 1, písm. t), která využívá číslo, číselnou řadu, jméno nebo adresu bez rozhodnutí ČTÚ o přidělení čísla, číselné řady, jména nebo adresy, popřípadě v rozporu s plánem čísel, jmen nebo adres.                                      

Co to v praxi znamená

V praxi jsou rezidenční čísla pro přístup k internetu využívána některými ISP již poměrně dlouhou dobu (prakticky celou dobu, co jsou v platnosti nová čísla ze sérií 971 určená pro internet a 976 určená pro datové služby se zvláštním tarifem). Tato čísla si ISP udržovali mimo jiné kvůli přístupu uživatelů z mobilních sítí (zejména z Oskara) a uživatelů ze zahraničí. Své výhody přinášely i pro uživatele pevných sítí v ČR ve špičce, kteří se chtěli připojit jen na chvíli – místní hovor je totiž levnější než prvních deset minut v rámci tarifu Internet 2002.

Pro ISP a zároveň operátory mělo provozování těchto čísel velký přínos zejména v propojovacích poplatcích (dostali za poplatcích za terminaci hovoru zaplaceno několikanásobně více, než od uživatele, který přistupuje přes číslo 971), ISP bez vlastní sítě z toho neměli ani haléř.

Teprve až v souvislosti se spuštěním nových tarifů Telecomu se však objevila reálná poptávka po využívání těchto čísel i pro přístup z pevných sítí v  ČR. ČTÚ v tuto dobu již dokončilo šetření a zjistilo, že někteří fixní operátoři využívají rezidenční čísla pro zprostředkování přístupu k internetu, a to v rozporu s číslovacím plánem. V nejbližší době bude se všemi těmito operátory zahájeno správní řízení.

Jak mohou být postihnuti operátoři

Operátorům přitom hrozí pokuta až do výše 5 milionů korun, a to za porušení číslovacího plánu. Nicméně při opakovaném porušení číslovacího plánu, může počítat s pokutou převyšující oněch pět milionů korun. §98 zákona 151/2000 Sb. navíc přímo říká, že: „Za opětovné porušení povinností může Úřad (myšleno ČTÚ) uložit pokutu až do výše dvojnásobku pokuty uvedené v §97.

Možná vás teď napadla otázka, jak je to v případě, že se třeba připojujete přes modem do své firmy, a přes firemní síť přistupujete k internetu. V tomto případě se nejedná o porušení Číslovacího plánu, neboť se nejedná o poskytování přístupu k internetu jakožto telekomunikační služby v rámci veřejné telefonní sítě, a tudíž se na vás sankce uvedená v §97 odst. 1 nevztahuje.

Jestliže je ale přístup k síti Internet poskytován jako telekomunikační služba v rámci VTS, musí se použít pouze k tomu vyhrazená přístupová čísla (tedy 971 eventuelně 976).

Kdo za to může?

Tak především je nutné říci, že za porušování zákona může ten, kdo ho poruší. Dalším faktem zůstává, že ČTÚ začalo z neznámých důvodů nastalou situaci řešit až s příchodem nových tarifů Českého Telecomu. ČTÚ přitom Český Telecom jasně upozornilo, že v souvislosti s možností volání „zdarma“ by podobný problém se zneužíváním některých čísel mohl nastat.

V současné době tedy ČTÚ může operátorům udělit pokuty v souhrnné výši přesahující patnáct milionů korun (v závislosti na tom, s kolika operátory bude vedeno správní řízení – zatím připadají v úvahu při nejmenším Czech On Line, Český Telecom a Tiscali).

Zajímavé bude, zda tento precedent, kdy šlo díky novým tarifům Českého Telecomu přistupovat k internetu za paušál (a nepochybně se tak také dělo), nedonutí ČTÚ k cenovému rozhodnutí o modelu FRIACO (Flat Rate Internet Access Call Origination). Jako odrazový můstek pro výši ceny za propojení by se přitom dala velice jednoduše použít cena doplňkových balíčků Víkend a Volno snížená o částku, která představuje zisk Českého Telecomu a nikoliv náklady spojené s touto službou.

Stanovisko společností Czech On Line, Český Telecom a Tiscali, kterých se pravděpodobně bude správní řízení vedené ze strany ČTÚ týkat, můžete nalézt v tomto článku.

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

  • Nejčtenější

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Do iPhonů se vrací obyčejná funkce, ze které jsou ovšem applisté nadšení

Chystaný mobilní systém iOS 16 má jednu nečekanou, ovšem vítanou novinku: neustále viditelný ukazatel zbývající...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvěle vybavená motorola má neuvěřitelně nízkou cenu

Motorola po politickém odkladu v Číně představila model X30 Pro. Fantasticky vybavený telefon má například jako první...

Vodafone má dva tajné tarify. Osloví datově náročné i žvanily

Akviziční tarify v nabídce tuzemských operátorů nejsou nic neobvyklého. Slouží jako lákadlo na nové zákazníky. Vodafone...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový Razr je téměř bez chyby. Motorola jde tvrdě po krku Samsungu

Motorola představila nové véčko Razr. Telefon je přímým konkurentem Samsungu Z Flip 4. Výbava je u obou téměř shodná,...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Samsung vylepšil chytré hodinky i sluchátka. Co je u nich nového?

Vedle ohebných smartphonů si společnost Samsung přichystala také novou generaci chytrých hodinek Galaxy Watch ve dvou...

Sedmá generace populárního fitness náramku sází na větší displej

Populární a cenově dostupná série chytrých náramků Xiaomi Smart Band je letos k dispozici již ve své sedmé generaci....

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Další levné chytré hodinky do party. Za patnáct stovek změří kde co

Nové chytré hodinky Bip 3 od výrobce Amazfit míří na český trh. Výrobce tentokrát vylepšil displej a výdrž, sestava...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...