Test jedné z nejlepších navigací - Garmin Nüvi 660FM

aktualizováno 
Otestovali jsme současného krále navigací značky Garmin. Model Nüvi 660FM nabídne jednoduché ovládání, dynamickou navigaci, Bluetooth a FM vysílač. To vše v těle jediného přístroje se širokoúhlým displejem. Nechybí ani turistická mapa.

Navigace pomocí GPS se stává čím dál tím dostupnější, nejjednodušším způsobem jsou pak řešení typu All-in-one. V takovém případě zakoupíte "krabičku", do které stačí většinou pouze vložit přiloženou paměťovou kartu s mapami, nechat spojit se satelity, zadat trasu, kam se chcete dopravit a zařízení se postará o nalezení ideální trasy a navedení do cíle.

A právě taková je i série přenosných autonavigací Nüvi tradičního výrobce Garmin. Obsahuje modely Nüvi řady 2xx, 3xx a také současnou nejvyšší šestkovou sérii, do které patří i dnes testovaný model. Garmin Nüvi 660FM je v současnosti to nejlepší od tohoto výrobce, co můžete zakoupit. Před časem byla představena i nová řada 7xx, ta však zatím není v prodeji.


Kapitoly recenze
Konstrukce a design
Ovládání
Mapové podklady
Vyhledávání cíle cesty

Použití ve vozidle
Bluetooth handsfree
Další funkce
Shrnutí

Stručná charakteristika:

Navigační zařízení s velkým přehledným displejem, FM vysílačem, podporou Bluetooth a dynamické navigace.


Vedle samotné navigace získáte navíc plnohodnotné handsfree, Garmin Nüvi 660FM totiž komunikuje s mobilním telefonem pomocí Bluetooth. Nechybí ani podpora dopravního zpravodajství RDS-TMC včetně vestavěného přijímače a databáze policejních radarů a kamer.

Konstrukce a design - malý a lehký

Navigace Garmin Nüvi 660FM zaujme na první pohled svými rozměry 124 x 74 x 23 mm. Nejde tak o žádného kolibříka a v kapse ji schováte jen těžko. K miniaturním navigacím neřadí tento model ani hmotnost 190 g, která je však vzhledem k rozměrům zcela akceptovatelná. Výhodou větších rozměrů je však větší a přehlednější displej a v neposlední řadě také snadnější ovládání. V balení nechybí ani kožené pouzdro, které při přenášení uchrání displej před poškrábáním.

Garmin Nüvi 660FM

Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FMGarmin Nüvi 660FM

Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM

Design přístroje je velmi jednoduchý a přitom elegantní. Přední strana obsahuje velký rozměrný displej ohraničený stříbrným plastovým rámečkem, který po stranách přechází na boky. Zbytek je proveden z šedého plastu. Nejvýraznějším designovým prvkem tak zůstává velký displej v kombinaci s dvoubarevným provedením krytu. Celkově hodnotíme vzhled velmi kladně, ostřeji řezaný design se nám líbí.

Ovládání - jedno tlačítko a displej

Ovládání navigace je opravdu velmi snadné, a to především díky použití širokoúhlého dotykového displeje s vysokým rozlišením 480 x 272 pixelů. Ten je aktivní, typu TFT, a tak ani za přímého slunce nebudete o údaje na něm ochuzeni. Nabídne antireflexní úpravu, zobrazí 65 000 barev a svými rozměry 95 x 54 mm zabírá většinu přední strany přístroje.

Garmin Nüvi 660FM

Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FMGarmin Nüvi 660FM

Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM

Tlačítko najdeme na modelu Nüvi 660FM jen jedno. Je umístěno na horní hraně a již symbol na něm prozradí, že je určeno k uvedení zařízení do provozu. To trvá necelých patnáct vteřin, poté se zobrazí informace, abyste neovládali přístroj za jízdy, a že pokud se vám v důsledku používání něco přihodí, můžete si za to sami. Poté se již dostanete do hlavního menu. Stejné tlačítko slouží také pro rychlé nastavení hlasitosti a jasu displeje, stačí krátký stisk při zapnutém přístroji.

Levý bok je zcela hladký, na protější straně potom nalezneme mini USB konektor, slot pro SD karty a také klasický 3,5mm jack. Ten je určen pro připojení sluchátek. Jednou z mnoha funkcí tohoto zařízení je totiž již zmíněný MP3 přehrávač. Na zadní straně se usídlila ve čtyřech polohách výklopná anténa GPS přijímače. Díky čipsetu SiRF III, který nabízí vynikající citlivost, je vyhledávání satelitů opravdu rychlé, někdy se to podaří i v místnosti.

