Čínská firma chce vystrnadit panely Samsungu z iPhonů

  0:09aktualizováno  0:09
Samsung je coby lídr v oblasti produkce OLED panelů Applu aktuálně jejich primárním dodavatelem. V Číně mu však roste nepříjemná konkurence, tamní displejový gigant BOE se totiž o zakázky kalifornské společnosti také uchází.

iPhone XS Max je spolu s menším XS teprve druhým telefonem od Applu s OLED obrazovkou. | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Přestože Apple vždy produkoval špičkové smartphony, z pohledu svých obrazovek v minulých letech za konkurencí mírně zaostával. Přestože ostatní v čele se Samsungem už několik let používali AMOLED panely, Apple setrvával u běžných LCD, od kterých ale postupně ustupuje (více v článku: Apple skončí s levnějšími LCD pro iPhony. Možná to zničí jednu firmu).

Fotogalerie

Zvrat nastal v roce 2017, kdy Apple fanouškům k desátému výročí uvedení prvního iPhonu nadělil přelomovou „desítku“. iPhone X dostal jako vůbec první telefon od Applu moderní OLED panel, jehož výrobcem a dodavatelem byl právě Samsung.

Loni Apple uvedl hned dva iPhony s tímto typem obrazovky, což vedlo k mnohem vyšší poptávce ze strany kalifornské společnosti. Ta proto svůj dodavatelský řetězec rozšířila o společnost LG, která zajistila dodávku menšího objemu panelů. 

V Číně Samsungu v oblasti OLED roste konkurence

Velice brzy však v iPhonech můžeme vídat také obrazovky od společnosti BOE. Nejde o nijak neznámou společnost, nýbrž obřího producenta LCD displejů a televizních obrazovek, který z pomyslného trůnu největšího výrobce sesadil LG a své impérium nadále rozvíjí.

BOE umí vyrobit i AMOLED panely, které ve velkém dodává třeba značce Huawei. Konkrétně se jedná o 6,4palcové jednotky pro současný top model Mate 20 Pro. Aktuálně je pro Huawei jejich největším dodavatelem, i v této „disciplíně“ totiž předstihla LG.

Společnost nyní navíc rozšířila svou produkční linku v Sečuánsku, kde plánuje vyrábět OLED panely s vestavěným dotykovým senzorem, které označuje jako Y-Octa.

Před integrací dotykového snímače do displeje musely být obrazovky vybaveny speciálním filmem s touto funkčností a navíc také polarizátorem. Zvyšovala se tak jejich tloušťka a dosáhnout celkově štíhlého profilu smartphonu bylo obtížnější. 

Úspěch Samsungu BOE inspiroval

Takový typ panelů umí doposud vyrobit pouze Samsung a pokud v BOE mají potřebný know how i nezbytnou techniku, jihokorejskému gigantovi skutečně může vyrůst velmi nepříjemná konkurence.

Podle nejmenovaných průmyslových zdrojů je to právě velký úspěch, kterého Samsung s obrazovkami s vestavěným senzorem dosáhl, proč se společnost BOE nyní pokouší o totéž. Technická vybavenost linek je údajně na takové úrovni, že spuštění masové produkce nic nebrání.

BOE není pro Apple žádnou neznámou, americká firma totiž panely jejich výroby už nějakou dobu používá v některých modelech iPadů a vybaveny jimi bývají i MacBooky.

Pokud panely Y-Octa budou splňovat nároky Applu a gigant je začne pro příští generace iPhonů skutečně odebírat, dosavadní dominantní role Samsungu může v tomto směru značně oslabit.

Apple je diverzifikací dodavatelů proslulý, jelikož odebíráním stejné součástky z více zdrojů minimalizuje možnou nedostupnost dílu (produkční patálie jen těžko postihnou více dodavatelů současně), a má i větší kontrolu nad cenou komponenty.

Americký gigant je znám také přísnými standardy, kterým musí uchazeč o pozici dodavatele vyhovět. V tomto případě se navíc bavíme o možném dodavateli displejů pro zdaleka nejvýnosnější produktovou linii Applu a tady prostor pro jakýkoli kompromis prakticky neexistuje. 

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Další z rubriky

Nové iPhony dostanou víc paměti. Konečně, protože současný základ nestačí

iPhone XS Max je aktuální topmodel od Applu

Letošní kolekce iPhonů kromě nové generace čipové sady a notně vylepšených fotoaparátů povýší i co se týče uživatelské...

Nové obrázky odhalují podobu Samsungu Galaxy Note 10

Samsung Galaxy Note 10 na fanouškovských renderech

V létě se dočkáme nové generace modelu Galaxy Note, podoba „desítky“ už začíná být díky uniklým informacím jasná. Ve...

Facebook zaplatí za šmírování mobilu. Chce vědět, jaké aplikace používáte

Ilustrační snímek

Facebook začal prostřednictvím speciální aplikace sledovat, jaké konkrétní aplikace lidé na smartphonech používají....

Najdete na iDNES.cz