Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

FBI prolomila zabezpečení iPhonů střelce z Pensacoly. Způsob však tají

  0:18
Americký Federální úřad pro vyšetřování informoval, že po měsících pokusů prolomil zabezpečení iPhonů střelce z námořní základny ve floridské Pensacole. Už v lednu přitom požádal Apple o součinnost při vyšetřování, ten však poskytl jen dostupná data z iCloudu. FBI je na Apple pořádně naštvaná.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Jedenadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání na americké námořní základně Pensacola na Floridě, kde procházel výcvikem, zastřelil loni v prosinci tři lidi a dalších osm včetně dvou zástupců šerifa zranil. V lednu proto vyšetřovatelé požádali Apple o odblokování dvou iPhonů (modelů 5 a 7) údajně patřících střelci. Americký ministr spravedlnosti William Barr už tehdy prohlásil, že součinnost Applu je nedostatečná. Firma podle něj federálním agentům neposkytla žádnou podstatnou pomoc. Apple se ovšem proti tomu ohradil, FBI poskytl technickou pomoc a předal veškerá data, k nimž měl přístup (více viz FBI to zkusila znovu. iPhony střelce z floridské základny Apple neodemkl).

Barr a ředitel FBI Christopher Wray jsou však přesvědčeni, že postoj Applu výrazně ztížil práci federálních agentů. Oba se podle portálu The Verge shodli, že šifrování zařízení střelce vážně narušilo vyšetřování. Zabezpečení se FBI podařilo prolomit až po měsících pokusů, a to údajně zcela bez pomoci Applu. Na základě v nich nalezené komunikace pak střelce spojili s teroristickou organizací Al-Káida. Nutno ovšem podotknout, že již v únoru se k prosincovému útoku na námořní základně přihlásila její jemenská odnož.

„Díky skvělé práci FBI – a ne díky Applu – se nám podařilo odemknout Šamráního telefony,“ informoval Barr v pondělí 18. května. Bědoval přitom nad zbytečnými průtahy a promrháním spousty finančních prostředků, které ve výsledku zaplatí daňoví poplatníci.

Wray pak lamentoval nad zbytečným zatěžováním státních úředníků, kteří i během koronavirové pandemie museli vynakládat velké úsilí k získání potřebných důkazů, které by jim měly být na základě dřívějšího soudního povolení zpřístupněny bez průtahů. Pravděpodobně narážel na rozhodnutí amerického soudu z února 2016, kdy bylo Applu nařízeno, aby FBI pomohl s odblokováním telefonu střelce z kalifornského San Bernardina (více viz Odblokujte iPhone střelce z Kalifornie, nařídil soud Applu. Ten odmítl).

Mohli jsme přijít o cenné důkazy, lamentuje FBI

Šéf FBI vyjádřil rozhořčení i nad tím, že během několikatýdenních průtahů způsobených nedostatečnou součinností Applu mohli potenciální Šamráního spolupachatelé vymazat všechny důkazy, čímž by federálním agentům zabránili spojit ho s konkrétní teroristickou organizací. Podle ministra Barra má pak postoj Applu vážný dopad na veřejnou i národní bezpečnost a je proto nepřijatelný.

FBI to zkusila znovu. iPhony střelce z floridské základny Apple neodemkl

„Touha společnosti Apple poskytovat soukromí svým zákazníkům je pochopitelná, ale ne za každou cenu. Neexistuje žádný důvod, proč společnosti, jako je Apple, nemohou navrhovat své spotřebitelské produkty a aplikace tak, aby umožňovaly soudně oprávněný přístup donucovacích orgánů při zachování velmi vysokých standardů bezpečnosti dat,“ uvedl.

Apple dlouhodobě odmítá vytvoření takzvaných „zadních vrátek“. Trvá na tom, že je nemožné vytvořit nástroj, u kterého by nehrozilo, že by mohl padnout do nesprávných rukou. Společnost nicméně podle dřívějších informací agentury Reuters po stížnostech FBI upustila třeba od úplného šifrování záloh dat na iCloudu. Právě tato data, jsou-li dostupná, společnost vyšetřovatelům předává. Odmítá však jakkoli ohrozit „nedotknutelnost“ samotného úložiště v iPhonech.

Barr je ovšem přesvědčen, že i Apple je schopný stejně jako mnohé jiné technologické společnosti vytvořit takový produkt, který nejen chrání uživatelská data, ale v případě potřeby na základě soudního příkazu umožní donucovacím orgánům přístup k datům důležitým pro vyšetřování.

Uživatelská hesla neukládáme, brání se Apple

FBI nikterak nekonkretizovala způsob, jakým se agentům podařilo oba střelcovy iPhony prolomit. Wray uvedl pouze to, že použitá metoda nebude použitelná pro další vyšetřování. Technika, kterou FBI vyvinula, má prý velmi omezené použití a není řešením problému s Applem. Nutno podotknout, že iPhony se standardně po deseti neúspěšných pokusech o jejich odemčení kompletně smažou.

