Apple se propadl o třetinu. Prodal 26 milionů iPhonů za kvartál

  12:37aktualizováno  12:37
Druhé čtvrtletí letošního roku skončilo pro Apple zklamáním. Prodalo se asi o 9 milionů iPhonů méně než v předchozím čtvrtletí. I tak ale na poli smartphonů porazil Nokii na hlavu. Do stále větších problémů se propadá také další tradiční výrobce RIM. Již druhé čtvrtletí je ve ztrátě, tentokrát více než půl miliardy dolarů.

Apple prodal o 9 milionů iPhonů méně, přesto zůstává velmi ziskový. Ilustrační snímek. | foto: apple.com

Zdálo se, že růst prodejů iPhonů se nedá zastavit. Ve druhém čtvrtletí firma Apple dokonce myslela na hranici 40 milionů prodaných telefonů. Místo toho přišla chladná sprcha. Po iPhonu sáhlo "jen" něco přes 26 milionů lidí na celém světě. Meziročně ale prodeje naopak vzrostly.

To znamená kvartální propad o více než 9 milionů kusů. Mohlo by se tak zdát, že Apple ztrácí dech. Důvod k panice v Silicon Valley ale  určitě nemají. I přes očekávaný dobrý výsledek Samsungu si totiž Apple podle všeho udrží pozici nejziskovějšího výrobce mobilních telefonů.

Apple: 26 milionů iPhonů, Nokia: 10,2 milionu všech smartphonů

Zajímavé porovnání přináší výsledky Applu a Nokie za poslední čtvrtletí. Apple prodal 26 milionů kusů jediného modelu, Nokia 10,2 milionu všech smartphonů. Z toho byla stále většina přístrojů se skomírajícím systémem Symbian, s kterým už značka dále nepočítá. Výsledky Nokie najdete zde.

Dobrou zprávou pro Apple je, že tržby za iPhone se propadly téměř identicky s počtem prodaných kusů. Zatímco počet prodaných iPhonů se v kvartálním srovnání snížil o 26 procent, tržby poklesly o 28 procent. V přepočtu se tak tržby z jednoho prodaného iPhonu snížily o 23 amerických dolarů (asi 488 korun). Ovšem hodnotu 624 dolarů (asi 13 233 korun) za kus může většina výrobců Applu závidět. V meziročním srovnání se navíc prodeje i tržby zhruba o čtvrtinu zvýšily.

Nižší prodej iPhonů je vyvážen výrazným zvýšením prodejů iPadů. Těch se prodalo více než 17 milionů, což je nárůst o více než 5 milionů ve srovnání s předchozím čtvrtletím.

Menší zájem mají uživatelé také o stolní počítače od Applu (prodalo se přes milion kusů), ale tento propad vyrovnal mírně vyšší prodej notebooků (přes 3 miliony kusů). O necelý milion méně prodal Apple také iPodů.Na iPadech a iPhonech ale dokáže Apple vydělávat dost.

Celkové tržby Apple tak těsně překročily hranici 35 miliard dolarů. Zdá se, že Apple tak na poli mobilních telefonů dosáhl stropu růstu.

Apple prodal o 9 milionů iPhonů méně, přesto zůstává velmi ziskový.

Tradičním výrobcům se nedaří. RIM prodělal čtyřikrát víc

 Do stále větších problémů se propadá také další tradiční výrobce RIM, který je již druhé čtvrtletí ve ztrátě, tentokrát více než půl miliardy dolarů.

Trh s chytrými telefony prodělal zajímavou změnu. Výrobci, kteří byli na tomto trhu silní před nástupem iPhonu, výrazně ztrácejí. Projevuje se to na HTC, ale nejvýrazněji na Nokii a RIM, kanadském výrobci přístrojů BlackBerry.

Ten s nástupem chytrých telefonů a mobilního internetu ztratil svou hlavní konkurenční výhodu, propracovaný systém pro práci s e-maily a organizací času na mobilu. To dnes zvládne skoro každý smartphone. Systém RIM se sice pyšní vyšší bezpečností, ale to není pro velkou část uživatelů rozhodující argument.

Výrobce telefonů BlackBerry je ve ztrátě již druhé čtvrtletí za sebou. Prodělal

Zájem o přístroje BlackBerry tak poměrně rychle klesá a RIM se usilovně snaží najít novou tvář. Nemá už moc času. Ve druhém čtvrtletí roku 2010 společnost vykázala zisk 768 milionů dolarů (16,3 miliardy korun) a za stejné období loni to bylo 695 milionů dolarů (14,7 miliardy korun).

Letos se ale firma propadla do provozní ztráty 518 milionů dolarů (11 miliardy korun). To je meziročně propad o více než miliardu. Navíc již v minulém čtvrtletí zaznamenal RIM ztrátu 125 milionů dolarů (2,7 miliardy korun).

Počet prodaných BlackBerry se poprvé od konce roku 2009 dostal pod hranici 10 milionů kusů. Ve druhém čtvrtletí letošního roku sáhlo po této značce jen 7,8 milionu zákazníků. To je v kvartálním srovnání propad o 3,3 milionu kusů a v meziročním dokonce o téměř 5,5 milionu kusů. 

Autor:
  • Nejčtenější

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Nejlevnější neomezená data má T-Mobile. Už neskrývá původně tajný tarif

Nové tarify včetně těch bez datového omezení představil T-Mobile už koncem srpna, od září pak na svém webu nabízel dva...

Patří mezi nejlepší mobily na světě. Mají radar a vyfotí i noční oblohu

Podle očekávání představil Google své nové mobilní telefony Pixel 4. Přístroje, o kterých už úniky informací prozradily...

Apple trefil jackpot. Levnější iPhone 11 je prodejní trhák

Nová generace iPhonů nejen mezigeneračně nezdražila, nástupce základního modelu dokonce zlevnil. A je to trefa do...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Toto jsou tři nejlepší smartphony. Ale jen dva si můžete koupit

Světovým trhům vládne trojice Apple, Samsung a Huawei. A každá z těchto značek už má premiéru letošních špičkových...

V Praze se otevírá nová mobilní speciálka. Láká na iPhone 8 za polovic

Společnost Mall v sobotu 19. října odpoledne otevře v pražských Holešovicích svou první specializovanou prodejnu se...

Alza začíná vykupovat staré iPhony. Bazarové zboží bude i prodávat

Alza v pilotním projektu zkouší výkup mobilů. Zatím jen na jedné pobočce, pro jednu značku přístrojů, pouze pro...

Huawei možná uzme vrcholnému samsungu jeho výsadu

Skládací Huawei Mate X zamíří na trh sice až v říjnu, a to nejdříve na domácí čínský, ale společnost již kuje plány na...

TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery
TIPY NA PODZIM: Knížky, které vám zpříjemní chladné večery

Knížka, deka, čaj... zní to jako klišé, ale pořád jde o jednu z nejlepších trojic, se kterými můžete strávit podzimní večer.

Najdete na iDNES.cz