Dálnopis je v Česku minulostí, nahradí jej internetové rozhraní

Dálnopis je v Česku minulostí, nahradí jej internetové rozhraní | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Český dálnopis se právě stal minulostí. Poslední ústředna utichla

  • 44
Poslední dosud fungující dálnopisná ústředna v Česku míří do šrotu. Dnes dopoledne ji její provozovatel, společnost Telefónica O2, nechal nadobro vypnout. Udělal tím obrovskou černou tečku za krátkou historií českého dálnopisectví.

Od dnešního dne utichne téměř celé patro Hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici. Dosud jej charakterizovalo klepání tisíců elektrických relé a na letmý pohled neorganizovaná změť kabelů.

Vše dohromady tvořilo poslední funkční českou dálnopisnou ústřednu, která byla vybudována v sedmdesátých letech minulého století. Svou funkci bez jediné velké poruchy plnila celých 35 let, od roku 1973.

Během pár měsíců však nebude po této dnes již unikátní službě téměř ani památky. Dálnopis zmizí v propadlišti historie, v praxi na skládce. Veškerá zařízení, která jsou jeho součástí, totiž poputují k ekologické likvidaci.

Výstavba ústředny stála v tehdejší době neuvěřitelných padesát milionů československých korun. Technologie dodala firma LM Ericsson. Postupem času se pražská ústředna stala hlavní a jedinou ústřednou v Česku.

Dálnopis byl využíván téměř výhradně ve státním sektoru, k dispozici jej měla každá významná pošta či podobná instituce. Ve světě se stal velmi oblíbeným hlavně v médiích, kterým usnadňoval přenos aktuálních zpráv.

Svou slávu zažíval v osmdesátých letech, po revoluci však začal rychle ztrácet na svém původním lesku. S nástupem moderních technologií se stáhl do ústraní. Ortel nad ním vynesla i přemrštěná cena spojení.

Například do USA se v automatickém režimu „volalo“ za 104 korun za minutu, při poloautomatickém se platil za první tři minuty paušál bezmála 400 korun.

Služba je charakterizována přístroji velmi podobnými dnešním psacím strojům. S trochou nadsázky lze dálnopis přirovnat k modernímu ICQ. To, co uživatel na jedné straně po navázání spojení napsal, se okamžitě objevilo na druhém stroji umístěném kdekoli na světě.

Používaný přístroj obsahoval motor, tiskárnu a celou řadu mechanických dílů. Přenos vzkazů probíhal pomocí analogových impulzů na přenosové lince. Po napsání znaku se tento objevil na příslušném přijímacím stroji.

Dálnopis přežíval i v současné době, a to zejména díky jeho právnímu postavení. Zatímco fax u soudu jako věrohodný dokument neobstojí, dálnopis díky svému zabezpečení uznáván byl. Využívaly ho hlavně banky.

Právě banky se postaraly i o jisté zachování dálnopisu. Telefónica O2 totiž ústřednu nahradí novým internetovým rozhraním, které bude na dálnopisnou síť napojeno. Zájemci o tento typ komunikace tedy zkrátka nepřijdou.

Již dnes lze ale počítat účastníky tzv. telexu, jak se dálnopis taktéž nazývá, na pouhé desítky. Ústředna tedy již není potřeba. Relé precizního systému utichla...


Témata: O2, Telefónica