Britský premiér se chystá umožnit čínské telekomunikační firmě Huawei přístup k budoucí britské síti 5G, napsal na webu list The Sunday Times. Podle listu tím Boris Johnson riskuje roztržku se Spojenými státy, které firmu kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu z budování mobilních sítí nové generace vyloučily a stejný postup vyžadují i od spojenců.
Washington v polovině května zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat produkty. V Evropě však poptávka po zařízeních pro mobilní sítě páté generace (5G) od Huawei zůstává silná. Firma v polovině října uvedla, že zhruba polovinu z dosud uzavřených 65 komerčních kontraktů na sítě 5G podepsala právě s evropskými zákazníky.
Otázkou, zda firmě Huawei povolit účast na budování sítí 5G, se zabývá více zemí, včetně České republiky. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury. Některé státní instituce pak omezily používání produktů těchto firem.
Huawei vyčkává. Sám nemá ze situace jasné východisko, řekl expert v Rozstřelu |
Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory, technologii firmy využívá také největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN. Ve většině případů však není Huawei dodavatelem výhradním a operátoři skládají své sítě z komponentů mnoha výrobců.
V Evropě Huawei již pokryl sítí 5G třeba monacké knížetství. Jeho technologie využívá operátor Monaco Telecom. Pro městský stát stačí 22 základnových stanic se 45 vysílači. Síť jsme mohli otestovat a jelikož zatím není penetrace přístrojů s podporou 5G příliš velká i v tak bohatém městě, jakém Monako je, tak přenosové rychlosti dosahovaly hodnoty až 900 Mbit/s. Více v naší reportáži.