Rozšíření aplikace Záchranka

Rozšíření aplikace Záchranka | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Brno se přidává k Praze a Plzni. Obyvatele bude varovat přes Záchranku

  • 7
Obyvatelé Brna, kteří si nainstalují bezplatnou aplikaci Záchranka, budou skrze ni dostávat informace o krizových situacích na území jihomoravské metropole. V případě vážné a zdraví ohrožující události dostanou zprávu přímo do mobilu. V Praze stejná služba funguje od 15. května, v září se připojila i Plzeň.

„Chytrý telefon má dnes v kapse téměř každý, pokud v něm bude mít navíc i aplikaci Záchranka s aktivovanou volbou varovných upozornění z Brna, dozví se o krizové situaci bezprostředně poté, co se stane. Informaci zadá po dohodě s integrovaným záchranným systémem do aplikace pracovník krizového řízení přímo na magistrátu,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Aplikace je propojena i s dalšími aplikacemi, například s Mobilním rozhlasem. Pro přihlášení do systému varování stačí uživateli spustit aplikaci Záchranka a v sekci „Informace“ u varovných upozornění zkontrolovat, zda je Brno zvoleno jako sledovaný region.

To je v současnosti již třetí oblastí. Jako první se zapojila Praha, obyvatele bude prostřednictvím aplikace informovat například v případě povodní nebo výskytu zplodin v ovzduší. Pražský magistrát společně se záchranáři na nové službě spolupracuje s Nadací Vodafone. Výběr zasílaných informací je na magistrátním krizovém štábu (více viz O mimořádných událostech se Pražané dozví i z aplikace záchranářů).

V září pak systém informování občanů vylepšila i Plzeň. Impulsem k zavedení novinky byla květnová evakuace obyvatel některých budov ve čtvrti Skvrňany, kde byla při výkopech nalezena nevybuchlá letecká bomba z války (více viz Bombu v Plzni policisté zneškodnili, lidé se brzy budou moci vrátit domů).

Aplikace Záchranka vznikla v roce 2012 jako studentská práce na Vysokém učení technickém. Díky podpoře soukromých partnerů a Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje byla v roce 2016 spuštěna na území celé ČR. Oficiální aplikace zdravotnické záchranné služby (ZZS) má od svého spuštění už statisíce stažení a pomohla v tisícovkách případů v celém Česku.

Mobily budou povinně odesílat souřadnice záchranářům. Umí to už roky

Jedním podržením tlačítka dokáže automaticky zavolat tísňovou linku záchranářů 155 a zároveň odeslat přesnou polohu volajícího. To výrazně zkracuje dojezdové časy záchranářů v případech, kdy volající není schopen třeba kvůli neznámému prostředí či v důsledku zranění přesně popsat, kde se nachází (více viz Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155).

Obsahuje také interaktivní návod první pomoci, lokátor navigující k nejbližší pohotovosti, ale i jedinou souhrnnou mapu automatizovaných externích defibrilátorů v České republice. Je plně přizpůsobena neslyšícím i nevidomým.

V současnosti aplikace funguje nejen v ČR, v lednu 2018 se stala i oficiální aplikací Horské služby České republiky, ale také v Rakousku, na slovenských horách a v budoucnu bude dostupná na celém území Maďarska.

,