Vymysleli převratnou plácačku. Najde komára a označí ho v mobilu

  0:09aktualizováno  0:09
Nesají jen krev, umí i slušně pocuchat nervy. Objevit komára byť chvilku poté, co vám bzučel u hlavy, není snadné. Izraelský startup Bzigo přišel s řešením: plně automatizovaným detekčním systémem. Tedy nadneseně jakousi „plácačku verze 2.0“, na otravný hmyz totiž upozorní skrze aplikaci, zbytek je na vás.

Co by se dalo snadno vyřešit sítěmi do oken za pár korun, tak na to má izraelský startup Bzigo sofistikovanější způsob za téměř čtyři tisíce (170 dolarů). Stejnojmenný systém totiž prostřednictvím širokoúhlé kamery s vysokým rozlišením neustále fotografuje stěny a strop dané místnosti a za využití algoritmu hledá poletujícího komára. V případě úspěchu pak nízkoenergetickým laserovým paprskem označí jeho polohu a uživatele v případě připojení k wi-fi síti upozorní i prostřednictvím speciální mobilní aplikace.

Fotogalerie

„Mnoho lidí si myslí, že je těžké zabíjet komáry. Ve skutečnosti je zabíjení komárů snadné – opravdovou výzvou je jejich odhalení. Jsou zběhlí v tom, že se vyhýbají lidskému vidění, útočí na nás, když si jich nevšimneme. Ale jakmile víte, že je komár v místnosti a vidíte kde, tak je likvidace jednoduchá,“ vysvětluje společnost na svých webových stránkách.

Zařízení Bzigo lze postavit kamkoli do prostoru, krabičku ve velikosti kompaktního smartphonu lze umístit jak na stůl, tak třeba upevnit na zeď. Podle vývojářů má díky bezpečnému laseru široké využití, tedy od dětských pokojů přes kuchyně až po nemocniční zařízení. Současný model je určen především pro domácí použití, společnost nicméně plánuje i verzi určenou třeba pro farmáře.

Dalo by se říci, že komár nemá proti Bzigu šanci. Jenže v této verzi, jejíž vývoj trval tři roky a byly uskutečněny stovky testů, je stále nutný lidský zásah. Systém tedy pouze pomůže s vyhledáním otravného hmyzu za účelem jeho snazšího zneškodnění. To je ovšem stále na samotném uživateli. Záleží tedy i na jeho pohotovosti.

A jak na to? Bzigo doporučuje ideálně prodloužitelný zapper, tedy elektrickou plácačku na hmyz. Ale poslouží i běžné věci, které máte po ruce: polštář, pantofle, smotané noviny. Fantazii se meze nekladou. Důležité je trefit cíl, který byl detekován, je označen jeho výskyt a uživatel prostoru byl upozorněn skrze mobilní aplikaci.

Cíl: automatický systém likvidující komáry bez zásahu člověka

Podle zakladatelů Bziga, Saara Wilfa a Nadava Benedeka je cílem vývoje systém, který se postará i o likvidaci odhaleného komára. Izraelský portál  Ynetnews se zajímal, proč se vývojáři nezaměřili na nějaký palčivější problém.

„Kdokoli s technologickým sklonem si v určitém okamžiku svého života myslel, že najde technologické řešení tohoto otravného problému,“ reagoval Wilf a dodal: „Byli jsme jen vytrvalí.“

Detekční systém Bzigo by měl být na trhu k dispozici v roce 2021, a to za již výše zmíněnou cenu 170 dolarů (zhruba 4 000 korun). Nicméně již nyní je možné si jej za devítidolarový poplatek, tedy za přibližně 210 korun předobjednat a získat tak slevu ve výši 30 dolarů. „Plácačka verze 2.0“ by tak vyšla jen na 149 dolarů (140 dolarů po slevě + 9 dolarů rezervační poplatek), tedy na přibližně 3,5 tisíce korun.

Autor:

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Apple má Česko rád, natočil u nás další reklamu

Reklama Applu na nové hodinky ve stanici pražského metra

Neuplyne rok, kdy by Apple se svým filmovým štábem nezavítal do Česka, evidentně se zde firmě moc líbí. Aktuálně u nás...

Apple rekordy nečeká. Odbyt iPhonů v závěru roku se má podobat loňsku

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Nové iPhony sice byly představeny tento týden, ovšem jejich výroba běží na plné obrátky už několik měsíců. Podle...

Google vypustil do světa hotový Android 10. Zatím není pro každého

Nové logo systému Android

V uplynulých dnech se několikrát objevila informace, že má Google vypustit finální verzi Androidu 10 už 3. září. A...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRO MILOVNÍKY AUT - ELEKTRO VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz