

Apple se loni přestěhoval do nového sídla. Monstrózní areál doplňuje návštěvnické centrum. Skvělá designová budova provede návštěvníky novým areálem firmy. V obchodu si zájemci mohou koupit drahé suvenýry. Areál jsme navštívili.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Staré sídlo Applu v Cupertinu už nestačilo, a tak se Apple po dlouhých přípravách a čtyřech letech stavby přestěhoval do nového areálu. Jmenuje se Apple Park a leží nedaleko původní centrály. (Agenturní foto z loňského dubna)
Autor: Getty Images
Cupertino patří do takzvaného Silicon Valley, technologického pupku světa. Najdete ho na západním okraji San José, na druhou stranu se zástavba táhne v podstatě až na jižní okraj San Franciska. Technicky je to ale souměstí jednotlivých měst. V nedalekém sousedství Apple Parku najdeme i centrálu Googlu nebo Facebooku a mnoha dalších známých firem. (Agenturní foto z loňského dubna)
Autor: Getty Images
Apple sídlí v převážně obytné zástavbě. Přestože je hlavní budova obrovská – kruhový objekt má v průměru téměř 500 metrů a je větší než Pentagon – tak ve skutečnosti je dobře ukrytá za zelení a z ulice není moc dobře vidět. Přestože v některých místech pojedete přímo vedle ní. (Agenturní foto z loňského dubna)
Autor: Getty Images
Díky maskování zelení a jen čtyřem nadzemním podlažím nepůsobí areál tak mohutně jako jiné mnohem menší kancelářské budovy v oblasti na sever od Apple Parku. Nízké jsou i jiné kancelářské budovy v okolí, většinu okolní zástravby pak tvoří rodinné domy. Obvykle přízemní a spíš menší, na mohutná rodinná sídla známá z amerických filmů a seriálů nenarazíte. Zde pohled z terasy návštevnického centra, odkud je Apple Park vidět asi nejlépe.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Apple otevřel své nové sídlo loni v dubnu, ale dokončené ještě není, práce stále pokračují. V každém případě při porovnání loňských fotografií a aktuálního stavu je patrné, že zahradnické práce považoval Apple za velmi důležité a areál rozhodně nevypadá, že to ještě před rokem byla převážně holá planina.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Budova je rozdělená na tři části, odděluje je schodiště, což jsou jediné neprůhledné prvky stavby. Malé parkoviště je vedle budovy, ale to hlavní je v podzemí a pojme 700 aut. Což se zdá hodně, ale ve špičce to může být tak akorát. Zájem fanoušků značky o návštěvu je značný.
Autor: Mobil.iDNES.cz
V jedné části návštěvnického centra je kavárna, uprostřed je prodejna a v poslední části si návštěvníci mohou virtuálně prohlédnout celý Apple Park.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Do centrály Applu se turista nedostane, k tomuto účelu je zde návštěvnické centrum. Stojí přes ulici (Tantau Avenue) a samo o sobě je to architektonický skvost. Stavba kombinuje sklo, dřevo a beton, s tím, že vnější stěny jsou skleněné a v rozích zaoblené. Okolo budovy jsou pak vysázené olivovníky.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Je zde jen velká maketa celého areálu a obsluha, která rozdává iPady s aplikací, která využívá rozšířenou realitu.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Samotná maketa je bez detailů, bez barev, jen ukazuje rozmístění jednotlivých budov na pozemku.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Stačí tablet namířit na místo na maketě Apple Parku a na displeji se zobrazí barevná animace konkrétní části.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Aplikace není jen statická, lze si jednotlivá patra otvírat a prohlížet si budovy zevnitř.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Aplikace funguje, ale stoprocentní to není. V každém případě je vše zdarma, ochotná obsluha vše předvede, takže si s tím poradí i technický antitalent. Na druhou stranu takových v návštěvnickém centru mnoho nebude, většina návštěvníků si vše dokumuntuje svými iPhony a jsou to fandové značky.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Aplikace ukáže i animace větrání budovy či využití solárních panelů na střechách.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Budova je dotažená do nejposlednějšího detailu a jednotlivé fragmenty jsou opravdu hezké. Jako třeba schodiště.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Terasa na střeše je volně přístupná, zájemci si zde mohou posedět nad kávou z kavárny nebo si jen tak sednout a kochat se výhledem na hlavní budovu Apple Parku.
Autor: Mobil.iDNES.cz
V centrální části návštěvnického centra je Apple Store s nabídkou všech produktů Applu a navíc se zde prodávají suvenýry, které jinde běžně k dostání nejsou.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Můžete si pořídit třeba třičko s logem Applu nebo Apple Parku. Cena příliš lidová není, tričko stojí 40 dolarů plus daň, v přepočtu tedy asi 900 korun.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Levnější je sada pohlednic za 20 dolarů (asi 450 korun).
Autor: Mobil.iDNES.cz
Nebo nákupní látková taška za 25 dolarů (asi 560 korun).
Autor: Mobil.iDNES.cz
Apple myslí i na nejmladší fanoušky, body pro batolata stojí 20 dolarů. V nabídce jsou i čepice a další drobnosti.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Nám se líbila luxusní kniha mapující obrazem historii produktů Applu. Ovšem cena 300 dolarů (asi 6 800 korun) nás odradila. Menší varianta je o třetinu levnější.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Hned za plotem návštevnického centra začíná obytná zástavba. Na zahrádkách dozrávají pomeranče, letošní zima je nebývale mírná, začátkem ledna zde bylo přes 20 stupňů. Na druhou stranu prý nepršelo přes 100 dnů, poprvé se déšť objevil až 4. ledna.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Pro zarytého fanouška Applu je návštěva centrály v kalifornském Cupertinu v podstatě povinnost. Takový výlet není levnou záležitostí, letenka, hotely a auto (bez něj je cestování v USA poměrně obtížné, ale v aglomeraci San Francisko/San José to jde) vyjdou odhadem na 30 000 korun. V rámci turistické cesty po Kalifornii je to však zajímavá bezplatná zastávka, kterou můžeme doporučit každému, koho zajímá moderní technika a architektura.
Autor: Mobil.iDNES.cz