Drahá zbytečnost? Chytrou peněženku už díky mobilu neztratíte

  0:09aktualizováno  0:09
V redakci jsme otestovali chytrou peněženku Woolet, nenápadný kousek příslušenství k mobilnímu telefonu. Na první pohled se může taková věc zdát jako nesmysl, ale ve skutečnosti jde o praktické řešení. Ovšem rozhodně ne levné.

Chytrá peněženka Woolet Classic 2.0 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Chytrá peněženka? Co je to zač? Vlastně velmi jednoduchá věc. Woolet je peněženka jako každá jiná, jen v sobě má vestavěnou malou baterii a elektroniku. Vše je všito mezi tělo peněženky a vnitřní podšívku, překvapivě to nezabírá mnoho místa. Je podobné, jako když máte v peněžence dvě kreditní karty navíc.

Fotogalerie

My jsme testovali klasickou pánskou peněženku z hnědé kůže a bez klasické zapínací kapsy na mince (prostor na ně tu však je), modelů ovšem Woolet nabízí víc, a tak si tu pravou verzi vybere širší spektrum uživatelů. K dispozici jsou i veganské peněženky.

Ale zpět k „chytrosti“. Elektronika všitá v těle zajišťuje několik věcí. Baterie se dobíjí bezdrátově, podporován je standard Qi a při koupi je většinou bezdrátová nabíječka v ceně. Dále je tu Bluetooth modul, který umožní spojení s vaším mobilním telefonem, a pak malinkatý reproduktor.

Aby peněženka fungovala, je třeba ji nejprve nabít. Nabíjení je pomalé, i když je baterie uvnitř malá, trvalo několik hodin. Má to své důvody: baterie se uvnitř kůže zahřívá a možnosti chlazení jsou mizivé, takže je potřeba nabíjet opatrně a pomalu. Dalším důvodem může být i konstrukce baterie, která by rychlejší nabíjení nemusela dovolit. Akumulátor je mírně flexibilní, aby vydržel běžné zacházení s peněženkou.

Po delším nabíjení můžete peněženku spárovat s telefonem. K tomu slouží aplikace Woolet, která je ke stažení v App Storu nebo Google Play. Je velmi jednoduchá, v podstatě zajistí párování přes Bluetooth s peněženkou a pak se stará o notifikace a lokalizaci peněženky. Funguje to opět jednoduše. Když se telefon od peněženky vzdálí a ztratí Bluetooth spojení, aplikace ukáže notifikaci a zahlásí, že byl ztracen kontakt s peněženkou.

Chytrá peněženka Woolet Classic 2.0
Chytrá peněženka Woolet Classic 2.0

Pokud si toho uživatel nevšimne, stále ještě není peněženka definitivně ztracena. V aplikaci je totiž mapa, na které se ukáže poslední známá pozice peněženky, tedy místo, kde telefon s peněženkou ztratil ono spojení. Snadno se tedy můžete vrátit a peněženku najít, pokud se to už nepodařilo někomu jinému.

Jen je trochu škoda, že nelze lépe pracovat s notifikacemi. Na telefonu máme často vypnuté zvonění, takže se ztráta spojení ohlásí jen drobnou vibrací jako u všeho ostatního. Přitom by stačilo, aby se v aplikaci dal této notifikaci rovnou přiřadit nějaký jiný druh vibrace, a hned by uživatel věděl, o co jde, i když má telefon v tichém režimu (tón oznámení totiž vybrat lze).

Druhá notifikace hlásí opětovné navázání spojení s peněženkou. To se může hodit, když ji hledáte a zjišťujete, zda už jste v jejím dosahu. Ale běžně doma, kdy přecházíte s telefonem z gauče v obýváku do ložnice a zpět, to může být otravné. Naštěstí se dá v menu tato funkce vypnout. Vypnout se dá i upozornění na ztrátu, ale pak toto řešení postrádá smysl. Lepší je nastavit si v aplikaci tiché zóny, takže doma vás třeba upozornění vůbec otravovat nebudou.

Poslední fází hledání peněženky je její „prozvonění“. Pokud má aplikace přes Bluetooth spojení, lze v aplikaci peněženku rozeznít. Takto ji naopak snadno najdete třeba doma, pokud vám zapadla někam za gauč.

A to je vše, víc toho Woolet neumí – a vlastně ani nemusí. Příjemným zjištěním je výdrž baterie. My jsme peněženku používali asi měsíc a v aplikaci se úroveň nabití z 89 % snížila na 69 %. To je skvělý výkon, na druhou stranu je otázkou, jestli lze tomuto ukazateli plně důvěřovat, když ani velmi dlouhé nabíjení baterii nedostalo na maximum. Ale peněženka funguje a nabít ji jednou za měsíc by neměl být problém.

Chytrá peněženka Woolet Classic 2.0
Chytrá peněženka Woolet Classic 2.0

Příjemné bylo, že k nabíjení jsme mohli použít kromě samostatné nabíječky i telefon Huawei Mate 20 Pro s jeho funkcí reverzního bezdrátového dobíjení. Toto je jeden z krásných příkladů toho, kdy se může taková drobnost hodit. 

Výdaj za tuto užitečnou drobnost je vysoký. Ceny začínají na zhruba třech tisících korunách a okolo této hranice se pohybuje většina modelů. Námi testované provedení Classic 2.0 vyjde s bezdrátovou nabíječkou na nemalých 3 690 korun. 

Uživatel si pak ještě může připlatit (350 korun) za vlastní gravírování peněženky. Vysoká cena je vyvážena velmi dobrým zpracováním a kvalitou kůže i šití. Měsíc používání zanechal na peněžence samozřejmě nějaké ty stopy, zejména se začala projevovat patina v rozích, ale zdá se, že trvanlivost by tu měla být přinejmenším standardní.

 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Další z rubriky

Průstřel displeje mobilu nás dál baví. Kreativní tapety jsou skvělé

Tapety pro Samsung Galaxy S10 vtipně schovávající „průstřel“ displeje

Obrázky využívající dvojitého průstřelu displeje u nového Samsungu S10+ jsme vyhodnotili jako povedené, ovšem menší...

Čínská firma chce vystrnadit panely Samsungu z iPhonů

iPhone XS Max je spolu s menším XS teprve druhým telefonem od Applu s OLED...

Samsung je coby lídr v oblasti produkce OLED panelů Applu aktuálně jejich primárním dodavatelem. V Číně mu však roste...

Došla jim trpělivost se smombies. Vyvinuli proto speciální varovný systém

Ilustrační snímek

Svůj zrak často fixují na displeje smartphonů, kvůli čemuž zcela ignorují okolní dění. Bezhlavě pak třeba vstupují do...

Najdete na iDNES.cz