Už žádné sladkosti. Nový systém od Googlu se jmenuje úplně obyčejně

  18:09aktualizováno  18:09
Po letech tradice pojmenování každé generace systému Android po nějaké té sladkosti učinil Google této taktice přítrž. Nový Android už označení podle zákusku či jiné dobroty mít nebude a jmenovat se bude prostě Android 10. Google to vysvětluje lepší srozumitelností pro uživatele.

Nové logo systému Android | foto: Google

Google oficiálně oznámil, že nová generace operačního systému Android, která vychází z testovací verze Android Q, se bude jmenovat Android 10. To bude vše, už žádné další slovo, které by označovalo dezert či jinou sladkost, jako tomu bývalo u verzí Androidu po mnoho let.

Fotogalerie

Důvodem změny přitom není fakt, že by Google žádnou sladkost začínající na písmeno Q, které bylo tentokrát na řadě, nenašel. Firma chce podle svých slov označení systému zjednodušit a zesrozumitelnit. Názvy generací podle sladkostí v abecedním pořadí totiž na první pohled nemusí uživateli říci tolik, co prosté číselné označení.

Písmeno v abecedě totiž podle Googlu samo o sobě verzi systému nevyjadřuje dostatečně, takže uživatelé mohli být zmateni, kterou generaci Androidu mají a kam v časové ose vlastně spadá. Dalším argumentem je pak fakt, že řada sladkostí je v některých zemích či oblastech téměř neznámá a potíže mohou být také s výslovností některých názvů: v různých jazycích se například nevyslovují některá počáteční písmena, což opět identifikaci verze Androidu na některých trzích uživatelům komplikovalo.

V rámci srozumitelnosti se tak bude od nynějška používat pouze číselné označení, díky kterému bude systém jasně identifikovatelný pro všechny uživatele na celém světě. Číslo verze se sice používalo i doposud, ale bylo vůči onomu lákavému dezertnímu názvu vždy trochu v pozadí, Google na něj teď bude klást jednoznačný důraz.

Ačkoli je pojmenování podle sladkostí u Androidu tradicí, neměly ho všechny verze systému. První generace ze září 2008 nesla jednoduše označení Android 1.0 a známé není ani jeho interní kódové označení. Ani verze 1.1 z února 2009 neměla jméno po sladkosti, i když interně se jí prý říkalo Petit Four. Se sladkým oficiálním jménem přišla až verze Android 1.5 Cupcake v dubnu 2009.

Sladkých názvů pak Google použil celkem 14: kromě Cupcake to postupně byly Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Oreo a posledním jménem byl Pie. Sochy těchto sladkostí umisťoval Google do svého kampusu, i tato tradice teď skončí.

Se změnou strategie v pojmenování systému přichází i pozměněné logo. Název teď bude Google psát černou nebo bílou barvou (podle pozadí) namísto hůře čitelné zelené a vedle jména Androidu se tu bude objevovat jen zelený vršek hlavy robůtka Androida, který je od počátku jakýmsi maskotem systému. Mění se i styl fontu, kterým je jméno napsáno, celé logo tak působí jednodušeji.

Nepřehlédněte:

Témata: Android, Google

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Huawei odhalil nejvýkonnější procesor, top smartphony mají nové barvy

Ředitel mobilní divize Huaweie Richard Yu

Na berlínském veletrhu IFA ředitel mobilní divize Huaweie Richard Yu představil nejmodernější procesor vlastní produkce...

Nové hodinky od Applu se naučily nepřetržitě ukazovat čas

Apple Watch Series 5

Apple odhalil novou generaci hodinek Apple Watch. Najdete je pod označením Series 5 a ve výbavě mají hned několik...

Apple rekordy nečeká. Odbyt iPhonů v závěru roku se má podobat loňsku

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Nové iPhony sice byly představeny tento týden, ovšem jejich výroba běží na plné obrátky už několik měsíců. Podle...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz