Středa 27. května 2020, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. května 2020 Valdemar

Chytré trasování může snížit riziko nákazy. Upozorní na něj v reálném čase

  0:18aktualizováno  19:12
Na jihu Moravy se v současnosti testuje projekt Chytrá karanténa, vznikají ovšem i další řešení se stejným cílem: pomoci eliminovat rizika koronavirové epidemie. Jedním z nich je třeba Covid Care. Tento speciální software trasuje v reálném čase a kontakt s infikovaným zvládne dohledat s přesností na desítky metrů.

Základem chytré karantény je mapování pohybu infikovaného člověka za posledních pět dní, a to podle údajů z mobilního telefonu a platební karty. Jejich získání je ovšem podmíněné souhlasem nakaženého. Ve zkratce tedy v tomto případě příslušné orgány dohledávají zpětně kontakty nakaženého, u nichž je riziko, že se mohli novým typem koronaviru infikovat. Avšak nejen stát se snaží rizika šíření nákazy v co největší míře eliminovat. Pomocnou ruku v tomto boji podávají i soukromé IT společnosti. Je nicméně jen na rozhodnutí státních orgánů, zda ji přijme.

Fotogalerie

Příkladem takové pomocné ruky je například společnost Novit, která vyvinula komplexní řešení s názvem Covid Care. Nejde jen o speciální mobilní aplikací, v pozadí je celý software umožňující trasování v reálném čase a mimo jiné také nezbytný algoritmus, díky kterému lze určit například míru rizika nákazy koronavirem, pokud se uživatel aplikace setkal s nakaženým.

„Aplikace vznikla a dále se vyvíjí s cílem pomoci moderními technologiemi lépe zvládnout covid-19 ve smyslu rychlého dohledání rizik přenosů nákazy,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz jednatel společnosti Novit Miroslav Javornický. V současnosti se podle něj zpřesňují algoritmy a doplňují další možnosti využití dat. Mobilní aplikace a část pro zpracování dat jsou v současnosti nicméně již plně funkční.

Za přednost řešení Covid Care, na němž začali IT specialisté pracovat v polovině března, Javornický považuje schopnost zpracovávat v reálném čase data o poloze mobilu v kombinaci s informací o infikovaném člověku. Všechna data jsou zcela anonymní.

„Námi nabízené řešení využívá moderní technologie pro sběr anonymizovaných polohových dat z mobilních zařízení. Děje se tak formou datově i energeticky nenáročné nativní mobilní aplikace,“ upřesnil vedoucí vývoje Aleš Šantora s tím, že mezi smartphonem a serverem se vyměňují pouze polohová data a notifikace.

Riziková setkání dohledá několik týdnů zpět

Covid Care podle něj trasuje polohové souřadnice nespojené s konkrétním mobilem a vyhledává možnosti přenosu infekce, tedy blízkost jiných tras. „Tato data nemohou ani při jejich zcizení vést ke konkrétní osobě a mobilu. Bezpečnost je na prvním místě,“ uvedl.

Nad získanými daty jsou pak pomocí inteligentních algoritmů dohledávány rizikové kontakty v rámci získaných tras jednotlivých mobilních zařízení/uživatelů.

„Systém ale vždy pracuje s daty v časové ose zpětně, a tedy dohledá všechna riziková setkání s vysokou přesností třeba i týdny zpět. Je koncipován ale i tak, aby mohl pracovat tzv. dopředně,“ podotkl s tím, že lze pomocí tohoto softwaru sledovat například i dodržování bezpečné vzdálenosti nakaženým od jiných lidí.

Vydržte v karanténě: mobil vám zařídí jídlo, nákup i lidský kontakt

Rizika přenosu lze vyhledávat a kategorizovat v reálném čase bez ohledu na rychlost pohybu mobilního zařízení. Nezáleží tedy na tom, zda si uživatel aplikace jen vyšel na procházku, nebo jede v některém z prostředků hromadné dopravy či autem po rychlostní komunikaci. V reálném čase lze přitom detekovat nejen setkání nenakažených lidí s nakaženými.