Apple v aktuálním prohlášení, v němž loňský útok na námořní základně odsoudil, i nadále trvá na tom, že „zadní vrátka“ nejsou dobrou cestou a mohou být hrozbou pro národní bezpečnost. Odmítl rovněž nařčení z nedostatečné pomoci vyšetřovatelům: „Klamná tvrzení o naší společnosti jsou výmluvou k oslabení šifrování a dalších bezpečnostních opatření, která chrání miliony uživatelů a naši národní bezpečnost.“

Odblokujte iPhone střelce z Kalifornie, nařídil soud Applu. Ten odmítl

Společnost mimo jiné v prohlášení uvedla, že přístupové kódy uživatelů neukládá na žádném serveru a nemá tudíž žádnou možnost zařízení chráněné heslem odemknout. Nemá tak možnost se do telefonů či jejich kompletních záloh na iCloudu jakkoli dostat.

Přesný způsob, jakým prolomila zabezpečení iPhonu jednoho z pachatelů útoku v kalifornském San Bernardinu, nezveřejnila FBI ani v roce 2016. Úřadu tehdy prý pomohla třetí strana, daňové poplatníky tato pomoc přišla na více než 1,3 milionu dolarů, tedy v přepočtu více než 30 milionů korun (více viz Odblokování iPhonu nás stálo přes milion dolarů, naznačil šéf FBI).

Prolomit zabezpečení může utajovaný spyware

Zatímco i nad aktuálně použitou metodou zůstává viset otazník, tak vyšetřovatelé mají v ruce možná jeden patrně mocný nástroj. Server NBC News totiž přinesl informaci o zhruba rok utajovaném spywaru, díky němuž není nutné „násilně“ prolamovat přístupový kód. Software společnosti Grayshift s názvem Hide UI podle dvou nejmenovaných lidí dokáže sledovat zadávání přístupového kódu.

Patrně jde o jeden z policejních nástrojů, od zmíněné společnosti totiž orgány činné v trestním řízení nakupují zařízení známé jako GrayKey (více viz Tato krabička prý odemkne každý iPhone. Úřady bude stát 310 tisíc). Tyto nákupy přitom podléhají dohodě o mlčenlivosti, což je patrně i hlavní důvod, proč se o tomto spywaru hovoří právě až v souvislosti s prolomením Šamráního iPhonů.

Policie strčila podezřelému jeho iPhone před obličej, čímž ho odemkl

Podle člověka obeznámeného se situací je totiž uhodnutí přístupového hesla nejběžnějším způsobem, jak se donucovací orgány dostanou do iPhonu podezřelého. Lidé činní v trestním řízení se prý spoléhají právě na společnosti jako Grayshift či Cellebrite, které hledají jakoukoli chybu na straně Applu k vytvoření nástroje, díky kterému lze obejít bezpečnostní funkce iPhonu.

Apple se k této problematice odmítl vyjádřit. Stejně odmítla existenci spywaru Hide UI komentovat i společnost Grayshift. Nechala se nicméně slyšet, že pracuje na tom, aby používání vyvíjené technologie bylo legální. Jenže i Hide UI má velmi zásadní omezení. Spyware je totiž nutné do telefonu podezřelého nainstalovat, je tedy nutné jej nejprve zabavit a následně vrátit. Právě zde vyšetřovatelům pomůže již zmíněný GrayKey. A to i v budoucnosti. Hide UI totiž přístupový kód uloží do textového souboru, který lze při každém dalším přípojení telefonu ke „kouzelné krabičce“ extrahovat a urychlit tak zpřístupnění uživatelských dat v telefonu podezřelého.

Autor:
  • Nejčtenější

Byla to fuška, ale našli jsme ideální laciný smartphone. Jinak je to bída

Přestože teoreticky umí nejlevnější a nejdražší smartphony to samé, co umožňuje operační systém, tak v praxi to je jako...

Česká specialita předplacených SIM karet vadí policii. Pro zákazníky je výhodou

Premium Jsou sice tak trochu v pozadí tarifní nabídky, to však neznamená, že by nebyly ničím atraktivní. Před 26 lety se díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O2 zcela mění své tarify. Každý dostane neomezená data na několik dnů

Noví i stávající zákazníci O2 si od 1. června budou vybírat z nových tarifů. Ty současné končí. Bonusem nových jsou...

Katastrofy i konec byznysu. Toto jsou největší průšvihy mobilních značek

Výrobci smartphonů nejsou neomylní. Někdy udělají chybu a znemožní se před celým světem, jindy se nastřádá taková...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Papírová fotka za deset korun. Vyzkoušeli jsme tiskárnu k mobilu

Domácí tiskárna na fotografie od Xiaomi představuje rychlou a snadnou metodu, jak si pohodlně naplnit klasické album...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Výrobcům mobilů se tyto výsledky líbit nebudou. Tedy až na Xiaomi

Z mnoha důvodů je mobilní trh v útlumu. Nejvýraznější je to v Evropě, kde se jakž takž v prvním čtvrtletí 2023 dařilo...

Katastrofy i konec byznysu. Toto jsou největší průšvihy mobilních značek

Výrobci smartphonů nejsou neomylní. Někdy udělají chybu a znemožní se před celým světem, jindy se nastřádá taková...

Co nás čeká v příští verzi systému pro iPhony? Chystá se deníček aktivity

Vývojářská konference Applu se kvapem blíží a s ní i odhalení nové verze operačního systému iOS 17. Apple zatím dost...

Potvrdili zákaz TikToku a uživatelům se to nelíbí. Ženou stát k soudu

Zákonodárci americké Montany v polovině dubna odsouhlasili zákaz TikToku, návrh zákona poté putoval ke guvernérovi...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...