V nedávném článku jsme vám představili adaptér pro mobilní telefony, který promění rezavějící mobil v jednoduchý autoalarm. Díky pohybovému senzoru a SIM Toolkitové aplikaci vás může telefon upozornit na pohyb vozu a dokonce vám i přibližně určí, kde se nachází.
Dalším podobným udělátkem je adaptér Turbo SIM. Ten dokáže podobně jako autoalarm obelstít telefon tím, že odchytává a pozměňuje komunikaci mezi SIM kartou a telefonem. SIM Toolkitové aplikace může normálně nahrát na kartu jen operátor. Při použití adaptéru je program nahraný mimo kartu, ale telefon to při čtení dat nepozná.
Adaptér už nepřekáží
Oproti autoalarmu je na první pohled viditelné, že nový adaptér je mnohem menší. Výrobce totiž použil velmi tenký materiál, který svými rozměry kopíruje SIM kartu. Procesor s pamětí je umístěn v jednom rohu a jeho výška je se SIM kartou totožná. Když chcete tento adaptér použít, musíte odpovídající roh SIM karty odstřihnout.
SIM Toolkit
První dokumenty specifikující SIM Toolkit začaly vznikat již v roce 1995. Standard byl dokončen o rok později, když jeho podobu schválil Evropský standardizační institut pro telekomunikace (ETSI – European Telecommunications Standard Institute). S touto technologií se počítá také pro mobilní sítě třetí generace UMTS. Aplikace obyčejně operátor nahrává přímo na SIM kartu (nejznámější je GSM Banking). Podle tiskové zprávy firmy Bladox, jsou jejich adaptéry jediná komerční zařízení na světě, která umožní používat SIM Toolkitové aplikace bez asistence operátora. < P>
Pokud nenarušíte plíšek, funkčnost karty se tím nezmění. Přesto je v této fázi potřeba dávat větší pozor, protože případnou výměnu karty si ve většině případů nechá operátor pořádně zaplatit. Po odstřižení rohu stačí adaptér na SIM kartu položit a opatrně obě části zasunout do pluginu v telefonu.
Aplikace nahrané v adaptéru se zobrazí v menu SIM karty. Může se stát, že váš telefon SIM Toolkit nepodporuje a menu se nezobrazí, ale podle SIMAliance musí tento standard podporovat všechny telefony vyrobené po roce 1998.
Java nebo SIM aplikace?
Rozdíl mezi SIM aplikacemi a těmi napsanými v Javě je v tom, že Java je více multimediální a podporuje obrázky. Oproti tomu mají aplikace na SIM kartě lepší přístup k lokalizačním službám, SMS a mohou komunikovat pomocí řídících kanálů USSD. Nabídka SIM Toolkitových aplikací je ovšem zatím neporovnatelně menší a jejich nahrání do adaptéru složitější.
Výrobce, firma Bladox, proto dodává adaptéry s nahranou konkrétní aplikaci jako hotový produkt. Technicky nadaný uživatel si ale může do telefonu s podporou AT příkazů aplikaci nahrát pomocí software Turbo Cable Utils (ke stažení zde). Na výběr jsou například tyto aplikace:
- SMSPal: Posílá opakovaně na vybrané číslo zadaný text.
- Security Edition: Umožňuje posílat zašifrované zprávy, které standardně nedokáže přečíst ani mobilní operátor. Kromě toho obsahuje Security Edition také chráněný prostor Tajemství (obdoba peněženky) a umí posílat SMS zprávy Class 0, které se zobrazují přímo na displeji telefonu. Pomocí Killing SMS můžete speciální textovkou restartovat na dálku telefon s Turbo SIM adaptérem. Můžete tak zabránit zneužití účtu v případě krádeže telefonu, ale textovka musí být bohužel odeslána z jiného telefonu s adaptérem.
- Lokalizuj: Pokud na telefon s touto aplikací zašlete speciální SMS, obdržíte obratem textovou zprávu s číslem základnové stanice, na které je telefon přihlášen. Podle tohoto identifikačního čísla můžete přibližně určit polohu uživatele.
- Babysiting: Jedna z aplikací, na kterých se ještě pracuje. Můžete nechat děti doma bez dozoru, a pokud odejdou z domu bez vašeho vědomí, telefon vás informuje ve chvíli, kdy se přeladí na jinou základnovou stanici.
Cena samotného adaptéru je s DPH přibližně 1800 Kč. Je jasné, že pro legraci bude takovou částku investovat jen málokdo. Při testování jsme se také setkali s problémem, že odstřižený růžek SIM karty obsahuje číslo. Pokud tedy zapomenete bezpečnostní kód PIN a ústřižek ztratíte, budete si muset nechat kartu vyměnit. Přesto se jedná o velmi zajímavé produkt, zejména pokud vezmeme v úvahu, že česká firma Bladox je jediná na světě, která se výrobou podobných SIM Toolkitových řešení zabývá.
Zapůjčila firma Bladox.