Podle studie, která byla na toto téma publikována, se vada srdce jako např. fibrilace síní, projeví skutečně jen u malého procenta uživatelů Apple Watch, které tyto hodinky upozorněním na podezřelou srdeční aktivitu poslaly k lékaři. To poté vede ke zbytečné zátěži na zdravotnický systém dané země, v tomto případě Spojených států.
Nové hodinky od Applu jsou osobním lékařem na zápěstí, změří vše možné |
Studie našla v záznamech klinik z amerických států Arizona, Florida, Wisconsin a Iowa celkem 246 lidí, kteří se dostavili po upozornění od svých hodinek Apple Watch k lékaři. Pouze u 30 z nich však lékaři skutečně odhalili kardiologické onemocnění, zbytek byly tzv. „false positives“, tedy falešné poplachy.
Apple se celkem pravidelně na svých tiskových konferencích vychloubá příběhy uživatelů hodinek Apple Watch, kterým doslova zachránily život. Jak ze studie vyplývá, že je tu zároveň i velká skupina lidí, kteří kvůli senzorům hodinek zatěžují zdravotnická centra.
Zdravotníci mají dlouholeté zkušenosti s lidmi, kteří využívají různá diagnostická zařízení, ovšem chytré hodinky dovedou k lékaři dohnat i uživatele, kteří s takovou možností ani nepočítají. Je pro ně zároveň těžké ignorovat upozornění, že by mohlo být něco špatně s jejich srdcem.
Takových uživatelů bude přibývat, jelikož chytré hodinky jsou stále dostupnější a disponují senzory schopnými odhalit čím dál více zdravotních vad. Vedle Applu mají takové funkce třeba hodinky od Samsungu či Huaweie, jiné umí zjistit i příznaky spánkové apnoe (porucha dýchání při spánku) jako například Withings Scanwatch (více v článku Chytré tak akorát. Tyto hodinky potěší i příznivce klasiky).