Co se povídá za zdí?

aktualizováno 
Možnosti odposlouchávání jsme v minulém článku ani zdaleka nevyčerpali. Proto dnes pokračujeme v naší exkurzi do světa špiónů a slídilů.
Již jednou jsme se zabývali některými možnostmi, jak zjistit co se kde povídá, případně jak předejít tomu, aby někdo totéž zjišťoval o nás. Dnes vám přineseme ukázky další odposlouchávací a detekční techniky. Naše informace jsme tentokrát získávali ve firmách SafeCom (dodávky, použití) a PMS (praktické využití).

Zaměříme se na další oblast lidských činností, kterou je možné sledovat a tou je běžná konverzace v místnostech a dalších uzavřených prostorách. Pro záznam hovoru mimo telefonní síť je opět možné využívat zařízení vyrobená amatérsky i zařízení vysoce profesionální. Cenové rozpětí je zde dokonce ještě větší než u odposlechů telefonů, protože lze pracovat s fungujícím zařízení za cca 400 korun, ale také za desítky tisíc nebo za statisíce korun. Odposlechová zařízení mají jednu nepříjemnou vlastnost. Sama fungují jako vysílače a proto je k nim potřeba pořídit i přijímač, který je zpravidla dražší, než samotný odposlech. U nejjednodušších amatérských odposlechů, pracujících na okrajích běžného pásma VKV, stačí jako přijímač obyčejné rádio. Paradoxně je lepší pro tyto účely používat starší rádio s klasickým laděním, protože nová rádia, která ladí sama, nemají tak jemný krok a proto mnohdy vysílání amatérské štěnice nezachytí.

Již klasickým příkladem amatérského odpolechového zařízení je rozdvojka do zásuvky, v ceně cca 1100 korun. Odposlech je v ní překvapivě dobře maskován, navíc není potřeba se starat napájení, protože rozdvojka je plně funkční. Dosah mikrofonu je slušný, běžnou místnost monitoruje na celkem solidní úrovni.

Takto koncipované odposlechy jsou poměrně snadno odhalitelné. Pro bezpečnostní screening stačí projet si celou stupnici svého tranzistorového rádia a při tom mluvit. Ve chvíli kdy uslyšíte svůj hlas z reproduktoru, víte co se děje.

Jakmile se rozhodnete pro odposlech na vyšší úrovni, přejdete k profesionálním či poloprofesionálním instalacím. Na domácím rádiu je již samozřejmě nezachytíte a náklady na jejich pořízení proto vzrostou o přijímače vysílání. Škála výrobků je však nepoměrně širší než u amatérských zařízení a tak si můžete vybrat to opravdu nejvhodnější. Jiný odposlech se hodí do kanceláře, jiný do kuchyně a jinak samozřejmě musí vypadat přístroj, který má mít někdo neustále u sebe.

Může se stát, že na schůzku, kterou si potřebujete nahrát, se nemůžete dostavit se žádnými zavazadly a není vhodný ani větší diář. Typickým případem může být oběd, na němž vám někdo chce nabídnout něco hodně nekalého. Výrobci pamatují i na takové situace. Stačí si pořídit vhodné pouzdro s jakoby kreditní kartou nebo vkusné pero s keramickým hrotem. Obé je vybaveno mikrofonem a vysílačem, takže nic nestojí v cestě pořízení kýženého záznamu. I tato zařízení potřebují přijímač a tak opět nezapomeňte na maximální dosah jejich vysílačů. Přijímač se vždy snažte umístit do kratší vzdálenosti než je ta uvedená maximální.

UXCard, odposlech v kreditní kartě

UXP:Odposlech v pouzdru na kreditní karty opravdu každý nečeká...

odposlech v peru, UXP

UXCard:Plně funkční pero s módním keramickým hrotem možná figuruje v románu, ale ve skutečnosti? Kdo by to čekal?!

