O mimořádných událostech se Pražané dozví i z aplikace záchranářů

  16:07aktualizováno  16:07
Informace o mimořádných událostech se Pražané od středy 15. května dozví také prostřednictvím aplikace Záchranka. Pražský magistrát společně se záchranáři na nové službě spolupracuje s Nadací Vodafone. Výběr zasílaných informací bude na magistrátním krizovém štábu.

Rozšíření aplikace Záchranka. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

„Jde o užitečnou aplikaci, která může vhodně doplnit informování občanů o mimořádných událostech. Informace do aplikace budou vkládat naši zaměstnanci operačního střediska krizového štábu, kteří slouží ve dvanáctihodinových směnách. Vedle bezpečnostního portálu hlavního města se tak jedná o další kanál, kterým budeme informovat veřejnost,“ řekl ředitel magistrátního odboru bezpečnosti Josef Macháček.

Praha bude obyvatele prostřednictvím aplikace informovat například v případě povodní nebo výskytu zplodin v ovzduší. Město projekt podpoří 10 000 korunami měsíčně.

Kromě zasílání varovných zpráv je podle náměstka ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Křivánka důležitým přínosem aplikace přesná lokalizace volajícího. „Použití aplikace výrazně zrychluje a zefektivňuje proces přijetí tísňové výzvy, což je v první kritické fázi události velmi důležité a usnadňuje práci našich operátorů,“ řekl.

Bezplatná aplikace Záchranka dokáže totiž jedním podržením tlačítka automaticky zavolat tísňovou linku záchranářů 155 a zároveň odeslat přesnou polohu volajícího. To výrazně zkracuje dojezdové časy záchranářů v případech, kdy volající není schopen třeba kvůli neznámému prostředí či v důsledku zranění přesně popsat, kde se nachází (více viz Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155). Aplikace zvládne i najít nejbližší pohotovost nebo poradit, jak provést první pomoc.

Oficiální aplikace zdravotnické záchranné služby (ZZS) má od svého spuštění v roce 2016 už statisíce stažení a pomohla v tisícovkách případů v celém Česku. Například v srpnu 2017 urychlila nalezení ženy, která se v Dalejském údolí v pražských Řeporyjích zřítila z desetimetrové výšky (více viz Žena se zřítila ze skály v Dalejském údolí, našli ji díky aplikaci).

V lednu 2018 se pak Záchranka stala i oficiální aplikací Horské služby České republiky. Při stisknutí nouzového tlačítka, nachází-li se uživatel na horách, je tak nouzová zpráva včetně přesné GPS polohy a dalších údajů odeslána jak na ZZS příslušného kraje, tak všem členům horské služby v dané oblasti.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Do Evropy míří nová značka mobilů. Po krku půjde především Xiaomi

Realme 3 Pro

Na toto jméno si dávejme pozor. Realme není žádný třetiligový čínský výrobce mobilů. Patří pod křídla gigantu, který...

Huawei se musí domluvit a nervózní jsou i americké firmy

Šéf mobilní divize Huawei Richard Yu krátce po premiéře smartphonů řady P30

Obchodní válka mezi USA a Čínou eskaluje. Huawei se stal rukojmím, který neví, co by měl udělat. Čínské reakce jsou...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Další z rubriky

Chtěl být jedničkou, teď analytici Huaweii předpovídají krušné časy

Huawei P30 Pro

Až o čtvrtinu by mohl podle analytiků oslovených agenturou Reuters klesnout společnosti Huawei odbyt smartphonů....

Toto jsou dva způsoby, jak žít s bezdrátovými sluchátky a nezešílet

Bezdrátová sluchátka s praktickým nabíjením

Bezdrátová sluchátka jsou čím dál oblíbenější. A to nejen proto, že telefony přichází o klasický 3,5mm jack. Z hlediska...

Huawei se musí domluvit a nervózní jsou i americké firmy

Šéf mobilní divize Huawei Richard Yu krátce po premiéře smartphonů řady P30

Obchodní válka mezi USA a Čínou eskaluje. Huawei se stal rukojmím, který neví, co by měl udělat. Čínské reakce jsou...

Najdete na iDNES.cz