O povodních mají navrch obyčejné mobily. Smartphony se vybijí dříve

  15:53aktualizováno  18:23
Povodně zatím nemají zásadní vliv na fungování mobilních sítí, ale lidé v zatopených a ohrožených oblastech mohou být brzo bez mobilního spojení. Rozšířeným smartphonům totiž rychle dojde energie. Operátor T-Mobile nabídne postiženým mobily za korunu.

Nokia 206 vydrží na příjmu až měsíc a půl | foto: Nokia

V zatopených oblastech elektřina logicky není k dispozici, v ohrožených oblastech pak energetici pro jistotu vypínají elektřinu i plyn. Mobilní operátoři s výpadky proudu počítají a základnové stanice jsou na výpadek připraveny. V každém případě mají záložní baterie a mnohé i benzinové, či dieselové generátory (více zde).

Staré dobré mobily za pár stovek

Jak prodloužit výdrž mobilu?

  • vypnout připojení k internetu přes mobilní síť
  • vypnout wi-fi
  • vypnout bezdrátové technologie
  • stáhnout jas displeje

Jenže doma má záložní baterie nebo generátor málokdo. Signál mobilních sítí je tedy zatím všude, ale problém bude s telefony. Dnes hojně rozšířené chytré telefony totiž moc dlouho nevydrží, především když jsou využívány s připojením na internet. Na příjmu obvykle vydrží do dvou dnů, výjimečně déle.

Ačkoli někteří mohou namítat, že chytré telefony právě díky svým možnostem slouží i jako dokonalý zdroj informací, v krizových situacích je nejdůležitější zůstat v kontaktu. Informace se v takovém případě lidé stejně dozvídají zejména od záchranářských a krizových týmů, které mají přímou vazbu na aktuální dění v lokalitě.

Jedna SMS může ušetřit hodně energie

Informujte včas své blízké, stačí krátká zpráva typu "Jsem v pořádku, v případě potřeby zavolám." Zamezíte tak milionům hovorů a vysvětlování, které vás připraví o cennou energii.

Naopak dnes zatracované obyčejné mobily vydrží na příjmu týden i déle. Někteří rekordmani i více než měsíc. I proto je dobré mít doma rezervní obyčejný mobil. V krizi se stane nenahraditelným pomocníkem. Stačí základní přístroje za několik stovek korun, klidně i starší z bazaru. Pokud je ovšem trvale nepoužíváte, musíte je čas od času nabít. Jak z důvodu prevence, nenabitý mobil je k ničemu, tak z důvodu udržení baterie při životě.

Nokia 206 - až 47 dní na příjmu

Nokia 206

U smartphonu lze výdrž prodloužit až na trojnásobný čas vypnutím připojení k internetu, primárně přes mobilní sítě, ale i přes wi-fi. Výdrž prodlouží i stažený jas displeje. Jen na příjmu pak může přístroj vydržet i pět dnů, což by mělo i v krizové situaci při povodních stačit.

Dobrým pomocníkem jsou i energetické banky, tedy externí baterie. Po jejich nabití dokážou telefon nabít obvykle minimálně třikrát. V nouzi lze mobil i se zapojenou externí baterií, jako by byl na nabíječce. Externí baterie nejsou nejlevnější, cena obvykle začíná na částce okolo tisíce korun, ale značkové často stojí i trojnásobek. Energetická banka je celkově univerzálnější a praktičtější pomocník než třeba druhá rezervní baterie.

Pokud máte k dispozici nevyplavený automobil (rady pro auta při povodních čtěte zde), můžete si mobil nabít v něm. Nabíječky stojí pár set korun.

Když už je pozdě

Jak vysušit mobil

  1. Okamžitě vypnout
  2. Vyjmout baterii
  3. Dokonale vysušit
  4. Před vysušením (může trvat i několik dní) telefon nezapínat

Pokud vás povodeň zasáhla a pod vodou (stačí i na dešti) skončil i mobil, tak už toho moc udělat nemůžete. Respektive můžete doufat. Vytopený telefon je nutné okamžitě vypnout, vyjmout baterii a pokusit se přístroj dokonale vysušit. Tento proces ovšem může trvat i několik dní.

Pokud budete mít štěstí, tak se telefon rozeběhne. Ale dopředu počítejte, že to nemusí být na dlouho. Pokud vytopíte smartphone a podaří se vám ho oživit, co nejdříve si zazálohujte jeho obsah.

Na vytopený mobil se záruka nevztahuje a případná oprava se téměř stoprocentně nevyplatí. Pokud jste pojištěni, můžete uplatnit škodu u pojišťovny.

Pozor na výhodné koupě mobilů z druhé ruky po povodních. Mohou to být vytopené a vysušené přístroje, které se podařilo zprovoznit. Jejich další život je však čistou sázkou do loterie, kdy s největší pravděpodobností docela brzy prohrajete.

T-Mobile pomůže

T-Mobile nabídne všem postiženým povodněmi s utopeným přístrojem nový mobil. Na prodejnách budou k dispozici jednoduché mobily za jednu korunu a k nim předplacenky s kreditem 200 Kč, které budou stát ale jen dvě koruny.

Pro zájemce o lepší přístroje umožní T-Mobile předčasné prodloužení smlouvy až o 12 měsíců před jejím vypršením. SIM karty bude operátor měnit bezplatně. Pro charitativní organizace pak T-Mobile připravil 1000 Twist sad.  

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Nejprodávanější smartphone první poloviny letošního roku je dost drahý

iPhone XR

Ačkoliv je i levnější loňský iPhone XR dost drahý, tak se podle společnosti IHS Markit prodával ze všech smartphonů...

Apple rekordy nečeká. Odbyt iPhonů v závěru roku se má podobat loňsku

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Nové iPhony sice byly představeny tento týden, ovšem jejich výroba běží na plné obrátky už několik měsíců. Podle...

Pozor na veřejné nabíječky. Dáváte všanc cenná data, varují experti

Ilustrační snímek

Baterie smartphonu je vybitá, ale powerbanka i nabíječka leží doma. Na jednu stranu není třeba věšet hlavu, na řadě...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR GL ACCOUNTANT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz