Uvolnění nové verze operačního systému Android probíhá vždy podle stejného scénáře: Google nejprve na vývojářích a dobrovolnících testuje sérii betaverzí. Ke konci roku pak přichází na trh finální verze systému, kterou jako první dostávají vlastní smartphony od Googlu a následně i další přístroje.
Letos je tomu stejně. Google aktualizaci na nový Android 10 odstartoval 3. září zhruba v sedm hodin večer našeho času. Dostupnost aktualizace jsme ihned otestovali: na redakčním Pixelu 3 s poslední betaverzí Android Q Beta 6 byl update ihned dostupný a překvapil svou velikostí.
Telefon stahoval pouhých 6,2 megabajtu dat. I tak instalace celkem zabrala zhruba půl hodiny, což značí, že finální verze obsahuje řadu drobných změn, které je potřeba do bety implementovat.
Na dalším Pixelu, konkrétně Pixelu 3A, který má tovární verzi Androidu 9 a nebyl přihlášen do beta programu, prozatím v úterý večer aktualizace dostupná nebyla. Google tedy nejspíš update nejprve zpřístupňuje účastníkům beta programu a možná majitelům dražšího Pixelu 3.
Vzhledem k zátěži, kterou hromadná aktualizace představuje, pak může Google rozdělovat zátěž svých aktualizačních serverů i náhodně, takže pokud není pro vaše zařízení update ještě dostupný, nezoufejte. Stane se tak nepochybně brzy.
Ostatně, možná není kam pospíchat. V počátečních fázích se Googlu občas stává, že update nemusí zafungovat ideálně a ještě chystá opravy. Můžeme ovšem věřit (a doufat), že tentokrát Google případné chyby vychytal už v betaverzích, hned dvě z nich byly vydány vlastně nadvakrát: poprvé s chybou, která dovedla telefony vyřadit z provozu, podruhé už s patřičnou opravou.
Smartphony Pixel teď budou po nějakou dobu jedinými modely, na kterých si uživatelé budou moci Android 10 užít. Aktualizace u stávajících modelů totiž ostatním výrobcům často trvají, i když se každoročně snaží Google tento proces ulehčit. Jako první můžeme aktualizace na Android 10 očekávat u Nokie, jejíž model 8.1 byl jedním z přístrojů v beta programu.
Následovat by mohly další telefony z beta programu, ale u nich výrobcům typicky aktualizace trvají déle. Zúčastněnými přístroji byly například Asus Zenfone 5Z, LG G8, OnePlus 6 a 6T, Sony Xperia XZ3 či Xiaomi Mi9. Dostupnost aktualizací budou výrobci brzy oznamovat. Dále lze očekávat, že velké značky se budou snažit aktualizace připravit nejprve pro své nejvybavenější modely. Třeba Samsungu updaty typicky trochu trvají.
Lepší šanci používat nový Android tak nejspíš budou mít zprvu majitelé zbrusu nových smartphonů, které výrobci představí na podzim. Přístrojů s Androidem 10 bychom se měli dočkat možná už v následujících dnech, ať už během veletrhu IFA v Berlíně, nebo v rámci samostatných představení. Loni například k prvním telefonům s novou verzí Androidu patřil Huawei Mate 20 Pro. Letos by se měl typ Mate 30 Pro představit už 19. září, tedy téměř o měsíc dříve než jeho předchůdce. Jenže se spekuluje o tom, že přístroj nemá licenci k využívání služeb Googlu, a tak je jeho příchod na trh otazníkem.
Řada vylepšení
Android 10 přináší oproti předchozím verzím celou řadu vylepšení, z nichž většinu jsme vám již představili v našich testech betaverzí systému. Jde především o nové ovládání gesty (to je volitelné, vybrat se dají i dva starší způsoby), tmavý režim napříč systémem (budou ho mít i všechny aplikace Googlu, ale až časem), Focus Mode, který utlumí otravné notifikace (zatím je v betaverzi), vylepšenou práci s notifikacemi a výraznější kontrolu nad oprávněním aplikací.
Google také s Androidem 10 slibuje nový způsob distribuce nejdůležitějších bezpečnostních aplikací. V rámci Project Mainline bude kritické aktualizace vydávat sám Google skrze Obchod Play nezávisle na výrobcích telefonů. Tato novinka se ovšem týká zbrusu nových přístrojů, které Android 10 dostanou přímo z továrny: u aktualizovaných přístrojů dostupná nebude.
Nová generace Androidu je po mnoha letech první, která nedostala přezdívku po některém z dezertů. Google přistoupil k rebrandingu systému, nově už jej bude označovat jen číslovkou aktuální generace. Zároveň s tímto přístupem změnil Google i logo systému.