iOS 11

iOS 11 | foto: Mobil.iDNES.cz

Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

  • 121
Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců výrobců a aktualizace na nejnovější verze softwaru váznou.

V září uvolněný systém iOS 11 už má více iPhonů a iPadů, než kolik jich stále používá loňský systém iOS 10. V řeči čísel je poměr 47,3 proti 46 procentům pro letošní systém. A jen 6,7 procenta aktivních přístrojů od Applu používá nějakou starší verzi systému iOS.

Apple umožňuje aktualizaci na iOS 11 i čtyři roky starému iPhonu 5s. Od uvolnění nového systému už výrobce vydal tři další aktualizace, které opravují některé chyby. Nyní má tedy aktuální verze označení iOS 11.0.3. 

Situace u platformy Android je radikálně odlišná. Zcela nový operační systém Android 8 Oreo, vydaný v podobné době jako ten od Applu, má v současnosti jen 0,2 procenta přístrojů.

Situace není lepší ani u loňského Androidu 7 Nougat, který po roce od uvedení používá jen 16 procent přístrojů. Vede verze 6 Marshmallow z roku 2015, kterou používá 32 procent přístrojů a jen o něco méně mobilů a tabletů (27,7 procenta) používá tři roky starý Android 5 Lollipop. Ještě o rok starší KitKat má stále nainstalováno 14,5 procenta přístrojů.

Problémem platformy Android je nutnost upravení systému pro konkrétní modely u každého z výrobců. Google přímo dodává v podstatě čistý systém Android jen svým přístrojům Pixel a nově má rychlé aktualizace na čistý Android také Nokia.

Ostatní výrobci musí systém upravit pro specifické konfigurace a odladit ho. Někteří se o složitý proces aktualizací radši ani nepokoušejí a své ne zas tak staré přístroje ponechávají bez možnosti upgradu na novější systém.