Jedni na ně vydělávají měsíce, jiní je v mžiku zničí. Mohou si to dovolit

  • 25
Vaflovač, roztavená měď, úhlová bruska. Na první pohled naprosto nesouvisející záležitosti. Ne však z pohledu youtuberů. Ti se totiž lačni po senzaci kromě jiného dali i na cílené ničení nejnovějších smartphonů. Mohou si to totiž dovolit, přehraná reklama jim jejich podivný koníček štědře zaplatí.

Hudební klipy, pohádky, filmy, trailery... ale i nespočet vlogů či videí zachycujících nepochopitelné ničení všeho možného a prakticky jakýmkoli způsobem. To vše a mnoho dalšího se dá najít na videoportálu YouTube, který přitom původně vznikl za účelem volného sdílené domácího videa.

Mezi „destrukčními“ videí je i spousta takových, v nichž jejich autoři s oblibou ničí nejnovější modely smartphonů. A to bez ohledu na jejich pořizovací cenu. Testy jsou mnohdy nepochopitelné a v některých případech i riskantní. Youtubeři telefony vystavují situacím, do nichž se v reálném světě prakticky nikdy nedostanou. Nad všemi experimentátory vyniká kanál TechRax s téměř sedmi miliony odběratelů.

Videí na téma „vydrží mobil takové zacházení“ má tento kanál za zhruba sedm let, co našel v jejich cíleném ničení zálibu, již spoustu. Oblíbené je zejména zmrazování či vaření ve všemožných tekutinách. Zajímá vás nicméně, co se stane, když telefon vložíte – samozřejmě omylem – do vaflovače a ten zapnete? I na toto má zmíněný kanál odpověď. Takovému testu podrobil v říjnu 2017 tehdy nový iPhone 8 Plus. A to opakovaně, první opékání totiž telefon přežil bez zjevného poškození – pouze hlásil přehřátí.

To kanál Superkot šel, co se výše teploty, které je vybraný telefon vystaven, týká, podstatně dále. Nejen ty totiž polévá, jak sám uvádí, lávou. Upřesněme, že podle nastaveného bodu tání na příruční tavicí peci (1 100 °C) jde pravděpodobně o roztavenou měď. Výsledek tohoto pokusu je patrně každému jasný už před zhlédnutím videa, které začíná poněkud „opatrně“ – testem odolnosti letité Nokie 3410 (byť ji autor videa vydává za starší model 3310). I přes zjevně jasný závěr takového testu má toto video za necelých osm měsíců přes 20 milionů zhlédnutí.

Jak moc pravděpodobné je, že vám telefon ve chvíli, kdy se nacházíte v blízkosti tratě, spadne na kolejnici a zůstane na ní ležet? A to navíc chvíli před projíždějícím vlakem? Nejen vzhledem k profilu kolejnice prakticky nulová. A nulová je i šance, že telefon pod koly vlaku přežije. Důkazem je například šest let staré video TechRaxu, k němuž se náleží dodat jediné: toto nezkoušejte! Pokládání jakéhokoli předmětu na koleje je totiž trestným činem, jde o obecné ohrožení. Snad to vědí i ti, kteří toto video s více než sedmi miliony zhlédnutí viděli.

Další víceméně nereálnou situaci známý youtubový kanál nasimuloval použitím autogenu. To už by muselo jít o hodně záškodnického kolegu, aby svářeči před plamen, který může dosahovat teploty až 3 200 °C, položil telefon. TechRax nicméně namísto běžně používaného acetylenu využil směs s propanem, která dosahuje maximální teploty „jen“ 2 253 °C. Sám ovšem u videa informuje, že iPhone 6 vystavuje teplotě 6 000 stupňů Fahrenheita, tedy zhruba 3 315 stupňům Celsia. Ať už byla teplota plamenu jakákoli, telefon mu dlouho neodolal. Displej během okamžiku jevil známky fatálního poškození. Z tohoto telefonu si po tomto testu již nikdo nezavolal.

Kontrolní otázka: co se stane při vhození sodíku do vody? Nastane exploze. Podle Akademie věd České republiky jde o „nebezpečný, ale mezi studenty oblíbený pokus demonstrující explozivní chemickou reakci“. Pro TechRax jde ovšem jen o další z řady námětů na netradiční test odolnosti, navíc jeden z nejčerstvějších. Testu předcházely tradičně nutné přípravy, v tomto případě výroba částečně průhledné nádoby, do níž je následně vhozen aktuální iPhone 11 Pro obalený kusem sodíku. Toto „explozivní“ video z letošního února nasbíralo doposud jen necelých 350 tisíc zhlédnutí.

