Huawei je i není vládcem největšího trhu, který se masivně propadá

  0:09aktualizováno  0:09
Čína je největším trhem se smartphony, v první polovině letošního roku ovšem zaznamenal v meziročním srovnání nemalý 12% propad prodejů. Největším výrobcem na čínském trhu je Huawei, i když tak jednoduché to není.

Cenový rozdíl znamená i rozdíly ve zpracování: Nova 3 nemá záda z tak lesklého a tolik zaobleného skla jako P20 Pro, ale rozdíl je to malý. P20 Pro přesto působí luxusněji a výjimečněji, na druhou stranu se záda modelu Nova 3 méně upatlávají. | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Jedničkou čínského trhu byl za první polovinu letošního roku Huawei s podílem 29,3 procenta. Jenže tak jednoduché to není. Do celkových prodejů společnosti jsou totiž počítány jak vlastní smartphony, tak modely prodávané pod značkou Honor, která pod Huawei patří.

Za rok sesadíme z trůnu Samsung, říká ředitel Huaweie

Huawei P20 Pro patří k nejprodávanějším drahým mobilům značky

Pokud by se ovšem počítaly jednotlivé značky, tak by podle analytické společnosti Rising Sun Data byla největším výrobcem na čínském trhu značka Oppo s podílem 20,1 %. Druhé by bylo Vivo s 16,9% podílem. Avšak obě uvedené značky patří do stejného koncernu BBK Electronics, který by tedy byl celkovou čínskou jedničkou.

Značka Honor dosáhla v první polovině letošního roku na čínském trhu 16,7% podílu, náleží jí tedy třetí pozice. Čtvrtou nejprodávanější značkou pak bylo domácí Xiaomi (15,1 %). Samotný Huawei by tedy s podílem pouhých 12,7 procenta skončil až pátý. Jedinou zahraniční značkou na čínském trhu je až šestý Apple s tržním podílem 8,9 %. Největší trh se smartphony si tak prakticky rozdělily dva koncerny, ostatní výrobci mají marginální podíl.

Více než 90 % celkových prodejů smartphonů v Číně vytváří společně Huawei s Honorem, obě značky koncernu BBK Electronics a Xiaomi. Připočteme-li ještě Apple, tak ostatní značky se na tomto trhu ztrácejí. Jde o přímý důsledek stagnujícího trhu, na němž velcí hráči vytlačují „malé ryby“.

Důkazem je například srovnání prodejů z loňského a letošního druhého čtvrtletí. Například značka Honor prodala meziročně o 51 % více smartphonů, prodeje Huaweie vzrostly o nemalých 32 %. Dvouciferné procentní nárůsty prodejů zaznamenali v Číně i ostatní vrcholní výrobci.

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

T-Mobile dává na léto neomezená data. Zadarmo pro tarify i předplacenky

T-Mobile akce na léto, neomezená data

Překvapivou nabídku připravil na léto T-Mobile. Od čtvrtka si zákazníci budou moci aktivovat zdarma balíček s...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Další z rubriky

Zakázat mobily, nebo je trpět. České školy stále tápou

Ve Francii už děti mobil ve škole nepoužijí ani o přestávkách

Zatímco podle loňského průzkumu by čeští rodiče uvítali plošný zákaz používání mobilů na školách, jejich vedení se v...

Facebook zaplatí za šmírování mobilu. Chce vědět, jaké aplikace používáte

Ilustrační snímek

Facebook začal prostřednictvím speciální aplikace sledovat, jaké konkrétní aplikace lidé na smartphonech používají....

Dramatický propad. Huawei čeká pokles prodeje smartphonů až o 60 procent

Huawei P30 Lite

Obchodní restrikce ze strany Spojených států budou mít zřejmě masivní dopad na tržby společnosti Huawei. V letošním a...

Najdete na iDNES.cz