Google ladí detaily, nový Android už je téměř hotový

  0:09aktualizováno  0:09
Mezi podzimními novinkami najdeme kromě spousty nových smartphonů i novou verzi operačního systému Android. Ta se zatím ukrývá pod kódovým označením Android Q, už brzy se však dozvíme jeho finální jméno. Vyzkoušeli jsme nejnovější testovací verze systému.

Android Q Beta 6 na Google Pixel 3 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Těsně před polovinou srpna vydal Google nejnovější betaverzi operačního systému Android Q. Ta nese pořadové číslo 6 a je poslední betaverzí systému před jeho představením ve finální podobě. Téměř vše je tedy už vyladěno tak, jak to má fungovat v konečné verzi systému, který na trh přijde pod označením Android 10 a s „dezertním“ jménem začínajícím na Q.

Mimochodem, o jménu se tentokrát vlastně ani moc nespekuluje, protože proslulých dezertů nebo sladkostí začínajících na písmeno Q moc není a všechny jsou tak specifické, že se asi nikdo neodváží hádat.

Fotogalerie

Co se systému týče, vzhledem k tomu, že jde o těsně předprodukční verzi, je jasné, že změn oproti předchozí betaverzi, kterou jsme testovali, je minimum. Google především ladí detaily a vylepšuje drobnosti. Na druhou stranu předprodukční fáze zároveň znamená, že se snaží i další výrobci, kteří jsou zapojeni v programu developer preview.

Předprodukční verzi systému tak zkoušíme kromě Pixelu, kde je čistý Android přesně podle představ Googlu, i na telefonu Nokia 8.1 Plus. Nokia vydává betaverze trochu pomaleji, a tak je u 8.1 Plus k dispozici Beta 5 (vyšla počátkem srpna), ovšem s drobnými úpravami od Nokie a pro výrobce je to taktéž poslední betaverze před vydáním produkčního systému. Můžeme tak porovnávat i drobné odlišnosti čisté verze Androidu přímo od Googlu a od Nokie.

Ladění detailů

Začněme ovšem změnami u samotného Androidu Q v čisté Google podobě na našem Pixelu 3. Už předchozí Beta 5 přinesla zásadní vylepšení a změny, třeba v podobě doladění systému gest. U něj jsme si ale stěžovali na špatnou citlivost v případě dvojích gest tahem z levé strany obrazovky: v některých aplikacích se tu tak vyvolává „hamburger“ menu, zároveň lze vždy provést tah pro krok zpět. Odlišit tyto dva tahy v Androidu Q Beta 5 bylo nesmírně složité, teď to ve verzi Beta 6 je mnohem lepší. Chce to stále trochu cviku, ale už to není záležitost k vzteku.

Oba tahy lze poměrně jasně odlišit – plynulým tahem prstu od levého okraje se provede gesto pro tah zpět, „zabodnutím“ prstu do okraje displeje a následným tahem lze vyvolat ono menu v aplikací. Lépe se gesto provádí druhou rukou, než kterou telefon držíte, při držení jednou rukou je stále vyvolání menu trochu složité. Google zároveň v nastavení umožňuje volit citlivost na gesto zpět a to ve čtyřech úrovních – my zvolili tu nejnižší a jsme spokojeni, gesto tak opravdu neprovedeme omylem.

U ovládání pak Google dává na výběr ze tří možností: plného ovládání gesty, navigaci s dvojicí tlačítek, která byla obvyklá u čistého Androidu 9 Pie a starší tradiční možností s trojicí virtuálních tlačítek na displeji. Další drobnosti v ovládání se týkají domovského tlačítka – jeho zjednodušená podoba se teď při volbě ovládání gesty objevuje jen v aplikacích, na domovské obrazovce ona linka zobrazena není. V aplikacích je naopak linka nadále skryta v úzkém pruhu v barvě podle zvoleného režimu (tedy černé, či bílé), což trochu ruší a esteticky to likviduje zaoblené rohy displeje. Kosmetickými změnami prošla také ikona pro otáčení obrazovky, která se objevuje v případě, že nemá uživatel zapnuté otáčení automatické.