Čas od času se objeví zpráva, že mobil svého majitele zachránil před jistou smrtí tím, že dokázal zastavit kulku. Jsou telefony vskutku odolné proti střelbě, nebo šlo jen o šťastnou náhodu? Kanál EverythingApplePro, který má 8,24 milionu odběratelů, proti sobě postavil top modely Samsungu a iPhony. Vždy po sedmi kusech, které seřadil za sebe. Následně na ně vystřelil z pušky AR-15 ráže .22. Zatímco v případě iPhonů kulka neprošla už pátým přístrojem, u samsungů ji zastavil až poslední. Toto video má za čtyři roky téměř 41 milionů zhlédnutí.

Mezi tradiční testy odolnosti patří pády z prakticky jakékoli výšky. Záběry na padající telefon z výšky hlavy nejsou přitom divácky vděčné. A tak se hází třeba ze schodiště výškové budovy. Právě s takovým videem kanál TechRax kraluje nejsledovanějším videím testů odolnosti. Video z loňského června, v němž z výšky 90 metrů pustí do volného prostoru iPhone XS, má více než 60,3 milionu zhlédnutí. Jde přitom o jednu z mála situací, která může reálně nastat. Záleží na mnoha okolnostech, ale z videa je patrné, že existuje určitá naděje, že telefon může takový pád přežít. Pomohlo by nějak výrazně ochranné pouzdro? I to se v tomto videu rozhodl kanál zodpovědět.

Nicméně i tento tradiční test odolnosti lze pojmout poněkud netradičně. Třeba shozením telefonu, v tomto případě iPhonu X, z 305 metrů vysokého mostu v Kalifornii. Z videa je nicméně patrné, že výška, z níž telefon z mostu padal, byla o něco menší, autor videa totiž nestál v jeho nejvyšším bodě. iPhone nicméně tento volný let možná i díky místu dopadu přežil, byť se značnými šrámy. Jeho stav nicméně k běžnému používání už ideální nebyl.

Samostatnou kapitolou jsou autoři, kteří netradičním způsobem poukazují na neduh daného mobilu. V minulosti takto třeba zatočili s vystupujícím objektivem iPhonu 6 – pomohli si stolní bruskou.

Anebo ukázali, jak „snadno“ lze vyrobit účinnou fixaci pro snadno ohebnou konstrukci většího iPhonu 6 Plus. Nutno dodat, že co se počtu zhlédnutí týče, jde o nejúspěšnější videa maďarského kanálu PandaFilms. Ta další už takový úspěch zdaleka neměla.

A ještě jednou test odolnosti volným letem, nesmíme totiž opomenout etalon mobilního světa: zdánlivě nesmrtelnou Nokii 3310. Ta totiž bývá často stavěna do pozice přesného opaku toho, co vydrží moderní smartphony. Kanál UnlockRiver.com zajímalo, zda post nezničitelného telefonu převzala i její moderní nástupkyně z roku 2017. Oba telefony proto vynesl na dronu do výšky zhruba 305 metrů. A výsledek tohoto testu? Podívejte se sami. Toto tři roky staré video má téměř 10,5 milionu zhlédnutí.

YouTube je plný podobně šílených testů odolnosti prakticky kteréhokoli vrcholného smartphonu. Zájmu „testerů“ neunikly ani skládací novinky, tedy Samsungy Galaxy Fold, Galaxy Z Flip či Motorola Razr. Ovšem třeba smartphonům střední třídy se vesměs vyhýbají, zjevně nejde o divácky vděčné objekty. Důvod je tedy ryze praktický: youtuberům by takové video nepřineslo tak vysoké výdělky, jako to, v němž zničí drahý smartphone. Není tak divu, že vymýšlí stále šílenější testy odolnosti – z jejich zvrácené záliby se stal totiž slušně výdělečný byznys, který jim zničený telefon mnohonásobně zaplatí.

V redakci proto chystáme vlastní test, kdy proti sobě postavíme jednoho odolného zástupce a jeden běžný smartphone opatřený originálním ochranným pouzdrem. Naše otázka je jasná: vyplatí se kupovat méně pohledný „smartphonový tank“, nebo stačí zainvestovat do kvalitního silikonového pouzdra?