iPhone 11 Pro patří k nejlepším smartphonům na trhu. A také mezi vůbec...

iPhone 11 Pro patří k nejlepším smartphonům na trhu. A také mezi vůbec nejdražší. | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Apple má problém. Displeje nových iPhonů se prý velmi snadno poškrábou

  • 161
Apple novým iPhonům nedopřál jen nejmodernější hardware, mezigeneračně vylepšil i konstrukci. Vedle zvýšené voděodolnosti prý displej překryl tím vůbec nejodolnějším sklem. Praxe to nepotvrzuje – uživatelé si začínají stěžovat, že sklo je značně náchylné k poškrábání.

Dosud Applu nová generace iPhonů dělala radost. Poptávka je totiž v porovnání s loňskou edicí značně vyšší a základní model s nižší cenou se ukazuje být správným receptem na zvýšení tržního podílu v Číně i Indii. A přesně to byl hlavní záměr výrobce, který jinak ke slevám přistupuje jen výjimečně.

Jenže v posledních dnech přibývá stížností majitelů novinek, které výrobci mohou způsobit pořádné vrásky. Uživatelé si zoufají nad stavem krycího skla displeje. Na něm se totiž podle diskuzí na oficiálních stránkách výrobce objevují škrábance mnohdy doslova po několika hodinách používání.

Poškrábaný displej iPhonu 11

„Na displeji mám viditelné praskliny/škrábance, které se objevily z ničeho nic. Telefon nespadl ani neprodělal jinou nehodu. Nehtem je cítit drobná mezírka na povrchu. Skutečně to vypadá na důsledek výrobní vady, škrábance se objevily po jednom dni používání,“ popisuje svou zkušenost uživatel s přezdívkou cperdue. 

Poškrábaný displej iPhonu 11

Uživatel simlysimpler přidává fotografii displeje, který nehyzdí škrábanec, ale spíše otlak prstu. Na rozdíl od otisku však na místě zůstává a je tedy mnohem rušivějším elementem než škrábanec. Doplňuje, že se již obrátil na technickou podporu, ale zatím neví, jaké bude řešení. iPhony používá již od první generace, na displej prý nikdy nelepil ochranné fólie a přesto neměl obrazovku nějak výrazněji poškrábanou.

„Mám stejný problém. Na iPhonu 11 Pro Max se objevil velký škrábanec po pouhém dni a půl používání. Nevím, kde se tam vzal. Večer jsem telefon odložil na noční stolek a ráno si škrábance všiml. Navštívil jsem značkovou prodejnu, ale můj pohled na věc je nezajímal. Opravu vyčíslili na 360 eur, nebo na 29 eur v případě předplacené služby Apple Care,“ líčí zkušenost s čerstvým top modelem iPhonu uživatel s nickem aichamorro.

Podobně zamítavého stanoviska se dostalo i majiteli iPhonu 11 Pro z Polska. „Bylo mi řečeno, že Apple krycí sklo za nové nevymění, protože to v podobných případech nedělal ani v minulosti. S žádným jiným iPhonem jsem takový problém neměl. Škrábanec přišel odnikud. Telefon mi nespadl, nebyl v kapse spolu s klíči ani ničím podobným. Jsem velmi opatrný, přesto mám po pouhých několika dnech na čelním skle dva pěticentimetrové škrábance, prasklinu na boku a menší oděrky na dalších místech. Telefon jsem poslal do značkového servisu. Budu velmi zklamaný, pokud mi jej nevymění,“ zoufá uživatel pod jménem Tomasz Gasior.

Desítky případů na fóru, může jich být však mnohonásobně víc

Podobných případů jsou v příslušném vláknu diskuzního fóra desítky. Drtivou většinu přitom spojuje srovnávání současné edice s minulými generacemi. Uživatelé se shodují, že předchozí verze iPhonů vypadaly i po několika letech používání lépe než nové jedenáctky několik dnů po koupi.

Jak je na tom náš model?

Redakční testovací model iPhonu 11 Pro za několik týdnů používání také nasbíral pár malých, hodně obtížně viditelných škrábanců, což se dá očekávat u jakéhokoliv současného smartphonu. Z našeho pohledu tak problematické sklo tohoto modelu není. Jako větší problém vidíme fakt, že zatímco konkurenti jako Samsung či Huawei lepí na své prémiové modely hned v továrně krycí folii, u iPhonu musíte na takovou ochranu myslet sami.

Krycí skla pro nové iPhony dodává společnost Corning, které Apple nedávno poskytl 250 milionů dolarů na vývoj další generace Gorilla Glass. Snahou samozřejmě je vyrobit sklo s velmi tvrdým povrchem, které navíc odolá i pádům. Jenže toho je v praxi takřka nemožné docílit a nové iPhony jsou toho jasným důkazem. Sklo zřejmě lépe absorbuje pády, ovšem tvrdost se zdá být nižší než u loňské generace.

Vzhledem k tomu, že poškození uživatelé jsou evidentně z různých koutů světa, tak to nevypadá na vadnou emisi přístrojů, ale skutečně spíše na vlastnost použitého skla.

Apple zatím k problému nevydal žádné oficiální stanovisko. Četnost případů ovšem dává tušit, že pomyslné strkání hlavy do písku nebude řešením a kauza poškrábaných displejů sama od sebe nevyšumí. Situaci budeme dále sledovat.