Jedna z příjemných drobných změn se nachází ve fotoaparátu. Tady se totiž volba nočního režimu Night Sight přesunula do klasické lišty s přepínáním režimů, na noční lze tedy přepnout jednoduchým tahem prstu do strany (volba se nachází vedle portrétního režimu). Dříve byl Night Sight ukryt pod položkou Další (More), na kterou bylo potřeba nejprve přepnout a pak tu režim vybrat z nabídky.

Nokia je blízko

Na testovací Nokii 8.1 pak můžeme vidět, s jakou filosofií k čistému Androidu tentokrát přistupuje finská značka. Vzhledem k tomu, že je betaverze u Nokie za tou u pixelů mírně pozadu, není tu třeba volba citlivosti na gesto zpět, a i na domovské obrazovce nadále vidíme lištu domovského tlačítka.

Jinak ovšem funkce odpovídají tomu, co chystá Google. V ovládání lze volit ze zmíněných tří možností, včetně plných gest. Obtížně se tu provádí gesto pro vytažení menu v aplikacích, což je důkazem toho, že Google skutečně u své nejnovější betaverze učinil výrazný pokrok a že jsme si na gesto jen nezvykli. V Beta 6 prostě funguje lépe než v Beta 5.

V dřívějších betaverzích na Nokii 8.1 používala firma HMD Global trochu odlišnou grafiku, teď mají ikony podobu kruhu, tak jako je tomu ve standardu i u smartphonů Pixel. Uvidíme, jak k tomu nakonec Nokia přistoupí, Android Q by měl v tomto ohledu dávat výrobcům (a možná i uživatelům) vcelku široké možnosti, hluboko v systému se nachází volby tvaru ikon i barvy jejich pozadí. To, že Nokia tentokrát zvolila základní nastavení obvyklé i u smartphonů od Googlu, zatím ještě o ničem definitivně nevypovídá.

Vidět v systému můžeme nejspíš i to, jak si Google a výrobci poradí s tmavým režimem u telefonů, které nemají OLED displej. Zatímco u Pixelu s AMOLED panelem je v tmavém režimu pozadí menu zcela černé, u Nokie 8.1 s IPS panelem je tu šedá barva. Ta sice nevypadá tak úchvatně, ale na druhou stranu je příjemnější při přechodech mezi tmavým a světlým zobrazením v některých aplikacích (černá je nadále na pozadí notifikační lišty či třeba ve skrytém výřezu). Na Nokii jsme si také potvrdili, že gesto tahem ze spodního rohu u telefonů, které nemají aktivního Google Assistanta, vyvolá funkci Google Now.

Už brzy

Vydání finální verze operačního systém Android Q je doslova na spadnutí. Google už od počátku slibuje, že to stihne ve třetím čtvrtletí roku, které končí s koncem září. A právě v září by nejspíš měla být nová verze představena – otázkou je, zda bude vypuštěna samostatně, nebo se objeví až zároveň se smartphony Google Pixel 4, které mají být podzimními hardwarovými novinkami Googlu.

Jako již tradičně si budou moci uživatelé novou verzi systému užít nejrychleji právě na široké plejádě smartphonů Pixel, pro které Google systém uvolňuje hned po jeho zveřejnění. Ostatní výrobci budou následovat, ti zapojení v beta programu (jako právě Nokia) budou u některých modelů rychlejší. A i když se Google snaží aktualizace pro výrobce usnadnit, nemůžeme očekávat, že by se změnilo cokoli na dosavadní praxi, kdy na nové verze Androidu u většiny značek a některých populárních modelů čekáme až nepřijatelně dlouho.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Apple má Česko rád, natočil u nás další reklamu

Reklama Applu na nové hodinky ve stanici pražského metra

Neuplyne rok, kdy by Apple se svým filmovým štábem nezavítal do Česka, evidentně se zde firmě moc líbí. Aktuálně u nás...

Google vypustil do světa hotový Android 10. Zatím není pro každého

Nové logo systému Android

V uplynulých dnech se několikrát objevila informace, že má Google vypustit finální verzi Androidu 10 už 3. září. A...

Tváří se jako Apple Watch. Versa 2 mají AMOLED displej a ovládání hlasem

Fitbit Versa 2 ovládnete hlasem

Značka Fitbit v minulých dnech představila druhou generaci chytrých hodinek Versa. Ty svým designem stále připomínají...

Najdete na iDNES.cz