Až nás budou miliony – v počtu SIM jsme na špičce

aktualizováno 
Ve 22 evropských zemích překročila penetrace mobilů sto procent. Česko přitom není výjimkou, v používání mobilních telefonů totiž patříme mezi světovou špičku. I přesto jsme na devátém místě. Kdo je jednička?

Počet aktivních SIM karet převyšuje v některých státech počty obyvatel | foto: Profimedia.cz

Asi není žádnou novinkou, že v oblasti mobilní telefonie patříme k evropské a vlastně i světové špičce. Čas od času se některá z technologií či služeb objeví u našich operátorů ve světové premiéře. A Češi své mobily milují – jak jinak by mohli mít operátoři zhruba desetimilionového státu více jak 12 milionů zákazníků?

SIM karty najdeme nejen v mobilech

Evropský trend

Česko se svou o něco více než 120% penetrací (počet SIM karet na počet obyvatel) zaujímá deváté místo v Evropě. Na samotné špičce je Lucembursko a Litva, jejichž penetrace ve třetím čtvrtletí roku 2006 překročila 150 %. Třetí příčka patří Itálii s penetrací 131,6 % a následují Řecko a Estonsko.

Naposledy se do exkluzivního klubu připojilo Dánsko, Bulharsko a Černá Hora. U nich si ale musíme počkat, jestli se nejedná jen o sezónní výkyv způsobený předvánočními nákupy.

Na opačném konci se nachází Moldávie a Kosovo s penetrací pod 30 %. I když v případě Kosova je otázka, jestli je možné jej uvádět samostatně – nicméně samotné Srbsko, jehož je Kosovo součástí, se pohybuje na desátém místě od konce s penetrací necelých 75 %. Zajímavé je, že teprve za ním je Monako či Turecko.

Odborníci očekávají další růst

Podle odhadů bude penetrace nad 150 % naprostou samozřejmostí. V Evropě je totiž stále více lidí, kteří mají více než jednu aktivní SIM kartu – aby mohli využívat levnějších nabídek různých operátorů. Jistě každý z nás zná se svého okolí aspoň jedno exota s pěti či více čísly, aby měl opravdu jistotu, že volá nejlevněji, jak to jde. Když zkombinujete různé předplacené tarify všech tří operátorů, dostáváte se na skutečně zajímavé ceny. Jen je otázka, jestli si někdo dokáže udržet přehled.

Ale hlavním důvodem vysoké penetrace nejsou jen lidé s více mobilními čísly. Stále více průmyslových aplikací využívá GSM síť pro komunikaci s okolím, a samozřejmě takováto SIM karta se počítá jako aktivní zákazník mobilního operátora. Připomeňme třeba systémy na hlídání aut (Car Controll a Car Connect), v obou případech je součástí jednotky GSM terminál s vlastní SIM kartou.

SIM karty najdeme nejen v mobilech

Úplně běžně se setkáváme se zařízeními pro dálkové ovládání elektrických spotřebičů prostřednictvím GSM sítě, a samozřejmě drtivá většina zabezpečovacích zařízení v domech nebo podnicích používá GSM síť jako hlavní, nebo alespoň jako záložní komunikaci. Pak jsou tu samozřejmě některé sady do auta s vlastní SIM a řada dalších různých použití.

Reálná penetrace je menší

Ve skutečnosti tak zdaleka neplatí, že mobil má úplně každý obyvatel Česka. Podle odhadů agentur na výzkum trhu je reálná penetrace někde kolem 80 % lidí – stále zůstává zhruba pětina těch, kteří žádný mobil nemají.

Sem pochopitelně patří batolata a malé děti, které ke svým mobilům dorostou, a naopak velmi staří lidé, kteří se novým technologiím brání. A pak samozřejmě pár intelektuálů, kteří se mobilu brání jaksi z principu – ale těm s klidem přenecháme místo v telefonní budce.

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Apple má Česko rád, natočil u nás další reklamu

Reklama Applu na nové hodinky ve stanici pražského metra

Neuplyne rok, kdy by Apple se svým filmovým štábem nezavítal do Česka, evidentně se zde firmě moc líbí. Aktuálně u nás...

Samsung možná přejmenuje své chystané smartphony, spojí prémiové řady

Samsung Galaxy S10+ a Samsung Galaxy Note 10+

Příští rok se už nemusíme dočkat žádného modelu Galaxy S ani Galaxy Note. Je totiž možné, že Samsung obě řady sloučí a...

Apple rekordy nečeká. Odbyt iPhonů v závěru roku se má podobat loňsku

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Nové iPhony sice byly představeny tento týden, ovšem jejich výroba běží na plné obrátky už několik měsíců. Podle...

Najdete na iDNES.cz