Crowley dnes startuje FWA v Polsku

  16:13aktualizováno  16:13
Provoz širokopásmové bezdrátové sítě v pásmu 26 GHz dnes odstartovala ve Varšavě společnost Crowley, vážný uchazeč o stejnou frekvenci v České republice.
Polská ekonomika dnes učinila významný krok k razantnímu zdokonalení telekomunikační a internetové infrastruktury. Provoz širokopásmové bezdrátové sítě v pásmu 26 GHz dnes odstartovala ve Varšavě společnost Crowley, vážný uchazeč o stejnou frekvenci v České republice.

Síť s názvem DataStar je jednou z nejvyspělejších metropolitních bezdrátových sítí na světě. V průběhu příštích dvou let do ní chce společnost Crowley Data Poland investovat 100 milionů dolarů. Síť DataStar je první, která v Polsku nabízí pronájem telekomunikačních okruhů, užívajících technologii místního bezdrátového přístupu (LMDS). Navíc v současné době nabízí vysokorychlostní připojení k síti Internet a služby web hostingu. V brzké době chystá též poskytování služeb privátních sítí a Frame Relay.

Cílem DataStar je naplnit neuspokojené potřeby na šířku pásma ze strany průmyslu, obchodu a dalších institucí v Polsku. Současnými a potenciálními zákazníky jsou banky, finanční instituce, pojišťovací společnosti, telekomunikační a mediální společnosti, internetoví poskytovatelé (ISP) polské a mezinárodní komunity, polské vládní agentury a univerzity.

Síť DataStar používá místní bezdrátový přístup (LMDS) a Point-to-Point spojení v kmitočtovém pásmu 26 GHz. DataStar poskytuje extrémně rychlé spojení s rychlostí až 155 Mbps (což je více než 5000krát rychleji než standardním modemem 28,8 kbps). Páteř této sítě je postavena na vyspělé architektuře protokolu ATM, zajišťující spolehlivý základ pro širokopásmovou konvergenci. "Síť DataStar nyní provozujeme ve Varšavě, Poznani, Trojmiastě a ve Slezsku. Naše služby budou brzy přístupné i v dalších velkých městech," říká Marek Bogucki, ředitel Crowley Data Poland. "Máme celoplošnou licenci a plánujeme instalovat více než 60 ATM uzlů po celém Polsku do konce roku 2001".

Síť DataStar je řízena společností Crowley Data Poland, firmou, která byla založena v roce 1999 skupinou polských podnikatelů a vědců, snažících se uspokojit exponenciálně rostoucí poptávku po vysokorychlostních telekomunikačních službách v Polsku.

"Stejný cíl, tedy uspokojit poptávku malých a středních podniků, státní správy a v neposlední řadě školství a vědy po rychlém a bezporuchovém spojení má i společnost Crowley Data Czech. Proto se v tendru na bezdrátovou širokopásmovou síť spojilo sdružení CESNET s renomovanou a zkušenou firmou, kterou společnost Crowley bezesporu je," uvedl jednatel Crowley Data Czech Pavel Knotek. CESNET je sdružení všech 26 vysokých škol a Akademie věd ČR.

Společnost Crowley sídlí ve Washingtonu. Patří jí významné podíly ve firmách Crowley Data Poland i Crowley Data Czech. Za více než 17 let své existence úspěšně zprovoznila a řídila 23 bezdrátových sítí v celém světě, včetně mobilních a pagingových, bezdrátových datových sítí a bezdrátových širokopásmových sítí ve Spojených státech, Jižní Americe a střední Evropě.

Autor:
  • Nejčtenější

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Apple trefil jackpot. Levnější iPhone 11 je prodejní trhák

Nová generace iPhonů nejen mezigeneračně nezdražila, nástupce základního modelu dokonce zlevnil. A je to trefa do...

Kolik ohnutí vydrží Galaxy Fold? Je to méně, než výrobce slíbil

Server CNET se pokusil ověřit tvrzení, že revoluční smartphone od Samsungu Galaxy Fold by měl vydržet dvě stě tisíc...

Huawei možná uzme vrcholnému samsungu jeho výsadu

Skládací Huawei Mate X zamíří na trh sice až v říjnu, a to nejdříve na domácí čínský, ale společnost již kuje plány na...

Velmi slušný smartphone za dva a půl tisíce. Recenze Xiaomi Redmi 7A

Překvapivě povedený telefon nižší třídy jsme objevili v podobě modelu Redmi 7A od Xiaomi. Ačkoliv je to prakticky...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Chcete si koupit nejlepší huawei? Seženete ho šest set kilometrů od Česka

Ačkoliv to zatím vypadá, že Mate 30 Pro je záležitostí jen domácího čínského trhu, nakonec jej budete moci pořídit i v...

Menší nové hodinky Applu dostaly větší baterii, velké nikoli

Společnost iFixit, která se specializuje na demontáž spotřební elektroniky a hodnotí ceny jednotlivých dílů a celkovou...

Nejdřív vypálili velkým značkám rybník, teď od nich opisují

Původně byla globálně neznámou značkou, jenže pak vypálila rybník předním výrobcům: jako první totiž představila...

Kolik stojí výměna ohebného displeje? U Samsungu moc ne, ale má to háček

Galaxy Fold, první ohebný smartphone od Samsungu, je po několikaměsíčních peripetiích v prodeji. Displej zůstává...

Najdete na iDNES.cz