(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Milionový podvod. Studenti u Applu reklamovali tisíce falešných iPhonů

  • 77
Dva čínští studenti podle amerických úřadů v roce 2017 zneužívali výměnný program Applu, který je standardní součástí záruky. Reklamovali totiž tisíce údajně vadných iPhonů, ve skutečnosti šlo o čínské padělky. Škody šly do statisíců dolarů.

Yangyang Zhou a Quan Jiang, kteří ve Spojených státech pobývají na studentská víza, měli podle vyšetřovatelů na jaře 2017 propašovat z Číny do USA tisíce padělaných iPhonů. Ty pak reklamovali u Applu a dožadovali se jejich opravy nebo výměny s tím, že přístroje nejdou zapnout.

V takovém případě nemají zaměstnanci Apple Storu jak ověřit pravost zařízení či jej opravit, zahájí se tedy proces výměny. Studentům navíc stačilo tvrdit, že reklamované zařízení je v záruce. Apple totiž při reklamaci produktu v záruční lhůtě standardně doklad o koupi nepožaduje. Není to však pravidlem, zaměstnanci si jej mohou v případě pochybností vyžádat. Čínští studenti tak patrně žádné podezření nevzbuzovali.

Nicméně společnosti vysoký počet reklamací neunikl, již v létě 2017 tak Jianga opakovaně vyzvala, aby svého konání zanechal. Výzvy zůstaly ovšem bez reakcí, a to i ty od celní správy, v nichž se celníci dožadovali vyjádření k více než pěti zabaveným zásilkám z Číny.

Do té doby se však studentům podařilo u Applu už reklamovat celkem 3 069 falešných iPhonů, v téměř polovině případů úspěšně. Podle portálu Phonearena měli podvodem získat 1 493 pravých iPhonů. Apple celkovou škodu odhaduje na 895 800 dolarů, tedy v přepočtu na zhruba 20,5 milionu korun.

Pravé iPhony si však studenti nenechávali, všechny kusy putovaly zpět do Číny. Tam byly se ziskem prodány. Finanční podíl pro studenty byl zaslán nejprve na účet matky Quana Jianga, ta jej následně převedla na jeho účet, k němuž měl v USA přístup.

Každý ze studentů měl podle vyšetřovatelů v podvodu vlastní roli. Zatímco Zhou se staral o logistickou část, tedy vyzvedával zásilky z Číny s falešnými iPhony a odesílal zpět již vyměněné kusy, Jiang vyřizoval reklamace s Applem. A to jak osobně, tak online.

Zhou byl americkým federálním soudem obviněn z nezákonného vývozu zboží, Jiang pak z nezákonného obchodování s padělaným zbožím a ze spáchání podvodu. Oba studenti nicméně shodně tvrdí, že neměli ponětí o tom, že by v zásilkách z Číny měly být padělky.