Pokud chcete sledovat místnost, je volba poměrně snadná. Stačí najít odposlouchávací zařízení vhodné velikosti, které nenápadně umístíte. Limitujícím prvkem je výdrž baterií, což by při jednorázovém použití nemělo vadit a také dosah vysílače. Jestliže odposlouchávání provádíte ve vlastních prostorách, můžete přijímač umístit vlastně kdekoli. Chcete-li si však tímto způsobem pořídit dokumentaci důležité schůzky (a diktafon není přípustný), je dosah vysílače velmi důležitý. Při porovnávání parametrů nezapomeňte ani na to, že překážky (třeba panelové stěny atd.) dosah vysílače dále snižují.
Následující fotografie představují příklady odposlechových zařízení, využitelných popsaným způsobem. Na fotografii je vždy vysílač i přijímač. Ovšem pozor, odposlech se může skrývat třeba ve stolní kalkulačce...

vysílač UXR1 s přijímačem UXB a bezdrátovým naslouchátkem

Vysílač UXR1 a přijímač UXB: Za povšimnutí jistě stojí správné agentské naslouchátko pro bezdrátový přenos. Ovšem při hlídání svěřené osoby může být k nezaplacení.

přijímač BRX s vysílačem VT 039M super s drátem na 9V

Vysílač BRX a přijímač VT039M super: Jak vidíte, ani 9V baterie nejsou k zahození...

přijímač AOR 8200 a vysílač 102TR

Vysílač 102TR a přijímač AOR 8200: Díky své velikosti je tento typ vhodný např. k nenápadnému zavěšení přes zářivku, kde se bude tvářit jako vypadlá součástka.

Kombinaci odposlechu místnosti se sledováním telefonní linky, jak jsme o něm psali v předchozím článku, představuje přístroj Mittel 02, jehož fotografii bohužel nemáme k dispozici. Budete-li používat takové zařízení, mohou se již vaše výsledné pocity vzdáleně blížit pocitům agentů CIA a KGB.

Může být "napíchnutý" telefon, může být "napíchnutá" celá místnost, co s tím? Je vůbec nějaká možnost, jak zjistit takové "dovybavení" prostor? Dokonce jsou tyto možnosti dvě. První, samozřejmě nákladnější, spočívá v povolání specializované firmy. Druhá možnost předpokládá vlastní iniciativu a zakoupení příslušné vyhledávací techniky.

osobní detektor těnic, bliká a vibruje

RVD: Osobní detektor štěnic by v některých profesích měli rovnou fasovat. Signalizace blikáním a vibrací.

vyhledávání odposlechu, digitální displej

ERFD-2:Tohle již není jen detektor. Zařízení slouží především k vyhledávání již detekovaných odposlechových prostředků. Displej ukazuje intenzitu zachyceného signálu.

stalá kontrola místrnosti MRA3

Zařízení MRA3 slouží k stabilní kontrole místnosti proti instalaci odposlechových lumpáren.

Pokud na vás náš seriál působí depresivně nezoufejte, budeme psát i zařízeních proti špiónským hrátkám.

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Další z rubriky

Zakázat mobily, nebo je trpět. České školy stále tápou

Ve Francii už děti mobil ve škole nepoužijí ani o přestávkách

Zatímco podle loňského průzkumu by čeští rodiče uvítali plošný zákaz používání mobilů na školách, jejich vedení se v...

Huawei prosí vývojáře aplikací, aby počítali i s jeho obchodem

Aplikační obchod AppGallery značek Huawei a Honor

Pod hrozbou ztráty přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play už údajně výrobce Huawei oslovuje vývojáře, aby se...

Odbyt iPhonů značně klesl. Huawei je Samsungu v patách

Huawei P30 Pro je současným králem fotomobilů

Samsung byl i v prvním čtvrtletí letošního roku největším prodejcem chytrých telefonů. Prodal jich meziročně ovšem...

Najdete na iDNES.cz