Příští Apple Watch by mohly mít displeje z Japonska

  0:08aktualizováno  0:08
Apple postupně přechází na OLED panely a krom iPhonů jimi vybavuje i své chytré hodinky. Watch mají dosud displeje výhradně z produkce LG, ovšem koncem roku by se k této jihokorejské společnosti mohla přidat značka Japan Display, která nedávno ohlásila vstup zahraničních investorů.

Watch Series 4 dosud mají OLED obrazovky od LG. Applu by je v budoucnu ráda dodávala i firma Japan Display | foto: apple.com

Společnost Japan Display se dostala do finančních potíží kvůli strmě klesajícím zakázkám od Applu. Kalifornská firma totiž před dvěma lety začala u iPhonů namísto LCD obrazovek postupně používat modernější OLED jednotky. Ty ovšem nebylo v silách Japonců vyrobit. Pozici hlavního dodavatele panelů pro Apple tak získal Samsung, který je globálním lídrem, co se týče OLED technologie.

Japan Display byla na odběru LCD panelů od Applu enormně závislá, jelikož více než polovina jejích příjmů pocházela právě od této americké společnosti. Kombinace postupného přechodu Applu na OLED ruku v ruce se slabším odbytem iPhonu XR, jediného loňského LCD modelu, přivedla společnost do finanční krize.

Díky zahraničním investorům v čele s China Silkroad Investment Capital firma získala v přepočtu 990 milionů dolarů (zhruba 22,5 miliardy korun) a většina této finanční injekce má být využita k rozšíření produkce OLED displejů.

V první etapě hodinky, následně iPhony

Podle agentury Reuters firma sice už má menší linku na tyto panely na východě Japonska, ovšem spolu s novými akcionáři plánuje vybudovat zcela nové produkční centrum v Číně. To si vyžádá investici přibližně 200 miliard jenů, v přepočtu zhruba 40 miliard korun.

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple Watch dominují segmentu chytrých hodinek. Na fotografii dosud nejnovější...

Japan Display využívá k produkci OLED mírně odlišné výrobní metody a zařízení než Samsung, čímž eliminuje riziko možného zneužívání patentů, které drží právě konkurence.

Malé displeje pro Apple Watch bude japonská společnost zřejmě schopna vyrábět už na stávajících linkách v Japonsku. Obliba chytrých hodinek Applu, které v segmentu jednoznačně vévodí, stále stoupá a loni jich Apple odběratelům dodal přes 22 milionů (více viz. Apple válcuje trh chytrých hodinek. Loni prodal každé druhé).

Analytik: správná, ale trnitá cesta

Dalšího dodavatele by Apple jistě uvítal a pokud Japan Display zvládne vybudovat v Číně zamýšlené produkční centrum, časem by opět mohl Applu dodávat i obrazovky pro iPhony. To je nicméně ještě hudba poměrně vzdálené budoucnosti a navíc dosti nejistá.

Ředitel analytické společnosti IHS Markit Hiroshi Hayease pro Reuters uvedl, že se Japan Display se svými ambiciózními plány bezpochyby vydává správným směrem, ovšem jejich realizace nebude jednoduchá.

Doplnil také, že trh s chytrými hodinkami a náramky rok od roku bobtná a loni zaznamenal meziroční nárůst o 42 procent. Celkem tak bylo do zařízení této kategorie potřeba 149 milionů displejů.

 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Další z rubriky

Huawei dostal výjimku i na aktualizace. Ale jen na několik týdnů

Ilustrační snímek

Huawei může příští tři měsíce kupovat součástky od amerických firem a po stejnou dobu budou jeho telefony dostávat i...

Překročí naše představy. Blíží se revoluce v designu smartphonů

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Několik lidí stojících za úniky informací ohledně nových smartphonů se shodují, že letos nás čeká ještě jeden přelom v...

Luxusní značka vymyslela, k čemu je displej od výrobce ošklivého mobilu

Luxusní kabelka Louis Vuitton má v sobě zabudované dva ohebné displeje

Ohebné displeje jsou horkým zbožím, které chce proniknout hned do několika různých tříd produktů. Svou cestu si našel...

Najdete na iDNES.cz