„Upozorníme uživatele jak na setkání s nakaženým člověkem (bez prozrazení dané osoby, data jsou anonymní), tak na pobyt v prostoru se zvýšeným rizikem kontaminace,“ upřesnil Šantora s tím, že uživatel nemusí riziková místa aktivně vyhledávat. V případě, že se bude k takovému místu blížit, tak prostřednictvím mobilní aplikace obdrží výstrahu.

Při aktivaci aplikace, která je objemově na úrovni jedné kvalitnější fotografie z mobilního fotoaparátu (poslední verze má 4 MB) a která běží na pozadí s minimálními dopady na celkovou výdrž baterie, přitom uživatel nezadává žádné údaje. Výjimkou je pouze situace, kdy bude chtít dobrovolně nahlásit nákazu. V takovém případě musí totiž v současné fázi vývoje zadat telefonní kontakt, přesto zůstává i nadále zcela anonymní.

Podle Šantory jde hlavně o psychologickou bariéru před zadáváním nepravdivých údajů, zadruhé ovšem i o způsob, jak pravdivost zadaného údaje případně ověřit ještě před trasováním rizik. Tento úkol, nebo spíše pokus o ověření je v současnosti na telefonním operátorovi, který uživatele aplikace anonymně kontaktuje. Zda je, či není někdo nakažený, může totiž s jistotou určit pouze stát.

Chytrá karanténa má své limity. Je pouze oživením paměti

Státní projekt chytré karantény oproti tomu na základě operátorských dat a údajů o použití platební karty jen dohledá místa, v nichž se nakažený v posledních pěti dnech pohyboval. Šantora využití takového řešení vítá, nicméně upozorňuje na jeho limity dané využitými technologiemi.

Inteligentní karantény by se lidé neměli bát, není to Velký bratr

„Je to jen oživení paměti a nakažená osoba musí sama říci, s kým přišla do kontaktu. Paměť nemáme každý v nejlepší kondici a na jednoho známého, kterého jsem potkal cestou autobusem do práce, připadá desítka a více neznámých osob, které mohl dotyčný nakazit a které takto nelze dohledat,“ podotkl s tím, že chytrá karanténa není schopna najít například společnou jízdu autem, autobusem, vlakem či náhodné setkání vzájemně cizích lidí při pěším pohybu městem či přírodou, při nákupu a tak podobně.

V čem Šantora nicméně vidí smysl chytrých technologií, to je dohled nad dodržováním domácí karantény. „Ale tuto část jsme zatím v našem řešení připravili pouze ve formě návrhu, protože to je již jen a jen v působnosti státu a jeho schopnosti si dodržování karantény vynutit,“ vysvětlil. Nepřímo tak naznačil, že stěžejní roli v účinném nasazení chytrého trasování má stát.

Bez součinnosti státu zůstane vše pouze ve fázi dobrovolnosti

„Jen stát může garantovat maximální validitu dat o nakažených osobách a také garantovat jednoznačné zacházení s polohovými daty. V ideálním případě by stát neměl budovat vlastní řešení, neboť v této fázi pandemie je potřeba co nejrychleji nasadit chytrá řešení pro zjišťování rizik přenosů a hrajeme o dny. Na trhu jsou bezplatná řešení, jakým je i to naše a stát by měl tato řešení spíše využít, centralizovat a nad nimi zajistit jednotné zpracování informací,“ upřesnil.

Nasazení chytrých technologií podle něj umožní snížit negativní dopady v mnoha ohledech. Stát přitom nemusí jít cestou vývoje vlastního řešení. „Může využít námi nabízené, či jiné obdobné. Ideálně propojit více řešení a maximálně využít jejich silných stránek a přínosů,“ vysvětlil vedoucí vývoje Covid Caru.

