Češi nejsou zdaleka největší SMS maniaci ani moc nevolají

aktualizováno 
Krátké textové zprávy čili SMS jsou u nás velmi populární. A to natolik, že sami sebe mnohdy označujeme jako národ SMS maniaků. Jenže praxe ukazuje, že tomu tak není.

Češi píší SMS často, ale třeba Britové dvakrát častěji | foto: Profimedia.cz

Britský deník Guardian nedávno zveřejnil závěry průzkumu, z něhož vyplývá, že Britové jsou opravdu náruživými textovkáři. Podle této studie provedené mezi 10 000 uživateli mobilních telefonů společností Universal McCann pošle průměrný Brit měsíčně 100 SMS zpráv.

Toto číslo se nám zdálo poměrně vysoké, a tak jsme se rozhodli zjistit, jak jsou na tom Češi. Vlastní průzkum jsme neprováděli, a proto nejsou výsledná čísla zcela přesně srovnatelná se závěry výše zmíněného průzkumu, ale přesto mají jistou vypovídací hodnotu.

Namísto toho jsme si potřebná data vyžádali od našich mobilních operátorů a také od ČTÚ. Zatímco operátoři Vodafone a T-Mobile nám průměrné statistiky sdělili, od O2 jsme se trochu nepochopitelně dozvěděli, že jde o informaci, kterou ze strategických důvodů nezveřejňují.

Nakonec jsme si tedy museli vystačit s průměrnými údaji od našeho regulátora. Z nich se dozvídáme, že v roce 2006 odeslal průměrný zákazník zhruba 44 SMS zpráv měsíčně a za stejnou dobu uskutečnil 35 hovorů. V obou případech jsou to čísla více než poloviční oproti ostrovanům. Krom již zmíněných 100 SMS zpráv totiž Britové měsíčně uskuteční 76 hovorů.

Zdá se vám 76 hovorů měsíčně hodně? Tak v tom případě nechtějte bydlet v Rusku nebo Řecku. Tamní zákazníci uskuteční průměrně 137 hovorů měsíčně. Pravda, otázkou je, jak jsou dané hovory dlouhé, o tom statistiky nehovoří. Dle ČTÚ byla průměrná délka hovoru v roce 2006 1,9 minuty. To je poměrně hodně, ale musíme vzít v úvahu fakt, že v této statistice jsou započteni i firemní zákazníci, kteří často volají dlouho, běžný zákazník udržuje délku hovoru někde kolem minuty.

Co se SMS zpráv týče, více než my jich pošlou měsíčně i naší západní sousedé – Němci. Nejsou sice tak aktivní, ale 65 zpráv měsíčně určitě není málo. Poněkud překvapivě může znít fakt, že v této disciplíně předháníme Američany. Ti totiž pošlou měsíčně prý jen 32 textovek. Faktem ovšem je, že Američané textovým zprávám zatím jaksi nepřišli na chuť.

Ačkoli tedy Češi patří mezi mobilně velmi vyspělé národy, v četnosti využívání mobilních telefonů na své mnohé kolegy ze zahraničí nemají. Na jednu stranu je dobře, že nejsme na svých mobilních telefonech tak závislí, na stranu druhou výše zmíněná čísla jasně dokazují i to, jak jsme na tom s koupěschopností a jak mají nastaveny ceny místní operátoři.

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Apple vydělal na Googlu přes 200 miliard korun. Je to zlatý důl

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun.

Díky přednastavenému internetovému vyhledávači od Googlu vydělal Apple loni astronomickou sumu. A i když se prodeje...

Další z rubriky

Hitem smartphonů s Androidem má být pokročilé 3D skenovaní

Oppo R17 Pro/RX17 Pro

Smartphony s Androidem mají dostat nové funkce, které mají přesvědčit zákazníky, aby si koupili nový přístroj. Klíčovou...

Tajemný nejlepší Samsung skrývá předchůdce v originální matrjošce

Pozvánka Samsungu na premiéru desáté generace řady Galaxy

V doprovodu zastoupení českého Samsungu se už za pár dní vydáme na oficiální premiéru modelové řady S10 a firma nám...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz