Chystá Sun Microsystems vlastní javový operační systém?

aktualizováno 
Místo toho, aby docházelo k rozumné konsolidaci, operačních systémů pro mobilní telefony přibývá. K tradičním zástupcům – Symbianu, Windows Mobile a Palm OS se možná přidá javový operační systém od Sun Microsystems.
Sun Microsystems

Sun Microsystems | foto: Sun Microsystems

Javové aplikace dnes spustíme téměř na každém mobilním telefonu. Jejich schopnosti jsou však dosti omezené a liší se významně podle typu telefonu. Sun Microsystems, který za Java 2 Micro Edition stojí, tak pravděpodobně uvažuje o tom, že by na trh přinesl kompletní javový operační systém.

Důkazem těchto úvah je, že se Sun rozhodl koupit firmu SavaJe Technologies, která má na svědomí operační systém SavaJe. Ta se dostala do finančních potíží poté, co se jí její výtvor nepodařilo prosadit na trhu. Koncept telefonu se SavaJe sice kdysi předvedlo LG (více zde), ale jediným prakticky dostupným přístrojem se stal smartphone Jasper S20 z dílen tchajwanské firmy GSPDA (více zde).

Jasper S20

Sun Microsystems je ale dostatečně silná společnost na to, aby se zhostila tohoto nejednoduchého úkolu a nový systém na trhu protlačila. Získaný systém jistě Sun doplní o své know-how a podrobí jej důkladnému vývoji. Výsledkem by mohl být konkurent pro výše zmíněné tradiční zástupce této kategorie.
 
Klíčovým faktorem pro rozšíření nového operačního systému bude množství vývojářů, kteří se rozhodnou pro něj vyvíjet aplikace. Zatímco třeba ACCESS si se svou ACCESS Linux Platform zajistil alespoň do začátku zpětnou kompatibilitu s Palm OS, Sun musí vše stavět od začátku. Výhodou pro něj ale je, že celosvětová komunita Java vývojářů je velmi široká a tak by s programy pro novou platformu nemusel být příliš velký problém.

SavaJe

Ve světě mobilních operačních systémů tak začíná být docela husto. Symbian jasně vede, Microsoft mu jde po krku s Windows Mobile. Palm OS možná zažije renesanci hned ve dvou podobách – ALP a novém linuxovém operačním systému od samotného Palmu (více zde). Se svou troškou do mlýna se přidávají i Samsung s Flash UI a Apple s Mac OS X pro iPhone, tyto systémy však budou relativně uzavřené. Věříme, že při oznámení Sunu všichni tito konkurenti docela zpozorněli.

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

Největší evropský trh padá. Vládne mu Apple, ale nejvíc roste Huawei

iPhone XS Max

Největším evropským trhem se smartphony je Velká Británie. Stejně jako na dalších světových trzích i zde došlo podle...

Koncept „ostružinového“ smartphonu vypadá skvěle. Má unikátní konstrukci

Designový koncept BlackBerry Alpha se sendvičovou konstrukcí

Mobily s vysouvací konstrukcí nebyly před nástupem smartphonů ničím neobvyklým, dnes je ovšem tato koncepce výjimkou....

Apple vyplatí teenagerovi odměnu za nalezení „štěnice“ v iPhonech

iPhone XR

Zásadní chybu v aplikaci FaceTime, která umožňovala odposlouchávat ostatní majitele iPhonů, objevil původně náhodou...

Najdete na iDNES.cz