V ideálním případě by se podle něj měly do boje proti šíření koronaviru zapojit společnými silami subjekty jako ministerstva zdravotnictví a vnitra, hygiena, mobilní operátoři, poskytovatelé bezpečných úložišť i polohovacích dat a v neposlední řadě také IT společnosti coby vývojáři komplexních řešení pro zpracování dat.

Zabavte se v karanténě. Aplikace, které potěší děti i dospělé

„A je potřeba nezapomenout na někoho se zkušeností v řízení projektů, na kterých se podílí víc firem a institucí. Velkou roli zde bude hrát právě schopnost propojit a řídit široké seskupení technologických dodavatelů a státních institucí a jejich podřízených složek,“ dodal s tím, že v opačném případě budou jednotlivá řešení poskytována separátně, čímž výrazně poklesne reálná využitelnost a přínos izolovaných konceptů a aplikací.

Bez zapojení státu zůstanou taková řešení pouze na bázi dobrovolné aktivity bez možnosti reálného přínosu pro celou společnost.

„Dokud se do toho nevloží stát a nějakým způsobem nezaručí široké rozšíření takových aplikací a řešení v ČR a bezpečnost dat z nich získávaných, jde sice o bohulibou činnost pomoci zkoušené zemi a občanům nestátními organizacemi, ale reálným význam je velmi malý,“ upřesnil Šantora.

Řešení Covid Care společnost Novit nabídla týmu Covid19CZ, kterou tvoří IT nadšenci i lidé z českých technologických firem. Podle jednatele společnosti Miroslava Javornického také v současnosti probíhají jednání se zástupci mobilních operátorů a státních institucí.

Proti informaci o probíhajících jednáních se zástupci mobilních operátorů se ovšem ohradila Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

„Důrazně se musíme ohradit proti tvrzení, že probíhají jednání s operátory. Žádná jednání neprobíhají. Operátoři současně ani neuvažují o zpřístupňování osobních dat zákazníků k podobným účelům. Ochrana soukromí je pro nás prioritou,“ informoval redakci Mobil.iDNES.cz výkonný ředitel APMS Jiří Grund.

Aktualizováno o reakci APMS

Autor:
  • Nejčtenější

Mobil viděl skrz oblečení. Funkci se teď výrobce chystá deaktivovat

Co jsme čekali, to se také stalo. Zajímavá funkce fotoaparátu nového smartphonu OnePlus 8 Pro, která umožňovala vidět...

Šéfa Xiaomi nachytali s iPhonem. Vymlouvá se, že ho jen testuje

U svých příznivců si to pořádně zavařil ředitel společnosti Xiaomi, když na internet přidal příspěvek, u kterého...

Růst i přes korona krizi. Tradiční značka u Čechů boduje a zvedá se

Tradiční značky mobilních telefonů, jejichž historie sahá až do samotného počátku mobilního volání, to nemají v...

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Apple se bojí. Zrychluje přesun výroby iPhonů do Indie a Vietnamu

Současná obchodní válka mezi USA a Čínou není jen záležitostí společnosti Huawei, která je jí značně ovlivněná. Dopadá...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Přísnější sankce odříznou Huawei od čipů. Čína nejspíš chystá odplatu

Premium Kromě prodloužení amerických sankcí vůči Huaweii proběhlo zároveň i jejich zpřísnění. Americká administrativa nově...

Takový smartphone tady ještě nebyl. Samsung ho však neprodá každému

„Taktická edice“ modelu Galaxy S20 je asi nejvíce obrněný mobil, jaký jsme kdy viděli. Mimo speciálních ochranných...

Pandemie mění trh se smartphony. Drahé ohebné mobily přišly ve špatný čas

Premium Pandemie koronaviru změní chování zákazníků v mnoha ohledech. Trh se smartphony se proto bude muset už v dohledné době...

Mobilní infokarta o koronaviru se zaměří na pendlery a turisty

Nejaktuálnější informace o vývoji situace ohledně koronaviru v Česku si každý může stáhnout do mobilu v podobě...

Najdete na iDNES.cz