Zelená pro Galileo aneb Evropská komise pomáhá evropské navigaci

aktualizováno 
Evropský navigační systém Galileo již klepe na dveře. Evropská komise se snaží tento projekt podporovat tzv. Zelenou knihou, ve které třetí strany naleznou informace o aplikačních možnostech systému nutné pro snazší vývoj koncových zařízení.

Evropský satelitní systém Galileo má otevřít řadu nových možností pro evropské firmy | foto: ESA

Evropský navigační systém Galileo kráčí mílovými kroky ke startu – prozatím se předpokládá jeho spuštění v roce 2011. To, zda o něj bude mít někdo vůbec zájem ale závisí především na tom, jestli bude moci nabídnout něco více než GPS. S tím bude sice kompatibilní, ale přesto by samozřejmě rád stáhl uživatele na svoji stranu.

Navigační systém Galileo

Evropská komise očekává, že start Galilea přinese prospěch i evropským firmám, které připraví komerční aplikace využívající přesnějšího určení polohy než v případě GPS. Aby rozvoj těchto aplikací podpořila, schválila Evropská komise tzv. Zelenou knihu o satelitních navigačních aplikacích.

První družice systému Galileo už je na oběžné dráze a druhá ji bude následovat v letošním roce. Průběžně se vyvíjejí aplikace, které zahrnují různé oblasti života a různá odvětví světového hospodářství. Odhaduje se, že trh v odvětví satelitní navigace, ve kterém bude hrát významnou roli systém Galileo, dosáhne v roce 2025 výše 400 bilionů EUR.

Navigační systém Galileo

Systém Galileo by měl podle představ EK přinést řadu různých aplikací a produktů. Uplatnit se může v letecké, námořní, silniční či železniční dopravě a využitelný by měl být i pro pěší, protože přijímače by měly být menší než v případě GPS.

Galileo se má uplatnit i při řízení krizových a nouzových situací nebo v řadě obchodních aplikací (přesné zemědělství, bezpečnost finančních operací prováděných po internetu, nejvhodnější převod elektřiny prostřednictvím elektrického vedení, turistický ruch atd.).

Místopředseda Evropské komise Jacques Barrot, komisař pro dopravu, k tomu řekl: „Skutečná hodnota nákladů a úsilí vynaložených na to, aby byl Galileo vynesen na oběžnou dráhu, spočívá v jedinečné příležitosti pro rozvoj nových aplikací, pro hospodářský růst a vytváření pracovních míst v Evropské unii. Tento hospodářský přínos je mnohem vyšší než náklady na samotný systém."

Navigační systém Galileo

Zelená kniha stanovuje rámec, ve kterém se rozvíjejí satelitní navigační aplikace. Dokument vymezuje řadu otázek týkajících se vývoje aplikací, soukromého života a etiky, právního prostředí a dalších. Evropská komise shrne v září 2007 výsledky veřejné diskuze a vytvoří akční plán praktických opatření na období po roce 2008.

Veřejná konzultace potrvá čtyři měsíce a bude se konat prostřednictvím on-line systému. Zároveň bude vyhlášena soutěž pro mladé vynálezce s cílem podpořit návrhy na využití satelitních navigačních technologií a služeb.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Donald Trump zařízl Huawei. Evropu zřejmě zaplaví čínské smartphony

Na první pohled je jediným poraženým v americko-čínské obchodní válce Huawei. Jenže to není pravda, poražených je...

Česko pod návalem podvodníků. Opět to zkouší, zpětné volání vyjde draho

Česko zaplavila další série podvodných volání ze zahraničí. Na mobilních telefonech tisíců zákazníků se objevily...

Do Česka dorazila nová značka smartphonů

Na český trh v plné síle míří značka TCL, která vedle televizorů, sluchátek a chytrých hodinek uvede svůj první...

Deset gigabajtů v akci za tři stovky. T-Mobile potěší ovšem jen vyvolené

Zákazníci T-Mobilu využívající předplacenou kartu Twist mohou v rámci letošní vánoční kampaně získat nejvyšší měsíční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chystaný top samsung dostane to, co už má iPhone od roku 2017

Chystaný top Samsung Galaxy Note 11 má dostat velmi pokročilé odemykání obličejem. Vyřešil by se tak problém s méně...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Autonavigaci znali už před osmdesáti lety, ale do cíle nedovedla

Navigace neodmyslitelně patří k výbavě moderního řidiče a někteří by bez ní nedojeli snad ani do práce. Snímání polohy...

Nová „černá skříňka“ pro řidiče: Mio MiVue 388 upozorní na radary

Stále populárnější kategorie kamer do automobilů se rozrostla o zajímavou novinku z dílen známého výrobce navigací Mio....

Motorola připravuje velký návrat se smartphonem Moto X. Nebude z Číny

Někdejší přední výrobce mobilních telefonů Motorola chystá velký návrat na trh. Plánuje výrobu smartphonu s názvem Moto...

PhoneMaps je solidní aplikace s turistickou off-line mapou

Mapových aplikací pro mobily jsou desítky. Ale pokud hledáte skutečně kvalitního společníka na turistiku a kolo, je...

Najdete na iDNES.cz