Garmin Nüvi 660FM - displeje

Energie, kterou dodává Li-Ion akumulátor, vystačí na jedno nabití dle výrobce až na čtyři hodiny provozu. V praktickém testu jsme se dostali na hodnotu poloviční. I to je ovšem dostačující, v základním balení najdete samozřejmě CL nabíječku, a tak s dobíjením ve voze není žádný problém. Nechybí ani klasická síťová nabíječka. Dobíjení je možné také přes počítač, se kterým se Garmin spojí pomocí dodávaného USB kabelu. Zobrazí se jako další pevný disk, na který je možné nahrát kromě map i libovolná data.

Mapové podklady - místo Navteq máme své

Výrobce Garmin se spoléhá na mapy od dodavatele Navteq. U nás nebyly až donedávna jeho mapy tak podrobné, jako v případě konkurenčního Tele Atlasu. Od září však došlo k výraznému zlepšení. Distributor Garminu dodává zařízení včetně vlastních mapových podkladů Topo Czech. Ty jsou podrobnější než mapy Navtequ.

Garmin Nüvi 660FM - displeje

Mapa Topo Czech ve verzi 1.2 je především turistickou mapou, které však nechybí možnost použití v autonavigacích. Je zmapována kompletní síť českých silnic, k tomu ulice i v nejmenších obcích a nezřídka narazíte i na čísla domů. Mapy jsou pro navigaci v automobilu bez problémů použitelné, musíte se však smířit s tím, že na mapě vidíte také barevné turistické stezky, vrstevnice a jiné turistické objekty. Pokud by vám mapové podklady Topo Czech nevyhovovaly, máte možnost si zdarma stáhnout mapu Atlas 10R v6. Ta obsahuje stejnou silniční síť jako Topo Czech, je ale určena pouze do automobilu.

Garmin Nüvi 660FM

Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM

Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM

Vzhledem k dodávaným mapovým podkladům nechybí možnost použití modelu Nüvi 660FM při turistice. Musíte však počítat s nižší odolností přístroje, který si neporadí s drsnějším zacházením a ani s kapkami deště. Chybí také pohled Kompas, který známe z turistických zařízení výrobce. Při navádění mimo civilizaci jste tak odkázáni na symbol autíčka, které se pootáčí ve směru vašeho pohybu.

Připevnit ...

Držák do automobilu najdeme v základním balení. Na předním skle drží pomocí přísavky, která nabídne velmi pevné uchycení, a tak ani při větších nerovnostech se zařízení nepohne. Držák by mohl být jen trochu delší, u vozů s masivní přístrojovou deskou se budete muset trochu předklonit. Nabíječka cigaretového zapalovače se zapojuje přímo do držáku. Z kabelu se odděluje ještě jeden tenký drátek - anténa pro příjem dopravních informací. Tu lze pomocí dvojice přísavek připevnit na přední sklo.

Garmin Nüvi 660FM

Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM

Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM

Pokud se vám nelíbí umístění na předním skle, nabídne navigace i jiné řešení. V balení totiž naleznete plastové kolečko, které přilepíte kamkoli ve voze. Na jeho hladkou plochu poté připnete držák stejně, jako na přední sklo.

... a najít cíl

Prvním krokem pro správnou navigaci je výběr cíle cesty. Zde nabídne Garmin několik možností. Samozřejmostí je zadání přesné adresy v pořadí stát (poslední zadaný se zobrazí jako samostatné tlačítko), město, ulice a číslo popisné. Pokud nenajdete ulici na první pokus, nenechte se odradit. Záměna názvů, jako například "K Výtopně" za "Výtopně" je zcela běžná. Do paměti přístroje můžete uložit až pět set svých oblíbených pozic, jejich polohu je možné nastavit také pomocí PC a dodávaného programu MapSource. Oblíbené pozice jsou seřazeny od nejbližších po nejvzdálenější. Vedle vzdálenosti se na řádku oblíbené pozice objeví také její směr.

Garmin Nüvi 660FM - displeje

Další možností, jak najít ten správný cíl cesty, je vyhledávání přímo na mapě. Ta se zobrazí půdorysně a je orientována severem nahoru. Po mapě se dá libovolně posouvat a také měnit přiblížení. Ve spodní části displeje se potom zobrazí poměrové měřítko v rozsahu 30m až 1200 km. Při největším oddálení je před vámi mapa Evropy, části Asie a také severní Afriky. Velmi praktickou možností, jak vyhledat cílové místo, je možnost zadat název. Jde vlastně o fulltextové vyhledávání, do kterého zadáte libovolný text. Bohužel ale hledá jen v názvech a ne už v adresách, a tak je využitelnost tohoto řešení velmi omezena. Je ale nutné říci, že několikrát se tato možnost velmi osvědčila.

Garmin Nüvi 660FM - displeje

Často využívanou a jednoduchou možností je databáze zájmových bodů. Díky ní naleznete nejbližší nebo požadované stravování, ubytování, čerpací stanici, různé atrakce, obchody, parkoviště a další místa pro strávení volného času. Nechybí samozřejmě ani autoservisy, nemocnice a nebo celá města. Postup je podobný jako u oblíbených pozic. Klepnutím na tlačítko "Palivo" se otevře přehled nejbližších čerpacích stanic. Pokud hledáte nějaké konkrétní místo, stačí zadat část názvu. V dnešní době velmi praktickou pomůckou je možnost zadání přesné zeměpisné souřadnice. Nezřídka kdy totiž narazíte u hledání nějaké adresy na přesnou GPS polohu daného místa.

Vyjíždíme a Garmin naviguje

Po nalezení cíle stačí jen klepnout na tlačítko Start. Garmin vypočte trasu a začne vás navigovat do cíle. Výpočet je velmi rychlý, s nalezením satelitů jsme měli problémy jen zřídka. Vždy ale stačilo zadat cíl cesty znovu a proces opakovat.

Garmin Nüvi 660FM

Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM

Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM Garmin Nüvi 660FM

V nastavení je možné si vybrat ze tří různých pohledů na mapu. Nejpřirozenější se zdá být 3D pohled z ptačí perspektivy. Další možností jsou půdorysné pohledy severem nahoru a také směrem jízdy nahoru. Další možností je přehled odboček, kde se na samostatných záložkách zobrazují jednotlivé změny směru jízdy. Je zde detailní pohled na mapu, grafické znázornění operace, doba a vzdálenost, za jakou nastane.

Garmin Nüvi 660FM - displeje

Mapa je přehledná, barevně jsou odlišeny hlavní a vedlejší silnice, vodní plochy, lesy a parky a také dálnice. Měřítko mapy lze libovolně měnit dvojicí tlačítek plus a minus. Během navigace se měřítko mění automaticky v závislosti na potřebném detailním zobrazení konkrétní situace. Naplánovaná trasa se zobrazí fialovou barvou, u míst, kde se mění směr jízdy, je výrazná bílá šipka. V horní části displeje je zelený proužek, který informuje o aktuálních změnách směru jízdy. V levo dole naleznete čas příjezdu do cíle, který nás překvapil svou přesností. V druhém dolním rohu je údaj o vzdálenosti k nejbližší změně směru jízdy.

Garmin Nüvi 660FM - displeje

Hlasová navigace je možná ve čtrnácti různých jazycích. Česká navigace je velmi dobrá, ženský hlas působí přirozeně a slovosled je také na dobré úrovni. Povely ke změně směru jízdy se ozvou dvakrát až třikrát před každou operací. Někomu může být vyšší frekvence nepříjemná, při nepřehledné situaci jsme ji ale několikrát ocenily. Celkově je hlasová navigace na vysoké úrovni, jen občas je třeba si některé maličkosti domyslet.

Podpora Bluetooth - handsfree už nepotřebujete

Další velmi praktickou funkcí navigace Garmin je podpora bezdrátového přenosu Bluetooth. Po spárování s mobilním telefonem tak získáte plnohodnotné bezdrátové handsfree, které by vás samo o sobě přišlo na nemalé peníze. Vše je navíc integrováno v těle jednoho přístroje.

Garmin Nüvi 660FM - displeje

Aplikace pro ovládání telefonních funkcí je na špičkové úrovni, výhodou je také jednoduché ovládání. Příjem hovoru je možný i během navigace, kdy dojde ke ztlumení hlasových povelů po dobu hovoru. S reprodukcí zvuku a zpracováním hlasu jsme neměli žádný problém. Na displeji navigace můžete zadat přímo telefonní číslo, nebo vybrat jedno ze seznamu volání.

Další funkce - MP3 a FM vysílač

Garmin Nüvi 660FM v sobě spojuje i další více či méně praktická zařízení. Potěšil nás MP3 přehrávač, který nabídne jednoduché ovládání a možnost poslechu i během navigace. Hudební soubory je možné umístit do vnitřní paměti navigátoru nebo na paměťovou kartu. Zvuk z malého reproduktoru nijak neoslní, pro kvalitnější poslech je nutné připojit sluchátka.

Garmin Nüvi 660FM - displeje

Nüvi 660FM, jak již označení napovídá, je také vybavena vysílačem FM signálu. Na autorádiu naladíte stejnou frekvenci a hlasové povely nebo hudba z MP3 přehrávače Garminu se mohou linout z reproduktorů v autě.

Garmin Nüvi 660FM - displeje

Prohlížeč obrázků už takové využití nemá, digitální fotografie z vašeho fotoaparátu si ale můžete prohlédnout na trochu větším displeji. Nüvi nabídne také cestovního průvodce, který vás navede na zajímavá místa v dané lokalitě. Jde ale jen o demoverzi, stejně jako jazykový průvodce, tedy slovník. Mezi dalšími funkcemi nechybí čtení zvukových knih, konvertor měn a jednotek, ukazatel světových časů a kalkulačka.

Co říci závěrem

Garmin Nüvi 660FM je poměrně velká, na ovládání velmi jednoduchá navigace. Potěšil nás velký přehledný displej s poměrem stran 16:9, který je také hlavním ovládacím prvkem. Výborná je i citlivost vestavěného GPS přijímače, a tak s hledáním satelitů nebudete mít problémy.

Mapové podklady Topo Czech předurčují přístroj také k občasnému použití při pěší turistice nebo na kole, počítat však musíte s nižší odolností oproti čistě outdoorovým navigacím.

Grafická i hlasová navigace je na vysoké úrovni, mapové podklady jsou pro použití v automobilu zcela dostačující. Dobře fungující autonavigace ve spojení s dalšími funkcemi, jako je Bluetooth handsfree, FM vysílač, nebo například MP3 přehrávač, dělají z modelu Nüvi 660FM dobrou koupi. Současná cena převyšuje hranici patnácti tisíc korun, s příchodem nové řady 7xx však očekáváme její výrazný pokles.

Zařízení k testu zapůjčila společnost PalmPC.cz

Proč koupit?

  • Kvalitní provedení 
  • Bohaté mapové pokrytí 
  • Bluetooth
  • Dynamická navigace
  • FM vysílač 

Proč nekoupit?

  • Větší rozměry

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

16 900 Kč
Autor:
  • Nejčtenější

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Nejlevnější neomezená data má T-Mobile. Už neskrývá původně tajný tarif

Nové tarify včetně těch bez datového omezení představil T-Mobile už koncem srpna, od září pak na svém webu nabízel dva...

Apple trefil jackpot. Levnější iPhone 11 je prodejní trhák

Nová generace iPhonů nejen mezigeneračně nezdražila, nástupce základního modelu dokonce zlevnil. A je to trefa do...

Patří mezi nejlepší mobily na světě. Mají radar a vyfotí i noční oblohu

Podle očekávání představil Google své nové mobilní telefony Pixel 4. Přístroje, o kterých už úniky informací prozradily...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Navigace do mobilu je zdarma i v zahraničí a bez dat. Musíte dobře vybrat

Mapy České republiky, Evropy i celého světa můžete mít uložené v paměti telefonu. Na cestách v zahraničí se pak...

Motorola připravuje velký návrat se smartphonem Moto X. Nebude z Číny

Někdejší přední výrobce mobilních telefonů Motorola chystá velký návrat na trh. Plánuje výrobu smartphonu s názvem Moto...

Nová „černá skříňka“ pro řidiče: Mio MiVue 388 upozorní na radary

Stále populárnější kategorie kamer do automobilů se rozrostla o zajímavou novinku z dílen známého výrobce navigací Mio....

Apple chystá reálnou navigaci ve stylu Street View

Majitelé iPhonů a iPadů možná za nějaký čas odinstalují v tuto chvíli nenahraditelné Google Mapy a začnou používat...

Najdete na iDNES.cz