Čínská firma chce vystrnadit panely Samsungu z iPhonů

  0:09aktualizováno  0:09
Samsung je coby lídr v oblasti produkce OLED panelů Applu aktuálně jejich primárním dodavatelem. V Číně mu však roste nepříjemná konkurence, tamní displejový gigant BOE se totiž o zakázky kalifornské společnosti také uchází.

iPhone XS Max je spolu s menším XS teprve druhým telefonem od Applu s OLED obrazovkou. | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Přestože Apple vždy produkoval špičkové smartphony, z pohledu svých obrazovek v minulých letech za konkurencí mírně zaostával. Přestože ostatní v čele se Samsungem už několik let používali AMOLED panely, Apple setrvával u běžných LCD, od kterých ale postupně ustupuje (více v článku: Apple skončí s levnějšími LCD pro iPhony. Možná to zničí jednu firmu).

Fotogalerie

Zvrat nastal v roce 2017, kdy Apple fanouškům k desátému výročí uvedení prvního iPhonu nadělil přelomovou „desítku“. iPhone X dostal jako vůbec první telefon od Applu moderní OLED panel, jehož výrobcem a dodavatelem byl právě Samsung.

Loni Apple uvedl hned dva iPhony s tímto typem obrazovky, což vedlo k mnohem vyšší poptávce ze strany kalifornské společnosti. Ta proto svůj dodavatelský řetězec rozšířila o společnost LG, která zajistila dodávku menšího objemu panelů. 

V Číně Samsungu v oblasti OLED roste konkurence

Velice brzy však v iPhonech můžeme vídat také obrazovky od společnosti BOE. Nejde o nijak neznámou společnost, nýbrž obřího producenta LCD displejů a televizních obrazovek, který z pomyslného trůnu největšího výrobce sesadil LG a své impérium nadále rozvíjí.

BOE umí vyrobit i AMOLED panely, které ve velkém dodává třeba značce Huawei. Konkrétně se jedná o 6,4palcové jednotky pro současný top model Mate 20 Pro. Aktuálně je pro Huawei jejich největším dodavatelem, i v této „disciplíně“ totiž předstihla LG.

Společnost nyní navíc rozšířila svou produkční linku v Sečuánsku, kde plánuje vyrábět OLED panely s vestavěným dotykovým senzorem, které označuje jako Y-Octa.

Před integrací dotykového snímače do displeje musely být obrazovky vybaveny speciálním filmem s touto funkčností a navíc také polarizátorem. Zvyšovala se tak jejich tloušťka a dosáhnout celkově štíhlého profilu smartphonu bylo obtížnější. 

Úspěch Samsungu BOE inspiroval

Takový typ panelů umí doposud vyrobit pouze Samsung a pokud v BOE mají potřebný know how i nezbytnou techniku, jihokorejskému gigantovi skutečně může vyrůst velmi nepříjemná konkurence.

Podle nejmenovaných průmyslových zdrojů je to právě velký úspěch, kterého Samsung s obrazovkami s vestavěným senzorem dosáhl, proč se společnost BOE nyní pokouší o totéž. Technická vybavenost linek je údajně na takové úrovni, že spuštění masové produkce nic nebrání.

BOE není pro Apple žádnou neznámou, americká firma totiž panely jejich výroby už nějakou dobu používá v některých modelech iPadů a vybaveny jimi bývají i MacBooky.

Pokud panely Y-Octa budou splňovat nároky Applu a gigant je začne pro příští generace iPhonů skutečně odebírat, dosavadní dominantní role Samsungu může v tomto směru značně oslabit.

Apple je diverzifikací dodavatelů proslulý, jelikož odebíráním stejné součástky z více zdrojů minimalizuje možnou nedostupnost dílu (produkční patálie jen těžko postihnou více dodavatelů současně), a má i větší kontrolu nad cenou komponenty.

Americký gigant je znám také přísnými standardy, kterým musí uchazeč o pozici dodavatele vyhovět. V tomto případě se navíc bavíme o možném dodavateli displejů pro zdaleka nejvýnosnější produktovou linii Applu a tady prostor pro jakýkoli kompromis prakticky neexistuje. 

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Další z rubriky

Toto jsou dva způsoby, jak žít s bezdrátovými sluchátky a nezešílet

Bezdrátová sluchátka s praktickým nabíjením

Bezdrátová sluchátka jsou čím dál oblíbenější. A to nejen proto, že telefony přichází o klasický 3,5mm jack. Z hlediska...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Chtěl být jedničkou, teď analytici Huaweii předpovídají krušné časy

Huawei P30 Pro

Až o čtvrtinu by mohl podle analytiků oslovených agenturou Reuters klesnout společnosti Huawei odbyt smartphonů....

Najdete na iDNES.cz