Nokia 206 vydrží na příjmu až měsíc a půl

Nokia 206 vydrží na příjmu až měsíc a půl | foto: Nokia

O povodních mají navrch obyčejné mobily. Smartphony se vybijí dříve

  • 34
Povodně zatím nemají zásadní vliv na fungování mobilních sítí, ale lidé v zatopených a ohrožených oblastech mohou být brzo bez mobilního spojení. Rozšířeným smartphonům totiž rychle dojde energie. Operátor T-Mobile nabídne postiženým mobily za korunu.

V zatopených oblastech elektřina logicky není k dispozici, v ohrožených oblastech pak energetici pro jistotu vypínají elektřinu i plyn. Mobilní operátoři s výpadky proudu počítají a základnové stanice jsou na výpadek připraveny. V každém případě mají záložní baterie a mnohé i benzinové, či dieselové generátory (více zde).

Staré dobré mobily za pár stovek

Jak prodloužit výdrž mobilu?

  • vypnout připojení k internetu přes mobilní síť
  • vypnout wi-fi
  • vypnout bezdrátové technologie
  • stáhnout jas displeje

Jenže doma má záložní baterie nebo generátor málokdo. Signál mobilních sítí je tedy zatím všude, ale problém bude s telefony. Dnes hojně rozšířené chytré telefony totiž moc dlouho nevydrží, především když jsou využívány s připojením na internet. Na příjmu obvykle vydrží do dvou dnů, výjimečně déle.

Ačkoli někteří mohou namítat, že chytré telefony právě díky svým možnostem slouží i jako dokonalý zdroj informací, v krizových situacích je nejdůležitější zůstat v kontaktu. Informace se v takovém případě lidé stejně dozvídají zejména od záchranářských a krizových týmů, které mají přímou vazbu na aktuální dění v lokalitě.

Jedna SMS může ušetřit hodně energie

Informujte včas své blízké, stačí krátká zpráva typu "Jsem v pořádku, v případě potřeby zavolám." Zamezíte tak milionům hovorů a vysvětlování, které vás připraví o cennou energii.

Naopak dnes zatracované obyčejné mobily vydrží na příjmu týden i déle. Někteří rekordmani i více než měsíc. I proto je dobré mít doma rezervní obyčejný mobil. V krizi se stane nenahraditelným pomocníkem. Stačí základní přístroje za několik stovek korun, klidně i starší z bazaru. Pokud je ovšem trvale nepoužíváte, musíte je čas od času nabít. Jak z důvodu prevence, nenabitý mobil je k ničemu, tak z důvodu udržení baterie při životě.

Nokia 206 - až 47 dní na příjmu

Nokia 206

U smartphonu lze výdrž prodloužit až na trojnásobný čas vypnutím připojení k internetu, primárně přes mobilní sítě, ale i přes wi-fi. Výdrž prodlouží i stažený jas displeje. Jen na příjmu pak může přístroj vydržet i pět dnů, což by mělo i v krizové situaci při povodních stačit.

Dobrým pomocníkem jsou i energetické banky, tedy externí baterie. Po jejich nabití dokážou telefon nabít obvykle minimálně třikrát. V nouzi lze mobil i se zapojenou externí baterií, jako by byl na nabíječce. Externí baterie nejsou nejlevnější, cena obvykle začíná na částce okolo tisíce korun, ale značkové často stojí i trojnásobek. Energetická banka je celkově univerzálnější a praktičtější pomocník než třeba druhá rezervní baterie.

Pokud máte k dispozici nevyplavený automobil (rady pro auta při povodních čtěte zde), můžete si mobil nabít v něm. Nabíječky stojí pár set korun.

Když už je pozdě

Jak vysušit mobil

  1. Okamžitě vypnout
  2. Vyjmout baterii
  3. Dokonale vysušit
  4. Před vysušením (může trvat i několik dní) telefon nezapínat

Pokud vás povodeň zasáhla a pod vodou (stačí i na dešti) skončil i mobil, tak už toho moc udělat nemůžete. Respektive můžete doufat. Vytopený telefon je nutné okamžitě vypnout, vyjmout baterii a pokusit se přístroj dokonale vysušit. Tento proces ovšem může trvat i několik dní.

Pokud budete mít štěstí, tak se telefon rozeběhne. Ale dopředu počítejte, že to nemusí být na dlouho. Pokud vytopíte smartphone a podaří se vám ho oživit, co nejdříve si zazálohujte jeho obsah.

Na vytopený mobil se záruka nevztahuje a případná oprava se téměř stoprocentně nevyplatí. Pokud jste pojištěni, můžete uplatnit škodu u pojišťovny.

Pozor na výhodné koupě mobilů z druhé ruky po povodních. Mohou to být vytopené a vysušené přístroje, které se podařilo zprovoznit. Jejich další život je však čistou sázkou do loterie, kdy s největší pravděpodobností docela brzy prohrajete.

T-Mobile pomůže

T-Mobile nabídne všem postiženým povodněmi s utopeným přístrojem nový mobil. Na prodejnách budou k dispozici jednoduché mobily za jednu korunu a k nim předplacenky s kreditem 200 Kč, které budou stát ale jen dvě koruny.

Pro zájemce o lepší přístroje umožní T-Mobile předčasné prodloužení smlouvy až o 12 měsíců před jejím vypršením. SIM karty bude operátor měnit bezplatně. Pro charitativní organizace pak T-Mobile připravil 1000 Twist sad.