Antimonopolní úřad dal Telecomu pokutu

aktualizováno 
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil pokutu Českému Telecomu za to, že v minulosti nutil podniky uzavírat smlouvy, které bránily přestupu ke konkurenci. Telecom obvinění odmítá a chce se s ÚOHS soudit.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dal společnosti Český Telecom za zneužití dominantního postavení na trhu pokutu 81,7 milionu korun. Je to nejvyšší pravomocná sankce v historii úřadu. Firma porušila zákon tím, že nutila asi 3000 firem uzavřít pro ně nevýhodné smlouvy, řekl dnes novinářům předseda úřadu Josef Bednář. Telecom ale s rozhodnutím ÚOHS nesouhlasí a bude se bránit soudní cestou, řekl ČTK mluvčí Telecomu Vladan Crha.

"V nejbližší době podáme žalobu ke správnímu soudu a požádáme o odklad vykonavatelnosti," reagoval Crha pro ČTK s tím, že výše pokuty je neadekvátní. Firma podle něj předkládala zákazníkům nabídky, jež spočívají v komplexním telekomunikačním řešení, a nesouhlasí s tím, že by při tom cokoli zneužila.

Za nesprávné Telecom považuje i tvrzení, že nutil podniky uzavřít nevýhodné smlouvy. "V roce 2002 existovala v segmentu telekomunikačních služeb pro firmy plná konkurence a neumíme si představit podnik, který by za této situace podepsal pro sebe nevýhodnou smlouvu s některým z operátorů," uvedl mluvčí.

Český Telecom vytvořil podle ÚOHS v letech 2001 a 2002 smlouvami na některé cenové plány bariéru pro rozvoj konkurence na telekomunikačním trhu. Ve smlouvách na tarify Premium, Benefit, Business Optimal, Top a Business Platinum Combi se snažil zavázat si klienty dlouhodobě různými slevami či výhodami. Tím i cenově diskriminoval ostatní, kteří smlouvy neuzavřeli.

"Tato strategie je protisoutěžní a brání liberalizaci sektoru telekomunikací," zdůraznil šéf ÚOHS. Postup společnosti podle jeho názoru oddálil výhody, s nimiž se počítalo po postupném otevření trhu. Firma musí nyní pokutu zaplatit a do 60 dnů nezákonné praktiky odstranit, uvedl.

Správní řízení zahájil úřad loni v lednu na základě několika stížností. Proti jeho červnovému rozhodnutí se shodnou pokutou jako nyní podal Telecom rozklad.

Ve smlouvách, které antimonopolní úřad označil za nezákonné, vyžadoval Telecom smluvní hovorné, a zákazník tedy musel provolat měsíčně stanovený objem hovorů. Pokud byl nižší, účtoval operátor i rozdíl mezi výší smluvního a uskutečněného hovorného. Jako protisoutěžní považoval ÚOHS i povinnost používat na pevných telefonních linkách služeb Českého Telecomu a vázání smluv na rok až pět let. Přitěžující okolností bylo navíc opakované porušování zákona ze strany společnosti.

"Porušení zákona takzvanými věrnostními rabaty považuje za závažné i Evropská komise," zdůraznil Bednář. Dodal, že například aplikace programů Winback/Retence v obchodní politice Českého Telecomu znesnadňuje vstup alternativních operátorů na trh.

Telecom může nyní podle nové právní úpravy podat návrh na přezkoumání rozhodnutí úřadu ke Krajskému soudu v Brně. Poté by případnou další odvolací instancí byl Nejvyšší správní soud. S firmou vedl ÚOHS od roku 1999 již pět správních řízení, z nichž čtyři skončily pravomocným rozhodnutím a proti jednomu se podnik odvolal. Další tři správní řízení úřad nyní zahájil.

Pokuta Českému Telecomu je nejvyšší pravomocnou sankcí. Zatím vůbec nejvyšší pokutu od ÚOHS, 313 milionů korun, dostali výrobci a distributoři pohonných hmot za kartelovou dohodu o cenách. Toto rozhodnutí je však nyní v odvolacím řízení. Souhrnnou pokutu 63 milionů Kč pak dostaly v roce 2002 firmy Eurotel a RadioMobil za zneužití dominantního postavení při účtování telefonních hovorů.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Donald Trump zařízl Huawei. Evropu zřejmě zaplaví čínské smartphony

Na první pohled je jediným poraženým v americko-čínské obchodní válce Huawei. Jenže to není pravda, poražených je...

Konečně levný iPhone. Nástupce kompaktního modelu SE má být bestseller

Apple by mohl začátkem příštího roku uvést nástupce populárního iPhonu SE. Analytik Ming-Chi Kuo telefonu, jehož cena...

Česko pod návalem podvodníků. Opět to zkouší, zpětné volání vyjde draho

Česko zaplavila další série podvodných volání ze zahraničí. Na mobilních telefonech tisíců zákazníků se objevily...

Do Česka dorazila nová značka smartphonů

Na český trh v plné síle míří značka TCL, která vedle televizorů, sluchátek a chytrých hodinek uvede svůj první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Raketový růst nové značky. Teď útočí i na Evropu velmi nízkými cenami

Nejrychleji rostoucím výrobcem smartphonů je podle výzkumné společnosti Counterpoint čínská značka Realme. V podstatě...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Přesnost lokalizace na deset centimetrů. I tak Huawei láká na 6G

V horizontu příštích deseti let bychom se podle vývojářů Huaweie měli dočkat nejenom sítí páté generace, ale i její...

Do Česka dorazila nová značka smartphonů

Na český trh v plné síle míří značka TCL, která vedle televizorů, sluchátek a chytrých hodinek uvede svůj první...

Moderní šprýmař umisťuje na zem nálepky ve tvaru sluchátek od Applu

V americkém San Francisku se na různých místech objevily na zemi vtipné samolepky, které připomínají drahá sluchátka od...

Česko pod návalem podvodníků. Opět to zkouší, zpětné volání vyjde draho

Česko zaplavila další série podvodných volání ze zahraničí. Na mobilních telefonech tisíců zákazníků se objevily...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ MISTR - TEPLICKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz