Evropská komise (EK) nařídila americké firmě Apple, aby zpřístupnila svá zařízení ostatním poskytovatelům služeb. Uvedla to v dnešní tiskové zprávě. Počítače, mobilní telefony a další elektronická zařízení této firmy dosud fungovaly jako takzvaný uzavřený ekosystém, kde byl Apple výrobcem zařízení i poskytovatelem veškerého softwaru.
Komise, která mimo jiné plní funkci evropského antimonopolního regulátora, dodala, že se snaží Applu pomoci podrobným popisem opatření, která po něm chce. Podle Applu rozhodnutí poškodí uživatele a pomůže jeho konkurenci. To potvrzují i bezpečnostní experti, kteří poukazují na to, že uzavřený ekoystém Applu je méně náchylný na bzpečnostní problémy.
Rozhodnutí jsou právně závazná a Apple je povinen vyjmenovaná opatření zavést. V případě nedodržení firmě hrozí pokuty. Tímto rozhodnutím pouze uplatňujeme právní předpisy a poskytujeme regulační jistotu jak společnosti Apple, tak vývojářům,“ uvedla místopředsedkyně EK Teresa Riberová.
Produkty třetích stran jako ty originální od AppluNařízení by mělo umožnit stejnou funkcionalitu zařízení od libovolného výrobce, jaké mají podobné produkty přímo nabízené Applem. Ten samozřejmě mnoho věcí sám produkuje, například chytré hodinky nebo sluchátka. Ale má i nasmlouvané výrobce třetích stran, kterým umožňuje plnou podporu. Bez licence a poplatků se to však neobejde. Nové nařízení ekosystém Applu otevře všem výrobcům, jejichž produkty se budou moci chovat stejně jako ty originální od Applu. |
„Je to špatné pro naše produkty i pro naše evropské uživatele. Budeme nadále spolupracovat s Evropskou komisí, abychom jí pomohli pochopit naše obavy jménem našich uživatelů,“ sdělil Apple agentuře Reuters.
EK přijala vůči Applu dvě rozhodnutí podle nařízení o digitálních trzích (DMA). Cílem je umožnit „hlubší a plynulejší integraci produktů třetích stran s ekosystémem Apple“, což povede k širšímu výběru produktů pro evropské spotřebitele, uvedla unijní exekutiva.
První rozhodnutí se týká devíti funkcí operačního systému iOS pro konektivitu, jež jsou primárně využívány pro propojení chytrých telefonů se zařízeními jako chytré hodinky, sluchátka nebo televize. Výrobci zařízení a vývojáři aplikací mají podle EK získat lepší přístup k funkcím iPhonu pro interakci s těmito zařízeními, jako například zobrazování notifikací na chytrých hodinkách, dále rychlejší přenos dat a jednodušší nastavení zařízení. Připojená zařízení všech značek tak mají lépe fungovat s telefony iPhone.
Druhé nařízení se zaměřuje na transparentnost procesu, který Apple vytvořil pro vývojáře, kteří řeší propojení s funkcemi telefonů iPhone a tabletů iPad. Zahrnuje lepší přístup k technické dokumentaci funkcí, které dosud nebyly třetím stranám k dispozici, včasnou komunikaci a aktualizace a předvídatelnější harmonogram pro posuzování žádostí o kompatibilitu a propojení zařízení.
Firmám porušujícím nařízení DMA může Evropská komise vyměřit pokutu ve výši až deseti procent jejich celosvětového ročního obratu. V případě opakovaného porušení může pokuta činit až 20 procent obratu. Cílem DMA je omezovat moc velkých technologických společností a umožnit větší konkurenci na trhu.