Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

  0:09aktualizováno  0:09
Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru Snapdragon Wear 3100, který má oproti předchůdci přinést zejména mnohem úspornější provoz a zajistit tak značně větší výdrž baterie hodinek.

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky | foto: qualcomm.com

Zatímco čipové sady pro smartphony a tablety Qualcomm chrlí ve vysokém tempu, v případě pohonného ústrojí pro nositelnou techniku není ani zdaleka tak aktivní.

Předchozí verze Wear 2100 byla uvedena zkraje roku 2016. Na nedávném veletrhu IFA v Berlíně jsme sice viděli záplavu nových modelů, ovšem téměř všechny měly stejná „střeva“ jako novinky prezentované tamtéž předloni. Na omlazení hardwaru tedy byl nejvyšší čas.

Přestože nároky na výkon u hodinek nerostou takovou rychlostí jako u smartphonů, palčivým problémem chytré časomíry je především slabá výdrž baterie. A právě na tuto disciplínu se v Qualcommu při návrhu nového čipu zaměřili. 

Maličký koprocesor přinese obrovské zlepšení

Hlavní novinkou je integrace drobného koprocesoru QCC1110. Tento čip plošky přibližně dvacet čtverečních milimetrů je vyráběn 7nm procesem a jeho energetická náročnost je vůči plnohodnotnému procesoru jen pětiprocentní. Jinými slovy je dvacetkrát nižší. Koprocesor je výsledkem pětiletého vývoje.

Fígl je v tom, že při běžném pohotovostním módu, kdy uživatel nevyužívá některou z chytrých funkcí, je aktivní právě jen tento čip spolu s novým digitálním signálovým procesorem (DSP) a „dospělý“ procesor lidově řečeno spí. Díky tomu si Qualcomm mohl dovolit sadu vybavit stejným procesorem, jako měl předchůdce, tedy čtyřjádrovým ARM Cortex-A7 s taktem až 1,2 GHz. 

Nový QCC1110 koprocesor z čipsetu Snapdragon Wear 3100 dokáže divy

Pokud bude uživatel hodinky s Wear 3100 využívat jako běžnou časomíru, nabíjet by mohl jednou za měsíc a baterie nabitá na 20 procent by měla stačit na celotýdenní provoz. Při využívání náročných funkcí se má mezigeneračně výdrž zvýšit o 4 až 12 hodin, a to v závislosti na velikosti baterie. Při aktivní GPS a zapisování polohy mají hodinky vydržet až 15 hodin, což je proti 3 až 4 hodinám v případě staré hardwarové platformy slušný pokrok.

Tři režimy pro optimalizaci výdrže

Podle interní studie Qualcommu a jeho partnerů uživatelé chytré hodinky až 95 procent času na zápěstí nepoužívají, nebo jim slouží skutečně jen jako ukazatel času. A právě tomu odpovídá základní mód (označení traditonal watch), kdy hodinky zobrazují jen čas a datum.

V režimu zvaném enhanced ambient sice sekundová ručka plynule pluje po displeji, který zobrazuje i zvolené doplňkové funkce až v 16 barvách a jas displeje přizpůsobuje světelným podmínkám, přesto zůstává procesor nečinný a vše obstarává doplňkový čip QCC1110 spolu s DSP. Výrobce se tedy snažil, aby energetický náročný čip byl většinu času v režimu spánku a všechny běžné funkce obstaral nový super úsporný koprocesor. 

Hodinky vybavené čipsetem Snapdragon Wear 3100

Pro sportovní aktivity bude k dispozici další mód, který však při prezentaci ještě nebyl k dispozici. V tomto bude hlavní procesor již aktivní a zapojí se samozřejmě GPS a senzor srdečního rytmu. V takovém případě má 450mA akumulátor stačit na 15 hodin provozu.

Nakolik jsou slova výrobce o značně větší výdrži nového čipsetu pravdivá, budeme moci posoudit ještě letos. Qualcomm Wear 3100 si má co nevidět najít cestu do nových hodinek z produkce koncernu Fossil nebo značky Louis Vuitton ze skupiny LVMH. Úplně první jím vybavenou časomíru by však měl ukázat německý Montblanc, druhá generace modelu Summit totiž přijde už během října. 

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Ilustrační snímek

Huawei může příští tři měsíce kupovat součástky od amerických firem a po stejnou dobu budou jeho telefony dostávat i...

Velmi špatná zpráva pro Huawei. Bez povolení nemá americké součástky

Ilustrační snímek

Huawei nesmí bez souhlasu vlády USA kupovat součástky od amerických dodavatelů. Pokud souhlas firma nedostane, může to...

Blíží se konec průstřelů. Samsung chce přední foťák schovat pod displej

Tapety pro Samsung Galaxy S10 vtipně schovávající „průstřel“ displeje

Snaha výrobců roztáhnout displej po celé čelní ploše nekončí. Velké výřezy se postupně zmenšují a často je nahrazují...

Najdete na iDNES.cz