Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

  0:09aktualizováno  0:09
Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru Snapdragon Wear 3100, který má oproti předchůdci přinést zejména mnohem úspornější provoz a zajistit tak značně větší výdrž baterie hodinek.

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky | foto: qualcomm.com

Zatímco čipové sady pro smartphony a tablety Qualcomm chrlí ve vysokém tempu, v případě pohonného ústrojí pro nositelnou techniku není ani zdaleka tak aktivní.

Předchozí verze Wear 2100 byla uvedena zkraje roku 2016. Na nedávném veletrhu IFA v Berlíně jsme sice viděli záplavu nových modelů, ovšem téměř všechny měly stejná „střeva“ jako novinky prezentované tamtéž předloni. Na omlazení hardwaru tedy byl nejvyšší čas.

Přestože nároky na výkon u hodinek nerostou takovou rychlostí jako u smartphonů, palčivým problémem chytré časomíry je především slabá výdrž baterie. A právě na tuto disciplínu se v Qualcommu při návrhu nového čipu zaměřili. 

Maličký koprocesor přinese obrovské zlepšení

Hlavní novinkou je integrace drobného koprocesoru QCC1110. Tento čip plošky přibližně dvacet čtverečních milimetrů je vyráběn 7nm procesem a jeho energetická náročnost je vůči plnohodnotnému procesoru jen pětiprocentní. Jinými slovy je dvacetkrát nižší. Koprocesor je výsledkem pětiletého vývoje.

Fígl je v tom, že při běžném pohotovostním módu, kdy uživatel nevyužívá některou z chytrých funkcí, je aktivní právě jen tento čip spolu s novým digitálním signálovým procesorem (DSP) a „dospělý“ procesor lidově řečeno spí. Díky tomu si Qualcomm mohl dovolit sadu vybavit stejným procesorem, jako měl předchůdce, tedy čtyřjádrovým ARM Cortex-A7 s taktem až 1,2 GHz. 

Nový QCC1110 koprocesor z čipsetu Snapdragon Wear 3100 dokáže divy

Pokud bude uživatel hodinky s Wear 3100 využívat jako běžnou časomíru, nabíjet by mohl jednou za měsíc a baterie nabitá na 20 procent by měla stačit na celotýdenní provoz. Při využívání náročných funkcí se má mezigeneračně výdrž zvýšit o 4 až 12 hodin, a to v závislosti na velikosti baterie. Při aktivní GPS a zapisování polohy mají hodinky vydržet až 15 hodin, což je proti 3 až 4 hodinám v případě staré hardwarové platformy slušný pokrok.

Tři režimy pro optimalizaci výdrže

Podle interní studie Qualcommu a jeho partnerů uživatelé chytré hodinky až 95 procent času na zápěstí nepoužívají, nebo jim slouží skutečně jen jako ukazatel času. A právě tomu odpovídá základní mód (označení traditonal watch), kdy hodinky zobrazují jen čas a datum.

V režimu zvaném enhanced ambient sice sekundová ručka plynule pluje po displeji, který zobrazuje i zvolené doplňkové funkce až v 16 barvách a jas displeje přizpůsobuje světelným podmínkám, přesto zůstává procesor nečinný a vše obstarává doplňkový čip QCC1110 spolu s DSP. Výrobce se tedy snažil, aby energetický náročný čip byl většinu času v režimu spánku a všechny běžné funkce obstaral nový super úsporný koprocesor. 

Hodinky vybavené čipsetem Snapdragon Wear 3100

Pro sportovní aktivity bude k dispozici další mód, který však při prezentaci ještě nebyl k dispozici. V tomto bude hlavní procesor již aktivní a zapojí se samozřejmě GPS a senzor srdečního rytmu. V takovém případě má 450mA akumulátor stačit na 15 hodin provozu.

Nakolik jsou slova výrobce o značně větší výdrži nového čipsetu pravdivá, budeme moci posoudit ještě letos. Qualcomm Wear 3100 si má co nevidět najít cestu do nových hodinek z produkce koncernu Fossil nebo značky Louis Vuitton ze skupiny LVMH. Úplně první jím vybavenou časomíru by však měl ukázat německý Montblanc, druhá generace modelu Summit totiž přijde už během října. 

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

ČOI zakázala prodej vadné nabíječky. Může způsobit smrtelný úraz

Multifunkční nabíječka pro mobilní telefon, jejíž prodej Česká obchodní...

Česká obchodní inspekce (ČOI) zakázala prodej multifunkční nabíječky pro mobilní telefon s označením Mobil Phone...

V Rusku chtěli prodávat smartphony jen se softwarem z vládního seznamu

Moskevský Kreml

Jen den po předložení byly v Rusku staženy návrhy zákonů o nutnosti prodávat elektroniku pouze s vládou schváleným...

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz